Nadkrokevní izolace LINITHERM PAL SIL v památkově chráněných budovách
Nevyužívaná budova historické sýpky v severoněmeckém městečku Klein Trebbow1) tiše chátrala až do roku 2012, kdy byla provedena její kompletní rekonstrukce. Při sanaci střechy bylo užito tepelně izolačního systému z desek PUR/PIR s velmi nízkým součinitelem tepelné vodivosti (0,022 W/mK), který umožnil tenkou střešní skladbu s viditelnou konstrukcí původního krovu – přesně podle představ památkářů a vlastníka budovy.
Novorenesanční zámek Klein Trebbow z roku 1865 stojí na břehu Trebbowského jezera v idylickém prostředí přírodního parku. Od roku 1990 nebyl využíván a 1996 byl prodán soukromému investorovi. V roce 2007 došlo rovněž k prodeji sýpky z konce 19. století, která byla součástí historického zámeckého komplexu.
Roku 2011 začal nový majitel s její přestavbou na rekreační objekt. Jelikož se tato tehdy památkově chráněná a dlouho nevyužívaná budova nacházela ve velmi špatném stavu, bylo nutno provést kompletní sanaci hrázděného zdiva a střechy.
Vláknocementové střešní desky byly kupříkladu kompletně porostlé mechem a části krovu, především v oblasti okapu, byly natolik poškozené, že je bylo nutno vybourat.
Tenká střešní skladba s viditelnou konstrukcí krovu
Sanací střechy byl pověřen pokrývačský mistr Alfredo Christ. Jeho podnik založený v roce 1998 je specializován na provádění šikmých střech všech sklonů, ozelenění střech, tesařské a klempířské práce na střeše, energetickou sanaci objektů a opravy.
Při provádění těchto prací věnuje pan Christ obzvláštní pozornost dodržení všech požadavků z hlediska stavebně-fyzikálního: „Často provádíme například dvojí utěsnění konstrukce, jelikož při sanaci se chová každá střecha jinak. Chceme mít naprostou jistotu, že naši zákazníci nebudou mít ani po delší době jakékoliv problémy. Speciálně u sýpky v Klein Trebbow bylo nutno navíc zohlednit skutečnost, že se nachází přímo u jezera a je z tohoto směru vystavena účinku silných severozápadních větrů.”
Pan Christ přišel rovněž s návrhem zvolit pro zateplení střechy systém Linitherm PAL SIL T: „Společnost Linzmeier nabízí širokou paletu tepelněizolačních výrobků pro nejrůznější použití. U sýpky v Klein Trebbow bylo nutno realizovat jednak tenkou střešní skladbu, což byl požadavek z hlediska památkové péče, a jednak viditelnou konstrukci krovu s bílým podhledem, což bylo přáním majitele i památkářů.”
Zde jsou ideálním řešením desky Linitherm PAL SIL T se součinitelem tepelné vodivosti 0,022 W/(mK) opatřené u spodního líce silikátovou deskou. Pokud by se provedla mezikrokevní izolace se zvýšením krokví, zvětšila by se tloušťka střešní konstrukce resp. došlo by ke zhoršení hodnoty součinitele prostupu tepla U.
Linzmeier dodává tyto izolační desky v celkové tloušťce 66 mm; spodní silikátová deska má tl. 6 mm, deska z tvrzeného pěnového PUR/PIR pak 60 mm. Pro další snížení hodnoty součinitele prostupu tepla U lze tyto prvky kombinovat s jinými výrobky společnosti Linzmeier.
U sýpky v Klein Trebbow bylo navíc použito doplňkové izolační vrstvy z desek Linitherm PAL N+F tl. 80 mm se součinitelem tepelné vodivosti 0,022 W/(mK). Touto kombinací byla vytvořena tepelněizolační vrstva o celkové tloušťce 146 mm s hodnotou součinitele prostupu tepla U = 0,15 W/(m2K). Tento výsledek je přijatelným kompromisem mezi požadavky památkářů a energetickou optimalizací.
Kombinací desek Linitherm PAL SIL T s deskami Linitherm PAL N+F tl. 180 mm lze dosáhnout až součinitele prostupu tepla U = 0,09 W/(m2K), což s rezervou vyhovuje doporučeným hodnotám pro pasivní budovy dle ČSN 73 0540-2. Díky velké tloušťce tepelné izolace, jež se dnes běžně realizuje, je zaručena také optimální ochrana před letními vedry, jelikož akumulační schopnost a fázový posun teplotního kmitu nehrají vzhledem k nízkému součiniteli prostupu tepla U prakticky roli.
Homogenní zateplení bez tepelných mostů
Oba typy izolačních desek Linitherm jsou po obvodu profilovány pro spojení na pero a drážku, což umožňuje jejich rychlou a snadnou pokládku. Jelikož izolační vrstva nepřekrývala střešní přesahy, začali pokrývači firmy Christ desky pokládat v oblasti okapu až od distančních prken, která slouží jednak k zajištění polohy desek a jednak k vyrovnání výškového rozdílu mezi zateplenou a nezateplenou částí střechy. Čela distančních prken byla pak překryta okapovým prknem, které opticky působí jako opláštění přesahu.
Izolační desky byly položeny přímo na krokve. Díky jejich spojení na pero a drážku vznikla souvislá tepelněizolační vrstva bez tepelných mostů. Historický krov zůstal u tohoto způsobu konstrukce viditelný a nachází se v zateplené oblasti.
Slikátová deska při spodním líci slouží jako střešní podhled odolný proti nárazům (např. míče), který lze omítat, tapetovat i natírat. Nakašírovaná hliníková fólie působí jako parobrzda a ochrana proti elektrosmogu (proti vysokofrekvenčnímu záření).
Vzduchotěsná fólie nakašírovaná na horní straně
Na horním líci jsou desky Linitherm PAL SIL T opatřeny vzduchotěsnou fólií s protiskluzovou úpravou a vysokou odolností proti roztržení, s přesahem 8 cm na delší i kratší straně desek. Přesahy jsou opatřeny těsnicí páskou pro vzduchotěsné přelepení spojů desek.
Tato nakašírovaná fólie vytváří vzduchotěsnou vrstvu rekonstruované střechy. Napojení na navazující konstrukce provedli pokrývači firmy Christ pomocí napojovací manžety přilepené k nakašírované fólii desek PAL SIL T. Tato byla na hranici budovy vyvedena mezi krokvemi a vzduchotěsně přilepena jak ke krokvím, tak i k tepelné izolaci sendvičového obvodového zdiva. Teprve poté byla provedena vnější přizdívka z červených lícových cihel.
Aby se zabránilo vzniku tepelných mostů, byla spára mezi střešní konstrukcí a obvodovou stěnou pokrývači vypěněna a při provádění dokončovacích prací v interiéru pak navíc utěsněna i zevnitř.
Na první vrstvu z desek Linitherm PAL SIL T byla na vazbu položena vrstva desek Linitherm PAL N+F o tl. 80 mm. V oblasti kontralatí byla nalepena speciální páska pro utěsnění perforací, aby tato vrstva mohla sloužit zároveň jako větrotěsná doplňková hydroizolace. Jako střešní krytina slouží betonové tašky „Charisma” společnosti Benders, se kterými bylo možno relativně levně vyhovět požadavku památkářů, že materiál musí připomínat břidlicovou krytinu.
Montáž střešních oken se speciálním izolačním rámem
Při zabudování střešních oken použili pokrývači izolační rámy Litec DDZ. Jsou vyrobeny z recyklovaného tvrzeného pěnového PUR/PIR a přizpůsobeny výrobkům obou největších výrobců střešních oken Velux a Roto. Dodávají se jako tyčové prvky délky 2500 mm a na stavbě se přiřezávají na požadované rozměry dle velikosti okenního rámu.
Po připevnění izolačního rámu ke krokvím lze osadit střešní okna, která se pak přišroubují k rámu a vzduchotěsně utěsní v závislosti na druhu zateplení a okna.
V případě sýpky v Klein Trebbow bylo větro a vodotěsné napojení vytvořeno pomocí těsnicí manžety přilepené k rámu a k povrchu tepelné izolace (viz detail). V oblasti střešní plochy slouží tepelně-izolační desky Linitherm PAL N+F s nakašírovanou hliníkovou fólií zároveň jako doplňková hydroizolační vrstva.
Zevnitř je vzduchotěsná vrstva utěsněna pomocí manžety parotěsné zábrany, která je nalepená do drážky okenního rámu Velux BDX.
V rámci provádění dokončovacích prací v interiéru byla pak manžeta přilepena k DU-profilu, který se zatloukl do desky Linitherm PAL SIL T. Tento profil překrývá střešní skladbu od silikátové desky až po nakašírovanou doplňkovou hydroizolaci a slouží zároveň pro ukotvení ostění, které navíc přitlačuje manžetu parotěsné zábrany v místech jejího napojení.
Optimální technické řešení, působivý vzhled
Vnitřní prostor sýpky byl rozdělen mezipodlažími a vznikly v něm dva apartmány. Na jejich hosty působí tento viditelný historický krov vysoce estetickým dojmem.
Bíle omítnutý střešní podhled tvořený deskami Linitherm PAL SIL T dává obzvlášť vyniknout dřevěné trámové konstrukci. Původní hrázdění stěn spolu s restaurovanou cihelnou výplní je dovršením dokonalé harmonie tohoto interiéru.
Rekonstrukci střechy provedla firma Alfreda Christa, Am Forsthof 1A, D-19086 Consrade.