Montáže výplní stavebních otvorů – rozdíly v některých zemích Evropy

V České republice je povědomí o správné montáži oken a dveří na poměrně vysoké úrovni především u odborníků (prováděcí firmy, architekti, projektanti, stavební dozor) a zlepšuje se i obecné povědomí u majitelů objektů, investorů, bytových družstev apod. Situace v oblasti montáží oken v různých zemích Evropy a především u zemí, které nově vstoupily do EU, se však diametrálně liší.

Při srovnání technologie montáže například v Německu a v zemích bývalého východního bloku, se liší jak požadavky ze strany investorů, tak legislativní standardy či technická doporučení.

Zatímco např. Rusko má kompletní legislativu, která ošetřuje správnou montáž výplní stavebních otvorů a v praxi se tato doporučení často nedodržují (podobně jako u nás), v některých jiných zemích se můžeme setkat s tím, že ačkoliv legislativa není ošetřena, tlak ze strany investorů (především nadnárodních společností) umožňuje používat správný postup při montážích a aplikovat systém třístupňového ošetření připojovacích spár.

Česká republika

Mezi nejčastější typové provedení montáže výplní okenních otvorů patří: rekonstrukce panelových a zděných domů.

Rekonstrukce panelového domu

  • bez následného zateplení vnější fasády (ETICS),
  • s následným zateplením vnější fasády (ETICS).

Rekonstrukce zděného domu

  • řešení je většinou podobné jako u rekonstrukce panelového domu, tzn. v případě zalomeného ostění se používá kombinace fólie a komprimační pásky.

Kdy se ve fázi nabídek na realizaci řeší připojovací spára:

nabídka ze strany dodavatele výplní,
požadavek ze strany investora,
sledované stavby:

  • dozorované zakázky (státní),
  • dozorované stavby (dotace),
  • speciální či nestandardní požadavky (protihlukové parametry, předsazení oken, protipožární požadavky apod.).
Detail skutečného stavu ostění u novostavby (Rusko)

Slovensko

Požadavky legislativy a tlak ze strany různých sdružení pomáhají ve zvyšování kvality montáží a výroby výplní. Zároveň je ovšem na Slovensku viditelný tlak na finance.

Ošetření připojovacích spár je v zásadě podobné jako v ČR, tak jako je podobná i bytová výstavba. Velmi často poptávají třístupňové těsnění developeři na výstavby rezidenčních a luxusních domů .

Německo

Velmi přísné podmínky pro správné osazení výplní stavebních otvorů v této zemi jsou v naší republice již dlouhou dobu známy především díky exportu českých produktů do Německa a ostatních západních zemí EU. Přesto, díky cenovým nákladům na správné osazení výplní, se i v Německu setkáváme s nesprávným osazováním oken a dveří. Použití parotěsných a paropropustných fólií a komprimačních pásek je podobné jako v ČR, tzn., že poměr fólií a komprimačních pásek se také přiklání na stranu fólií.

Přehled nejdůležitějších norem pro montáže výplní stavebních otvorů v Německu

  • DIN 4102 Building Material Class (fire protection)
  • DIN 4108 Part 7 – Insulation for structural engineering, Airtightness of buildings
  • DIN 18055 Driving rain resistance (pasqual)
  • DIN 18540 Sealing of outside wall joints concerning structural engineering
  • DIN 18542 Strain group (e.g. BG1/BG2 in Germany)
  • DIN 18545 Part 1-3 – Glazing with Sealants (DIN 52540)
  • DIN 52615 Resistance to water vapour diffusion (mí)

Rusko

Země, která má kompletní legislativní řešení montáží oken jak v podobě normy GOST s účinností pro celé Rusko, tak tomu podřízené národní standardy a technická doporučení. Reálná situace je taková, že v případě státních a ostře sledovaných zakázek se striktně požaduje dodržování příslušných norem, ale v případě soukromé výstavby je snaha tyto požadavky obcházet především z finančních důvodů.

V praxi se i novostavby často řeší tak, že se vytváří zalomené ostění. Do tohoto typu ostění se nejčastěji aplikuje parotěsná fólie z vnitřní strany a komprimační páska ze strany vnější.

Požadavky na připojovací spáru

Vnitřní připojovací spára

  • Tepelná izolace
  • Schopnost dilatace
  • Nulová průvzdušnost
  • Vodovzdornost
  • Protihluková izolace
  • Parotěsná izolace

Vnější připojovací spára

  • Odolnost vůči nárazovému dešti
  • Doporučená adheze těsnicích prvků
  • Tepelná stabilita
  • UV stabilita
  • Paropropustnost – hodnota difuze vodních par

Rumunsko

Velmi rychle se rozvíjející země, kde je evidentní stavební boom. V rámci vstupu velkých nadnárodních společností (stavebních i developerských) je možné pozorovat velké změny u stavebních technologií, a tím pádem i v oblasti výplní stavebních otvorů.

Požadavky na třístupňový systém připojovacích spár jsou čím dál častější. Velmi často se používá ošetření parotěsnou fólií z vnitřní a paropropustnou fólií z venkovní strany, hlavně při výstavbě rezidenčních domů.

Ošetření výplní stavebních otvorů parotěsnou fólií s vnitřní a paropropustnou fólií z venkovní strany (Rumunsko)

Island

V této zemi, kde jsou velmi levné energetické zdroje, jsou minimální požadavky na úspory energií. Provádí se jen minimum zateplovacích prací, stavební otvory se většinou osazují pomocí jednoduchých oken. Celoobvodové kování, či používání izolačních dvojskel je jen málo vidět.

Island se snaží zachovat původní vzhled i při rekonstrukcích budov. Montáže výplní probíhají pouze na PUR pěnu a následné překrytí spáry dřevěnými krycími lištami. Běžná je rovněž absence parapetů jak z venkovní tak z vnitřní strany

Přestože uvedené poznatky jsou jen subjektivním a zjednodušeným pohledem na montáže oken v některých zemích Evropy, je zřejmé, že legislativa sama o sobě není zárukou správného provedení montáže. Pokud legislativní požadavky nejsou dozorovány jak ze strany odborné a technické, tak ze strany investorské, může docházet a dochází k velkým kvalitativním rozdílům při osazování výplní stavebních otvorů. Bohužel právě dozorčí činnost a kontrola kvality prováděných prací není zrovna silnou stránkou českého okenářského odvětví.

1 Předneseno na III. celostátním odborném semináři „OTVOROVÉ VÝPLNĚ STAVEBNÍCH KONSTRUKCÍ“, Hradec Králové, 30. – 31. říjen 2008, redakčně kráceno.
Autor: Jaroslav Pokluda
Foto: Archiv firmy