Možnosti využití odpadních vod
Problémy se zneškodňováním odpadních vod nastaly nejdříve ve velkých městech, kde dochází k soustředění většího množství obyvatel a zároveň zde byl dříve větší komfort bydlení, včetně zvýšené spotřeby vody, ve srovnání s vesnicemi. Města se řešila a nadále řeší napojením kanalizací na centrální čistírnu odpadních vod.
Způsoby zneškodňování odpadních vod
Problémy se zneškodňováním odpadních vod nastaly nejdříve ve velkých městech, kde dochází k soustředění většího množství obyvatel a zároveň zde byl dříve větší komfort bydlení, včetně zvýšené spotřeby vody, ve srovnání s vesnicemi. Města se řešila a nadále řeší napojením kanalizací na centrální čistírnu odpadních vod. Tento osvědčený způsob je velmi obtížné aplikovat na individuální výstavbu rodinných domků jak ve stávajících obcích, tak při nové výstavbě. Důvod je jednoduchý – vysoké náklady. Při běžném charakteru venkovské zástavby v podmínkách ČR jsou při tradičním řešení centrální odkanalizace investiční náklady v přepočtu na jeden rodinný domek cca 160 000–200 000 Kč. Je samozřejmé, že tyto náklady musí nakonec nějakou formou zaplatit majitel domku. Buď jako navýšení ceny stavební parcely při nové výstavbě, nebo formou stočného, případně formou daní. Z těchto důvodů většina venkovských lokalit není odkanalizována.
Obvyklé řešení u nás je tedy v akumulaci odpadních vod v jímkách a jejich následné vyvážení na čistírnu odpadních vod, případně domovní čistírny. Problémy nastávají se zvyšujícím se komfortem bydlení. Při dnes běžném základním hygienickém vybavení, tj. splachovací záchod a koupelna s centrální přípravou teplé vody, se spotřeba vody pohybuje v rozmezí 80–200 l na osobu a den podle ceny vody.
Alternativní řešení se nabízí ve vyčištění odpadních vod na stupeň, kdy je možné jejich další využití. Znamená to realizovat domovní čistírnu odpadních vod s účinností čištění min. 95 % a zajistit akumulaci vyčištěné vody. Vodu je možné využít, případně po předchozí dezinfekci, na zálivku zahrady, splachování toalet apod. Velkou výhodou v těchto případech je, že pokud se předčištěná voda nevypouští do podzemních či povrchových vod jako voda odpadní, nejedná se o vodní dílo s náročnou administrativou, ale o drobnou doplňkovou stavbu k rodinnému domku a postupuje se podle stavebního a nikoliv podle vodního zákona. Pokud občan již má vybudovanou žumpu, je nejvýhodnější postavit čistírnu před jímku nebo do jímky a zbylý prostor využít k akumulaci vyčištěné vody určené k dalšímu použití. Pokud jímku pravidelně vyváží (nebo bude muset vyvážet), investice se rychle vrátí. Pokud se voda využívá pouze na zálivku, je třeba zajisti akumulaci potřebnou pro zimní období. Akumulační prostory však nemusí být tak velké jako u běžných žump.
Čistírny odpadních vod
Domovní ČOV představují při řádné funkci nejvyšší stupeň čištění odpadních vod s účinností obvykle větší než 90 %. Čistírny odpadních vod, splňující veškeré současné nároky, musí v prvé řadě zajistit co nejvyšší kvalitu vyčištěné vody. Zároveň musí být spolehlivé, s minimálními nároky na prostor, energii a obsluhu, s jednoduchou instalací a za přijatelnou cenu. Všechna tato kritéria splňují biologické čistírny odpadních vod TOPAS vyráběné firmou Ing. Jan Topol, Církvice. Tyto ČOV jsou určeny k čištění veškerých odpadních vod, které jsou biologicky čistitelné. Jedná se tedy především o odpadní vody z domácností, hotelů, restaurací a menších provozoven. Typová řada těchto čistíren začíná od velikosti pro jeden rodinný domek (5 EO) a končí velikostí pro 100 EO (EO = ekvivalentní obyvatel).
Při jejich navrhování bylo využito zkušeností z realizace a provozu větších ČOV, které jsou dodávány s kompletním počítačovým řízením, jež bylo u systému TOPAS nahrazeno unikátním konstrukčním řešením, kdy jsou tyto čistírny jako jedny z mála schopny pracovat bez nátoku odpadních vod až po dobu 3 měsíců aniž by došlo k podstatnému poškození bakteriálních kultur. Tato vlastnost se jeví ideální pro instalace u rekreačních objektů, kde je předpokládán nepravidelný provoz.
Systém TOPAS je založen na čištění odpadních vod biologickou cestou s využitím aktivačního systému s aktivovaným kalem ve vznosu s předřazenou vyrovnávací nádrží, který je vhodný zejména pro malé objekty. Jedná se o naprosto nové technické řešení, které dokáže jednoduchým způsobem řídit jinak velmi složité biologické procesy. Výsledkem je automatický provoz ČOV bez nutnosti instalace počítačové jednotky a z toho vyplývající minimální nároky na obsluhu ze strany zákazníka, která v konečné fázi spočívá pouze v občasné vizuální kontrole a ve vyčerpání přebytečného kalu ze samostatného kalojemu jednou za 3 a více měsíců (podle zatížení ČOV). Jelikož je kal aerobně stabilizován (t.j. bez zápachu), je možné jej využít jako kvalitní organické hnojivo.
V případě, že má zákazník zájem o využití vyčištěné vody k zálivce, instaluje se čistírna obvykle před stávající žumpu nebo do žumpy. Ta pak slouží jako akumulační prostor na vyčištěnou vodu. Pokud není k disposici stávající septik nebo žumpa, je možné dodat současně s čistírnou retenční nádrž na vyčištěnou vodu. Celý komplet poté tvoří jeden výrobek. Jako vhodným konstrukčním řešením pro další využití vyčištěné odpadní vody se jeví instalace čistírny TOPAS se zabudovaným pískovým filtrem. Mezi nesporné výhody tohoto uspořádání ČOV, jenž se začalo standardně vyrábět začátkem letošního roku, patří dosahovaná účinnost čištění 98 %, což v praxi znamená naprosto čirou nezapáchající vodu na odtoku dosahující po desinfekci charakteru užitkové vody. Takto vyčištěnou vodu lze běžně použít k zálivce travnatých ploch nebo ke zpětnému využití ve WC. Konstrukční řešení pískového filtru navíc zabraňuje jeho ucpání, neboť 1–2× za den dochází k jeho automatickému praní.
Pokud se již rozhodnete zakoupit čistírnu odpadních vod, měli byste mít před její instalací připraven výkop dle rozměrů konkrétní ČOV, podkladní lože, přivedeno přítokové a odtokové potrubí k výkopu, elektrickou přípojku (čistírna se připojuje zemním kabelem na rozvod el. instalace v nemovitosti). Jako doplněk, zejména pro případ, že na ČOV bude napojeno méně obyvatel než na jaký je původně dimenzována nebo v případě instalace ČOV u rekreačního objektu s nepravidelným provozem, se v místě napojení čistírny instalují jednoduché spínací hodiny pro nastavení chodu ČOV. Velkou výhodou systému TOPAS je vyrovnávací nádrž na přítoku. Ta umožňuje vyrobit kompletní čistírnu včetně zatepleného víka bez nutnosti dokupovat nástavce podle hloubky přítoku odpadních vod, což je jinak nezbytné u běžných typů domovních čistíren. Až po osazení ČOV se vyřízne v plastové stěně nádrže otvor pro přítokové potrubí v místě a výšce, kde jej zákazník potřebuje.
Z důvodu naprosté originality systému TOPAS a jeho odlišnosti od jiných systémů běžně používaných v ČR i ve světě jsou tyto čistírny chráněny mezinárodním patentem v celé EU a ve většině vyspělých států světa. O kvalitě výrobků svědčí nejen téměř 100% roční nárůst prodeje, licenční výroba v řadě firem po celé ČR, na Slovensku a v Rusku, vývoz do Kanady a mnoha států Evropy, ale i získaná ocenění na některých specializovaných výstavách. Samozřejmostí je certifikát vydaný Strojírenským zkušebním ústavem Brno.