Na dřevěné podlahy lak nebo olej?

Obchodní filozofií společnosti Bona působící po celém světě je nabízet produkty pro ošetření, ochranu a údržbu dřevěných podlah po celou dobu jejich životnosti. Hlavním kritériem pro výběr laku nebo oleje na povrchovou úpravu dřevěné podlahy vždy zůstane míra jejího zatížení.

Povrch dřevěných podlah je potřeba chránit a udržovat tak, aby se po čase nezměnil jeho původní vzhled. K tomuto účelu slouží ochranné materiály, kterými je povrch dřeva ošetřen a které také ovlivňují jeho konečnou podobu. Uživatel stojí často před zásadní otázkou, jakou úpravu zvolit. Hloubkový lak? Lak s vysokým leskem nebo hedvábně matný? A co přírodní olej nebo vosk? Každá varianta má své pro i proti.


Lak nebo olej na krásnou dřevěnou podlahu? To je otázka!

Povrchy podlah se díky finální úpravě liší, ale jedno mají společné: zachovávají vzhled přírodního dřeva. Volbu povrchové úpravy nemůžeme vybírat jen podle toho, jak chceme, aby prostor působil opticky. Hlavním kritériem pro výběr vždy zůstane míra zatížení podlahy.

Lak


Lakované podlahy nabízejí některé zřetelné výhody. Povrch má vysokou odolnost proti otěru, je na pohled velmi atraktivní, nenáročný na údržbu a čištění a dále skýtá možnost výběru několika typů lesku – od neviditelného matového povrchu, přes hedvábný až po vysoký lesk. Dále laky nabízejí také protiskluzné vlastnosti, přesně v souladu s různými požadavky norem. Čím více vrstev je na povrch parket naneseno, tím větší je zpravidla jejich životnost. Výhodou lakovaného povrchu je, že pokud je prováděno dobré základní čištění spolu s dostatečnými čistícími zónami, je možné lak po několika letech používání pouze mezibrousit a znovu přelakovat. Kompletní zbroušení a nová povrchová úprava provedená v několika vrstvách se pak provádí v průměru po 15 letech, ale vždy záleží na provozu a zatížení podlahy.


Jednosložkový vrchní lak Spectra je určený k povrchové úpravě dřevěných podlah v interiéru.

Resident: Jednosložkový lak na vodní bázi AC/ PUR je určený pro střední zatížení. Dodává se v provedení mat, lesk a polomat.

Prime: Akrylátový základní lak nabízí minimální riziko bočního slepení hran.

Olej

Podlaha s olejovaným povrchem v interiéru vytváří silný dojem přirozenosti, zdůrazňuje kresbu dřeva a zintenzivňuje barvu. Naolejovaný povrch je velmi příjemný a pohodlný na chůzi a zachovává dřevu vysokou schopnost regulovat vlhkost. Je-li olej správně nanesen a udržován, mají podlahy skvělý přirozený matový povrch. Báječně vyniká na tmavých druzích dřev, které olej oživuje. Co se týká světlých dřev (např. javor, jasan, buk) je důležité, aby bylo pečlivě, pravidelně a správně prováděno čištění a údržba, protože na podlahách upravených olejem jsou nečistoty vždy viditelnější. Při první aplikaci musí podlaháři nanést olej v dostatečném množství a správným způsobem. Pokud je naneseno nedostatečné množství materiálu a nesprávným způsobem, vede to k rychlejšímu znečištění podlahy. Důležité je uvědomit si, že olej dřevo napouští a tímto způsobem ošetřená podlaha poskytuje dostatečnou odolnost proti oděru, podobně jako lak. Nevýhodou olejovaného povrchu, pokud není dodatečně ošetřen systémem, který zajišťuje ochranu povrchu (například vosky a speciální mýdla), je malá odolnost proti chemikáliím či stopám po gumových podrážkách bot. Proto je lepší nepoužívat olej v jídelně či kuchyni, restauracích či sportovních halách, kde je zvýšená šance na potřísnění a znečištění podlahy.


Přírodní olej je určený pro povrchovou úpravu dřevěných podlah silně zatížených.

V podstatě se nedá říci, která metoda je lepší. Každá z nich má své výhody a nevýhody a záleží jen na zákazníkovi, který způsob povrchové úpravy dřevěných podlah preferuje. Lakované podlahy lze zbrousit, očistit, přelakovat nebo napustit olejem či voskem. Olejované povrchy jsou především náročnější na údržbu. Požaduje-li uživatel změnu
a chce například olejovanou podlahu nalakovat, může tak učinit nejdříve po 6 měsících, a to přebroušením povrchu až na holé dřevo, přetmelením a následným přelakováním.


Protože mnoho rozhodnutí pro volbu určitého systému povrchové úpravy dřevěných podlah je ovlivněno estetickými aspekty, je těžké se zřetelem ke specifikacím doporučit jednoznačně buď lak nebo olej. Každý z uvedených systémů má svou charakteristickou stránku, své výhody i nevýhody.
Autor: Ing. Ivan Sklenář
Foto: Archiv firmy BONA CR, spol. s r.o.