Montovaná vnitřní schodiště SWN Moravia
Přesná a velmi pokročilá výroba na míru pro každý interiér. Schodové stupně, schodnice, zábradlí, madla a další součásti s přesností na 0,1 mm. Výrobní proces s vysokou znalostí o chování materiálů (dřevo, kov, sklo a další), zejména pak široké palety dřevin, citlivých na vlhkost a teplotu. Vše za dostupnou cenu. To je svět lehkých montovaných schodišť SWN Moravia, otevřený každému.
Vysoká přesnost výroby není samoúčelná. Schodiště, o kterých je v tomto článku řeč, se instalují až v poslední fázi tzv. dokončovacích prací a musí přesně „pasovat”. Případné nepřesnosti by se nepříjemně projevily už při montáži. A pak pravděpodobně i v uživatelském komfortu a horší pohledové kvalitě. Technologická vyspělost výroby a systém jejího řízení zaručuje jak vysokou přesnost všech dílů, tak i nejvyšší materiálovou a architektonickou kvalitu.
Jak získat schodiště SWN Moravia?
Zájemce nejčastěji zavolá do firmy a sjedná si schůzku s obchodníkem a technickým poradcem v jedné osobě přímo na místě. Ten provede zaměření schodiště, které si zákazník po konzultaci vybere. Přesněji: pořídí pomocí laserového scanneru přesnou prostorovou mapu šachty či místa budoucího schodiště, včetně všech rozměrů a kót. Scanner zaznamená i „bouli” na stěně atp. Do takto zmapovaného prostoru se pak umístí přesně navržené schodiště – podle přání zákazníka – tak, aby byly dodrženy závazné normy (zejména ČSN 73 4130 z roku 2010 a další) a schodiště sem „padlo na míru”. V SWN Moravia jsou hrdí na to, že každé jejich schodiště je v podstatě originál, i z pohledu designového provedení. Navíc za velmi příznivou cenu.
Typy schodišť
Co se týče materiálů, nejoblíbenější jsou celodřevěné schody a různé kombinace dřeva a kovu, případně dřeva, kovu a skla. Schody, odborně nášlapy či schodišťové stupně, jsou převážně ze dřeva, výjimečně je požadavek na tvrzené lepené sklo. Schodnice, tedy nosná konstrukce pro schody, bývá dřevěná nebo kovová. Příklady, jak se tyto materiály mohou kombinovat, ukazuje doprovodná fotodokumentace.
Co se týče konstrukčního řešení, SWN Moravia vyhoví zájemcům o většinu typů. Typ rovných schodišť s dvěma viditelnými schodnicemi může mít variantu složenou z dvou i více schodišťových ramen oddělených podestami. Nevšední variantou je např. Roomstone, uvedené v článku [1], které reprezentuje schodiště vetknuté do betonové zdi. Lze jej kombinovat s nerezovým, kovovým, lankovým nebo odlehčeným zábradlím. Velmi přitažlivě působí točitá schodiště včetně tzv. vřetenových schodišť se středovým sloupem.
Okénko do výroby
Od založení v roce 1996 investovala firma do technologií přes 100 milionů Kč. Technologické zázemí SWN Moravia zahrnuje strojírenskou výrobu včetně obráběcích strojů nebo zařízení pro povrchové úpravy, kde se k závěrečnému čistění ocelových součástí budoucích schodišť před lakováním používá otryskávání (pískování) jemnými ocelovými broky. Tím se podstatně zvýší přídržnost finálního nátěru. Kvalitu výroby dokazuje fakt, že společnost SWN Moravia, s.r.o. disponuje jako jedna z mála systémem technické kontroly – TÜV na sváry kovových stupnic.
Další klíčová součást výrobního parku je skladování, sušení a zpracování dřeva. Správně vysušené masivní dřevo je opracováváno na pětiosém CNC obráběcím centru, návrh schodišť probíhá na speciálním softwaru, který umožňuje zadat každé schodiště přesně na míru podle požadovaných rozměrů plynoucích ze situace přímo u zákazníka. Moderní a přesná výroba splní i velmi náročné požadavky na řešení a kvalitu schodišť. Od schodnicových zadlabaných, přes sedlové až po kombinace s nerezem.
Dřevo – živý materiál
SWN Moravia nabízí několik desítek modelových řad schodů a schodišť – celodřevěné, kombinované s kovem, nerezí až po řešení se skleněnými nášlapy a zábradlím. Dřevo je nejvyhledávanější materiál, který zájemci o schodiště u SWN Moravia požadují. V interiéru je příjemné, hřejivé a půvabné. Zároveň je svým způsobem stále živé, asi proto nás přitahuje. Žít s ním však znamená rozumět mu.
Hlavními složkami suchého dřeva je celulóza (asi 75 %), což je polysacharid (složený cukr), který tvoří výplň buněk. Buněčné stěny tvoří polyfenolická struktura zvaná lignin, na níž se chemicky váží molekuly vody – celek tvoří pevnou síť, která dřevu dává typickou pevnost, ohebnost i tuhost. Mokré dřevo, např. syrové, má vlhkost až 100 %. Voda se usazuje uvnitř buněk s celulózou. Po dlouhém sušení venku pod střechou se jeho vlhkost sníží na 15–20 %. Ve vytápěném bytě na cca 8 %. Přesně takové dřevo putuje do výroby schodišť. Této vlhkosti se dociluje v sušárnách při teplotě kolem 50 °C v proudu vzduchu.
Sušením při vyšších teplotách se odpaří veškerá volná voda a vzniká zcela vysušené dřevo. Od teploty cca 150 °C se začíná odbourávat i voda vázaná v ligninu. Tato reakce je už nevratná, dřevo se „peče” a hnědne. Částečně se stabilizuje (nereaguje s vodou, nesmršťuje se), je však křehké.
Dřevěné či kombinované schodiště s dřevěnými prvky od SWN Moravia, které zákazník dostává, je živý materiál. V zimě uvolňuje vodní páru, v létě ji přijímá. Jakoby se v létě nadechovalo a v zimě naopak. Pozorný zákazník si ho pořizuje s tímto vědomím.
Závěr
Za 17 let působení investovala SWN Moravia obrovský um, nápaditost a prostředky, aby zákazníkovi nabídla pestrou paletu technicky a konstrukčně špičkových řešení schodišť. Provozuje síť výstavních studií po celé ČR a v Rakousku, obchodní partnery najdete na Slovensku, ve Spojeném království, Slovinsku, Francii, Nizozemsku, Itálii a v Německu. Plánujete-li schodiště, vsaďte na zkušenost a profesionalitu.
Literatura a zdroje:
[1] Hejhálek Jiří: Schody a schodiště do interiéru, Stavebnictví a interiér 4/2013, str. 32.