Moderní způsob vytápění a chlazení
Zvyšující se náklady na vytápění a stoupající požadavky na zajištění zdravého a komfortního bydlení kladou nové nároky na topné systémy. Celoplošné vytápění (podlahové i stěnové) se dnes stává již běžným způsobem vytápění nových i rekonstruovaných objektů.
Díky vysokému podílu tepelného sálání z vytápěných stěn se pocit optimální tepelné pohody dostavuje již při výrazně nižších teplotách vzduchu v místnosti. Nižší teplota teplonosné vody pak přináší v porovnání s klasickým vytápěním úsporu topných nákladů. Celoplošné systémy vytápění mají také pozitivní vliv na zdraví člověka, například tím, že minimalizují víření prachu v místnosti (minimální rozdíly teplot vzduchu a plochy podlahy).
Stěnové vytápění
Díky nízkým povrchovým teplotám a rovnoměrnému rozdělení teploty po celé ploše stěny zajišťuje systém stěnového vytápění optimální pocit teplotního pohodlí. Stěnové vytápění může být použito ve všech typech budov. Lze ho také kombinovat s podlahovým vytápěním. Podle zpracování je rozlišováno dále mezi suchým a mokrým způsobem.
Jednou z možných variant stěnového vytápění je výrobek rakouské společnosti FUTUS Energietechnik GmbH nazvaný v překladu „Sunpower Klimastěna”, jehož výhradním dodavatelem do České republiky je společnost SUNPOWER s.r.o.
Popis systému
„Sunpower Klimastěna” je koncipován jako velkoplošný, nízkoteplotní topný systém. Jednotlivé díly, jež jsou vyrobeny z polypropylenu, se montují na vnitřní stranu obvodových stěn, které jsou nejchladnější.
Registry mají šířku 303 mm a standardní délku 600 mm nebo 2000 mm V případě zájmu je možno dodat libovolnou délku od 700 do 4000 mm.
Na horní a spodní sběrné trubce (20 × 2 mm) jsou integrovány upevňovací konzole pro stěnovou montáž. Dále jsou obě sběrné trubky opatřeny spojkami pro sváření dílů. Svislé trubky (10 × 1,8 mm) jsou upevněny v rozteči 48 mm. Tím je dosaženo rovnoměrné povrchové teploty. Vysoká připravenost dílů zajišťuje rychlou a levnou montáž, aniž abychom se i u maximálních rozměrů zříkali přizpůsobivosti. Jednotlivé registry je možné spojovat svářením do velkých stěnových topných ploch.
Stěnové topné díly se spojují spojovacími trubkami Sunpower (20 × 2 mm), vždy od horní spojovací trubky stěnového topného dílu k spodní spojovací trubici dalšího dílu. Celková plocha spojených topných dílů nesmí pro jeden topný okruh přesáhnout 20 m.
Schematické znázornění suché a mokré montáže:
1) sádrokartonová deska
2) dřevěné obložení
3) omítka s armovací sítí
Další úpravy a možnosti
Topné registry jsou omítnuty (mokrá montáž), nebo kryty předstěnou například z palubek, nebo sádrokartonu (suchá montáž). Mimo svislých stěn je možné zařízení instalovat například i do šikmých ploch v podkrovních prostorách. Jedná se zároveň o jednu z mála možností, jak převést již obývaný prostor s lokálním vytápěním nebo radiátory, na nízkoteplotní ekologický způsob.
Takové vytápění sebou přináší i další výhody. Relativní vlhkost vzduchu se udržuje na stabilní úrovni, příznivé pro sliznice, nedochází k žádnému víření prachu a přehřívání vysokých prostor. „Klimastěny” působí i na odstranění vlhkosti stěn, například u zateplených staveb, nebo při sanaci starších objektů. Při takovém vytápění je možno udržet teplotu topné vody pod 25 °C. To zaručuje optimální účinnost tepelných čerpadel, solárního vytápění apod.
Zároveň může systém „Sunpower Klimastěna”fungovat také jako stěnové chlazení – klimatizace, která je proti lokálním jednotkám nesrovnatelně příjemnější, zdravější a úspornější. Takto je možno u moderních staveb vytvořit efekt příjemného sálavého chladu, který panuje například v masivních kamenných stavbách.
Podrobné informace můžete získat na www.sunpower.cz.