Na fasádě budovy Máj Národní přistála motýlí letadla, která jsou poctou československým letcům, jež sloužili v britské armádě. Zkrášlovat ji budou pouze jeden rok. Zdroj: 2media.cz s.r.o., www.2media.cz

Motýli na Máji Národní už mávají křídly

Pokud se budete v nejbližší době procházet po pražské Národní třídě, určitě narazíte na dvě velké barevné plastiky, které zdobí fasádu budovy Máj Národní. Ojedinělé umělecké dílo, kombinující těla stíhaček Spitfire z druhé světové války s motýlími křídly, vytvořil známý český umělec David Černý.

David Černý si na seznam svých originálních instalací připsal další mistrovské dílo. Uznávaný umělec stojí za návrhem dvou velkých plastik ve tvaru motýlů s těly stíhaček Spitfire, které byly v průběhu května namontovány na budovu Máj Národní. Dlouho připravovaný projekt s názvem Butterfly Effect měl být původně umístěn před sídlem NATO v Bruselu, nakonec byl však zafinancován jiným sponzorem. Pestrobarevné motýlí stíhačky jsou vzpomínkou na československé letce, kteří sloužili v britské RAF během druhé světové války. Kontroverzní motýli však nejsou pro nákupní centrum jedinou novinkou - Máj Národní prochází od roku 2022 rozsáhlou rekonstrukcí, která se již pomalu chýlí ke konci.

David Černý je známý svou extravagantní tvorbou, kterou často inspiruje k zamyšlení nad společenskými a politickými otázkami. Vášnivé diskuze vyvolalo i umístění pohyblivých stíhaček na pražské Národní třídě. (foto 2) Zdroj: 2media.cz s.r.o., www.2media.cz

Každý z motýlů váží přes 5 tun

Dvě monumentální plastiky motýlů, složené z trupů napodobenin stíhaček Spitfire, zdobí pražskou Národní třídu od 18. května 2024. Jejich instalace trvala více než třicet hodin a kvůli silnému větru byla logisticky velice náročná. Každý motýl váží přes pět tun a rozpětí křídel dosahuje přibližně patnácti metrů. Ačkoliv část laické i odborné veřejnosti viděla za plastikami reklamu, narušení architektury historicky významné budovy, nebo dokonce provokaci [1], Černý měl instalaci schválenou od autorů stavby, Johna Eislera a Martina Rajniše [2]. Pestrobarevné dílo nadchlo i současné majitele Máje Národní. Ti Černého oslovili s otázkou, zda by byl ochoten předložit návrh, který by mohl být na fasádě umístěn. [1]: „Když nám před lety přinesl David Černý svůj návrh, spadla nám brada. Dílo v sobě nese mnoho zásadních odkazů, symbolů a poselství,... ” řekl Martin Klán ze společnosti AMADEUS Real Estate, která dům vlastní od roku 2019 [3]. Ostatně, největším důkazem, že motýlí letadla zaujala, jsou reakce kolemjdoucích, kteří si instalaci masově fotí a natáčejí.

V Praze už jeden pomník československým letcům - v podobě 359 drobných siluet stíhacích letounů vytvořených z dlažebních kostek - máme. Nyní jej doplnily pestrobarevní motýli. (foto 5) Zdroj: 2media.cz s.r.o., www.2media.cz

Motýlí křídla jsou zrcadlem autorova dětství

Motýlí křídla odrážejí Černého vzpomínky na dětství – umělec se už od malička zajímá o vše, co souvisí s létáním a vojenskou historií a tato vášeň jej dodnes neopustila [4]. „Spitfire je pro mě symbolem prvního zapojení československých vojáků do západní armády… Osudy našich pilotů jsou pro mě silná a srdeční záležitost,” řekl Černý v nedávném rozhovoru pro Český rozhlas [5], ve kterém zároveň prozradil, že k vojenské historii má blízko hlavně z toho důvodu, že jeho dědeček byl obránce Staroměstské radnice.

Umístění díla Davida Černého je plné symboliky. Právě na Národní třídě začaly klíčové události listopadu 1989 a 21. srpna 1945 zde proběhl vítězný pochod přeživších československých letců RAF. (foto 3) Zdroj: 2media.cz s.r.o., www.2media.cz

Budova je ikonou české architektury 70. let

Máj Národní, dříve známý také jako Prior 02, byl vybudován mezi lety 1972 a 1975 podle návrhu architektů Miroslava Masáka, Johna Eislera a Martina Rajniše z libereckého ateliéru SIAL, který založil Karel Hubáček. Stavba proběhla díky tehdy neobvyklé spolupráci se švédskými stavebními firmami SIAB a ABV Stockholm a využila technologii suché montáže. Dům byl dokonce jedním z prvních svého druhu vybaven rozsáhlým systémem bezpečnostních kamer, které nepřetržitě nahrávaly [6]​. V roce 2006 se Ministerstvo kultury rozhodlo na návrh historika architektury Rostislava Šváchy prohlásit stavbu za kulturní památku, a to hlavně z důvodu ojedinělého kontrastu plně prosklené eskalátorové haly s nečleněnou věží nákladních výtahů z vyhotovených pohledového betonu [7].

Stavba je považována za významný příklad české architektury 70. let. Ve své době patřila ke světově nejmonumentálnějším realizacím neofunkcionalistického směru. Zdroj: Frantisek Cekal, Shuttertock

“Nový” Máj Národní se otevře v červnu 2024

Od roku 2022 prochází Máj Národní rozsáhlou rekonstrukcí, jejíž celkové náklady se odhadují na čtyři miliardy korun. Opravené nákupní centrum by mělo být znovu otevřeno 24. června 2024​ ​​[1]. „Na ploše 16 995 m² se spojí obchody, gastro i zábavní park. Cílem je navázat na dlouholetou tradici obchodního domu a vytvořit prostor pro trávení volného času,” píše se na webových stránkách společnosti AMADEUS Real Estate, pod jejímiž křídly rekonstrukce jedné z nejvýznamnějších budov české architektury 70. let probíhá [8]. Novinkou bude také zpřístupnění devíti z jedenácti pater, na místo původních šesti. V nejvyšším patře navíc vznikne restaurace s panoramatickým 360° výhledem na celou Prahu [9].

Zdroje:

[1] ČTK; ČT24; mvr. Oba několikametroví motýli už jsou na budově obchodního domu Máj. ct24.ceskatelevize.cz.
[2] ČT24: Stíhačky s motýlími křídly na pražském Máji. ct24.ceskatelevize.cz
[3] Obří motýl je už na Národní třídě, na Máj začala instalace první z Černého plastik. www.prazskypatriot.cz
[4] HOLAKOVSKÝ, Milan. Proč na fasádu Máje usedla motýlí letadla? Stopy vedou do Bruselu. www.prazsky.denik.cz
[5] David Černý: Spitfire s křídly? K vojenské historii mám blízko, je to má srdeční záležitost. www.plus.rozhlas.cz
[6] Rostislav Švácha: Obchodní dům Máj/Tesco navržen na kulturní památku. Článek pro věstník Klubu Za starou Prahu 1/2006.
[7] HOREŠOVSKÁ, Markéta. Ministerstvo prohlásilo obchodní dům Máj za kulturní památku. www.archiweb.cz
[8] Obchodní dům Máj. www.amadeusrealestate.cz
[9] NOVOTNÁ, Eliška. Široký výběr jídla, obchodů i zážitků: Dům Máj se po rekonstrukci znovu otevře. www.prazskydenik.cz.

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Viz popisky