Napínané podhledy
Všestranný podhledový systém, který dokáže vytvořit jedinečné a moderní prostředí v jakémkoliv interiéru. Technologie, která zvládne přetvořit strop nad našimi hlavami na téměř jakoukoliv formu, strukturu, barvu či vzor. To jsou ve stručnosti napínané podhledy.
První dojem
Pevné, elastické a lehké napínané podhledy (plošná hmotnost 200-300 g/m2) jsou vhodné do jakéhokoliv půdorysu místnosti. Ve většině případů maximálně ovlivňují první dojem z daného interiérového designu.
Volba finálního návrhu podhledové membrány je jen na objednavateli. Dle jeho výběru je membrána vyrobena a na místo instalace je doručen již zkompletovaný produkt. Možností na potisk jsou tisíce a základní inspiraci nabízí sám výrobce. Zákazník však může uplatnit i svou fantazii a výsledný podhled může představovat například blankytné nebe pokryté mraky, mořské hlubiny s barevnými druhy ryb, hvězdnou oblohu, koruny stromů, různorodé geometrické i abstraktní vzory… Podhled lze potisknout i vybranými fotografiemi. Škála barev, odstínů i textur je nepřeberná. Strukturální provedení podhledu může být navíc nejen matné či lesklé, ale také saténové, semišové, průsvitné či metalické.
Konstrukce napínaných podhledů umožňuje majiteli objektu zvolit si také úhel napnutí a opticky tak upravit prostorové geometrické linie. Vytvořit tak lze nejen hladkou podobu stropu, ale i různé klenby, zborcené plochy nebo lomený, zakřivený, zvlněný, mnohoúrovňový, kuželovitý, oválný a kulovitý tvar (či jejich kombinace).
Velmi zajímavou a mnohdy volenou variantou je napínaný podhled propouštějící světlo. Efekt je vytvořen tak, že jsou nad tzv. translucentní fólií umístěny nízkotlaké zdroje světla, tedy LED diody či zářivky. Finální dojem je pak veskrze okázalý. V případě, že usilujeme o zvýraznění stropní části místnosti, jedná se v případě translucentního podhledu o bezkonkurenční výsledek. V místnostech bez oken pak návrháři využívají tuto možnost k dosažení iluze denního světla. Propustnost světla činí obvykle 50-70 %.
Pokud usilujeme o optické zvýšení stropu ve spojení s tvorbou útulného prostoru, tak je i v těch nejmenších místnostech nejvhodnějším řešením využití membrány se zrcadlovým efektem. Lesklá fólie totiž odráží až 85 % světla. Napínané podhledy jsou však možné využít i s opačným záměrem – snížení příliš vysokého stropu. Vybíráme pak spíše matné, tmavé a abstraktní vzory.
Každá fólie ve výrobě je každopádně zhotovena na míru a strop je vždy originál.
Materiál
Tento stropní systém se skládá ze dvou základních prvků: z obvodového profilu a velmi lehké napínané membrány. Ta je obvykle dodávána ve dvou materiálových variantách:
- Textilní plátno vyrobené z polyesterového vlákna s aditivy, díky kterým produkt získává požadované aplikační vlastnosti (jako například tolerance k teplotním výkyvům a deformacím). Výsledný vzhled stropní instalace je zcela bez svárů narušujících vzhled.
- Fólie z měkčeného polyvinylchloridu (PVC). Ta je elastičtější, skýtá na rozdíl od polyesteru mnohem širší spektrum povrchových struktur, umožňuje vytvořit absolutně jakoukoliv geometrickou i prostorovou podobu (včetně 3D potisku). Nevýhodou jsou pouze nutné sváry (ač viditelné jen nepatrně) v případě, že aplikujeme rozměrnější podhled.
Jak textil, tak PVC jsou potisknutelné, avšak tisk na textilii je vhodnější (vyšší kvalita výsledného tištěného obrazu). V případě PVC hrozí zkreslení grafiky během instalace (vysvětleno níže).
Instalace a údržba
Napínané podhledy jsou velmi často srovnávány se sádrokartonovými stropy. Výhody „naší“ technologie jsou však zřejmé. Kompletní montáž napínaného stropního podhledu je zcela čistá, nevyžaduje žádné přípravné práce a řemeslníci po sobě nezanechávají ani hluk, ani odpad. Není potřeba přistupovat k zakrývání či odsunování nábytku. Celková doba instalace činí ve většině případů 1 den (v případě, že se jedná o standartní velikost místnosti v RD nebo bytě v činžovním domě). Ale ani u větších hal a sálů montáž obvykle nepřesahuje 7 dní. Není nutné dodržovat žádné technologické přestávky, či izolaci místnosti po ukončení prací za účelem usychání apod. Objekt je ihned připraven k opětovnému užívání.
Instalace samotná zahrnuje v první řadě montáž obvodových hliníkových nebo plastových U profilů. Plastová lišta je viditelná a vytváří po obvodu místnosti cca 3 cm rámeček (z čehož je vyvozeno i minimální možné snížení stropu 3 cm). Hliníkový profil je skrytý a z blízkosti lze zahlédnout jen cca 7mm spáru. Následuje napínání folie či tkaniny. Jak v případě PVC varianty, tak té textilní, je připnutí k profilovému systému prováděno pomocí špachtlovitého nástroje. Montáž textilního podhledu je přitom rychlejší než montáž PVC membrány, která je vyrobena zhruba o 6 % menší než je její výsledná velikost v napnutém stavu. Její instalace je dosaženo pomocí zahřívání PVC na cca 50°C (tepelně-smršťovací technika s využitím speciálních horkovzdušných hořáků), po čemž dochází k vypnutí a připnutí fólie k obvodovému profilu. Tato metoda umožňuje vytvořit jakoukoliv geometrickou i prostorovou podobu stropu včetně futuristicky trojrozměrného vzhledu.
Leč obzvláště v případě PVC podhledů je nutno dbát zvýšené opatrnosti v souvislosti s výběrem dodavatele. Při nahřívání fólie z nekvalitního materiálu může v uzavřené místnosti dojít k nedostatečnému spalování PVC, který pak začne vypouštět toxiny, což může pokračovat i dlouho po ukončení montáže (během užívání místnosti majiteli). To však v případě dodávky certifikovanými výrobců nehrozí.
Do podhledu lze také zakomponovat svítidla nebo naopak ukrýt klimatizaci či protipožární systémy.
V každém případě se jedná o plně demontovatelnou technologii umožňující přístup k podhledu v případě potřeby. Trvanlivost je výrobci v případě kvalitních materiálů udávána až 40 let s garantovanou zárukou 10 let.
Kvality napínaného stropního podhledu jsou mnohé a prověřené. Nejedná se o žádnou novinku, technologie původně vyvíjená ve Francii je využívána již 30 let. Na rozdíl například od sádrokartonu, který se může v poměrně krátké době od instalace odlupovat a praskat, nehrozí žádné deformace či ztráta barvy. Stropní membrána je přitom od štuku či sádrokartonu vizuálně nerozeznatelná, a k tomu ideálně rovná bez mezer či použití šroubů.
Údržba je neobyčejně jednoduchá. Ve většině případů není díky svým antistatickým a antifungicidním vlastnostem potřeba vůbec. Pokud však opravdu dojde k nějakému znečištění, k dosažení původního vzhledu podhledu stačí setřít povrch pomocí hadru (či ideálněji jelenice) a vody s mýdlem.
Vlastnosti
Napínané podhledy disponují mnohými výhodami. Termoizolace je první z nich. Plátno či fólie instalovaná několik centimetrů od hlavního podhledu vytvoří vzduchový polštář, který napomáhá ke snížení ztrát tepla přes strop. Kromě toho bývají na napínaném podhledu použity další termoizolační materiály, které jsou za účelem ideálního vizuálního dojmu ukryty pod jeho hladkým povrchem.
Díky tenké teflonové vrstvě na povrchu membrány není hromaděna ani statická elektřina a podhled tak odpuzuje prach a nesráží se na něm kondenzát.
Podhledová fólie je i mrazuvzdorná. Některé materiály snáší teploty v neuvěřitelném rozmezí -50°C až +70°C a je tedy možné podhled instalovat i v nevytápěných prostorech. Zároveň nepropouští vlhkost, nevsakuje a udrží objem vody až 100 l/m2. Odolnost proti plísním je samozřejmostí.
Napínané podhledy mají i zvukoizolační atributy. Bez ohledu na konstrukční řešení budovy se zvukové vlny šíří objektem tam a zpět více než je zdrávo. Tehdy napínané podhledy pohltí hluk. Mohou ztlumit zvuk vycházející od našich sousedů (nárazy, křik, provozní hluk spotřebičů), ale také halas rozléhající se z našich domácností směrem ven. V jiných případech zlepšují prostorovou akustiku (často instalovány v koncertních či přednáškových sálech).
Membrána se nedá zapálit a nepodporuje hoření, vyhovuje tedy i v místech s maximálními požadavky na požární bezpečnost. Je odolná proti slunečnímu záření.
Kvalitní napínané podhledy jsou hygienicky nezávadné, netoxické, antialergenní, bez zápachu a vylučování škodlivin, navíc šetrné k životnímu prostředí. Pro své pozitivní rysy jsou proto vhodné k umístění do prakticky jakéhokoliv prostředí včetně nemocnic, bazénů, škol, kanceláří, obchodních center i domácností.
Nevýhody
Kromě výše uvedených bohatých benefitů, které napínané stropy uživateli přináší, je nutno také zmínit několik nevýhod. V případě polyuretanového plátna je to relativně vyšší cena. U PVC podhledů se jedná o poměrně vysokou náchylnost k mechanickému poškození a o to, že montáž lze provést jen za pomoci speciálního vybavení (nahřívače). A poslední nevýhodou, platící pro obě materiálové varianty, je skutečnost, že v případě poškození podhledu nelze tento opravit svépomocí, je nutno vždy povolat profesionála, aby bylo vyloučeno poškození celku.
Závěr
Působivý vzhled a množství povrchových variant napínaných podhledů přispívají obzvláště v rukou zkušeného designéra k velkolepému vzhledu místností. Napínané podhledy jsou povedenou kombinací stylu a bezpečí a vhodné pro jakýkoliv moderní interiér. Přejeme Vám úspěšnou ruku při výběru vhodného vzoru a barvy pro Váš domov.
Zdroje:
www.lackfolie.cz
www.stropdps.cz
https://optimusceiling.cz/
www.napinanestropy.com
http://www.barrisol.cz/