Na FOR ARCHu bude vystavovat přes 1100 firem - Druhé nejpočetnější zastoupení mají vystavovatelé z jižní Moravy

Letošní 12. ročník FOR ARCHu bude opět největším veletrhem nejen v Praze, ale i celých Čechách a jedním z mála v republice, kdy počet zúčastněných firem přesahuje jeden tisíc. V Pražském veletržním areálu (PVA) v Letňanech se ve dnech 11. až 15. září představí více než 1 100 firem na čisté výstavní ploše cca 27,5 tisíce metrů čtverečních.

Oproti minulým ročníkům se výrazně zvětší plocha expozic na volné ploše, kde se objeví řada zajímavých exponátů, např. lešení, stavební stroje apod. Z jedenácti set vystavovatelů je jich 100 ze zahraničí, plná pětina z dosud přihlášených firem bude na FOR ARCHu vystavovat vůbec poprvé. Nejvíce jich je již tradičně ze Spolkové republiky Německo, která opět připravila oficiální státní expozici, v níž zúčastněným firmám poskytuje dotaci na náklady (jako jedinému stavebnímu veletrhu v ČR). Silná je letos také účast firem z Velké Británie a Turecka, zajímavostí je určitě i účast čtyř firem z Jihoafrické republiky.
Zaměříme-li se na strukturu vystavovatelů podle místa sídla jejich firmy, je možno konstatovat, že procenta takto vypočítaná korespondují s rozložením výrobců v jednotlivých regionech. FOR ARCH tak poměrně přesně kopíruje stavební trh České republiky.
Nejvíce vystavovatelů - 38 % pochází z Prahy, na druhém místě se umístila jižní Morava s 11,2 %. Následují střední Čechy s 10,5 % a pak s necelými sedmi procenty rychle za sebou severní Čechy, severní Morava a západní Čechy, jižní Čechy zaujímají necelá 4 procenta.

FOR ARCH 2001 ve znamení regenerace budov

Stěžejním tématem letošního veletrhu bude problematika regenerace budov, především bytového fondu, včetně obnovy inženýrských sítí. V hale č. 3. vznikne na toto téma centrální expozice, v níž budou moci přihlášené firmy na panelech umístit informace, propagační materiály a drobnější exponáty. Každá z expozic firem přihlášených k tomuto tématu bude navíc označena specifickým logem »REGENERACE«.

Problematika obnovy staveb včetně související legislativy, úspor energií atd. se také výrazně promítne do celé řady připravovaných doprovodných programů. Příkladem lze jmenovat Stavební fórum měst a obcí, což je celostátní setkání zástupců městských a obecních úřadů. Významnou akcí bude Inženýrský den, což je výroční setkání stavebních inženýrů z celé České republiky včetně jejich kolegů ze zahraničí. Pro širokou veřejnost je určen volně přístupný program, který se na téma regenerace uskuteční v prostorách Konferenčního centra Vstupní haly. Laická veřejnost jistě ocení také rozsáhlé poradenství, které je přímo na svých stáncích připravena poskytovat řada vystavovatelů.

Z celé řady doprovodných akcí FOR ARCHu je třeba jmenovat především soutěž Stavba roku 2001, každoročně vypisovaná na podporu kvalitní komplexní realizace stavebního díla od hrubé stavby až po řemeslný detail. Do letošního, již devátého ročníku, bylo přihlášeno více než čtyřicet objektů z celé České republiky. Z ostatních soutěží lze jmenovat například Soutěž o nejprodávanější odbornou publikaci z oblasti urbanismu, architektury, stavitelství, bydlení a interiéru Zlatá pečeť FOR ARCH, soutěž o nejlepší vystavovaný exponát Grand Prix FOR ARCH nebo Soutěž učňů stavebních oborů. Souběžně s FOR ARCHem proběhne také výstava odborné literatury a časopisů Expert 2001.

Změny na výstavišti

Na vystavovatele i návštěvníky čeká také řada novinek. Nevyhovující dřevěné podlahy budou ve třech halách nahrazeny betonovými, komunikace mezi halami budou pokryty asfaltovými koberci a kompletní rekonstrukci prodělá i komunikace na parkovišti v areálu letiště. Vzhledem k stále rostoucímu počtu vystavovatelů a návštěvníků ze zahraničí budou veškeré informace nově k dispozici kromě češtiny také v angličtině. Novinkou pro motorizované návštěvníky veletrhu je skutečnost, že parkovací lístky obdrží u pokladen spolu se vstupenkami, což značně urychlí odbavování na parkovišti. Po dny přípravy a konání veletrhu je na internetových stránkách ABF (www.abf.cz) v provozu tzv. virtuální veletrh, který přináší několikrát denně aktualizované informace z přípravy a konání veletrhu včetně fotografií. S jednotlivými vystavovateli si také zájemci mohou dohodnout zhruba půlhodinovou schůzku prostřednictvím originálního rezervačního systému, který na internetových stránkách ABF funguje od poloviny července.

Areál bude otevřen denně od 10.00 do 18.00 hod. Základní vstupné činí 150 Kč, zlevněné pak 70 Kč. Navíc si lze prostřednictvím Internetu zakoupit zlevněnou vstupenku. Návštěvníky, kteří nepoužijí vlastní automobil, dopraví až k branám areálu bezplatná veletržní linka č. 758 ze stanice metra »B« Českomoravská, která dále zastavuje na stanici metra »B« Vysočanská a na Proseku.

Autor: Marcel Hrdý
Foto: Archiv firmy