Národní technická knihovna – moderní instituce s tradicí
Národní technická knihovna v Praze-Dejvicích se po slavnostním otevření dne 9. 9. 2009 stane nejobsáhlejším pramenem technické literatury a publikací z oblasti aplikovaných přírodních a společenských věd v České republice.
Knihovna byla navržena v obrysu zaobleného čtverce o vnějších rozměrech cca 75 × 75 m a je symbolicky pojata jako technická učebnice. Od konstrukce a pláště po povrchy, koncové prvky a mobiliář je vše vedeno jasným výrazem s jednoduchými, odhalenými tvary. V šesti nadzemních podlažích knihovny jsou veřejné prostory a administrativní zázemí. Jejich spojujícím prvkem je velké atrium. V přízemí je vstupní dvorana a prostory pro kavárnu, městskou knihovnu, konferenční a výstavní sál a další nájemní prostory. Ve třech podzemních podlažích je depozitář knih a parkoviště.
Konstrukční řešení
Nosný systém hlavní budovy tvoří železobetonový monolitický skelet převážně s deskami působícími ve dvou směrech. Primární osový systém nadzemních podlaží je 15 × 15 m. Ten je v suterénních prostorách zahuštěn rastrem sloupů v osnovách 7,5 × × 7,5 m. Systém sloupů je doplněn stěnami komunikačních a instalačních jader. Stropní konstrukce nadzemních podlaží jsou dodatečně předpínané, stropní konstrukce podzemních podlaží jsou nepředpínané s výjimkou průvlaku v oblasti zásobovacího dvora. Objekt je založen na monolitické základové desce.
Obvodové suterénní stěny jsou monolitické, působící jako spojité nosníky podpírané stropními deskami a deskou základovou. Stropní desky jsou prolomeny řadou atrií a spojeny monolitickými schodišti. Střední část konstrukce stropu nad 1.NP je zavěšena na okraj stropu nad 2.NP pomocí předpjatých betonových táhel průměru 250 mm.
Obvodové pláště
Vnější plášť tvoří půdorysně zakřivená plocha ze svisle osazených skleněných profilů průřezu U. Jedná se o standardizované lité kalené profilované tvarovky z čirého skla. Skleněné profily jsou uchyceny na předsazenou ocelovou konstrukci. Stínění je zajištěno automatickým systémem hliníkových žaluzií.
Co vše nabídne NTK
- kapacitu uložených svazků ve výši cca 1,2 milionu ve třech podzemních skladech a vice než 0,5 milionu svazků ve volném výběru ve 4 nadzemnich patrech,
- tematicke řazení fondu ve volném výběru dle klasifikace Kongresové knihovny LCC,
- přes 1 322 studijních míst a 562 relaxačních mist, badatelnu a archiv historického fondu, studovny odborných časopisů a norem,
- 4 počítačové učebny s celkovou kapacitou 180 mist,
- 18 týmových studoven a 29 individualnich studoven,
- studovnu s tzv. nočním provozem,
- vzdělávací centrum s možností variabilních sestav mist k sezeni,
- konferenčni sál (Balling.v s.) s 240 misty a zázemím, moderní audiovizuálni technikou, režií a tlumočnickými kabinami,
- asistované i samoobslužné půjčování a vracení publikací; technologie RFID pro ochranu fondu a efektivni samoobslužnou manipulaci,
- referenční, rešeršní, konzultační a meziknihovní vypůjční služby,
- 34 informačních terminálů pro přístup do on-line katalogů, volně umístěná PC po cele knihovně a WiFi siť s přístupem zdarma pro registrované uživatele,
- samoobslužná kopírovací a tisková zařízení,
- dvě volně přístupná venkovní atria v šestém nadzemním podlaží,
- kavárnu se 150 misty, další služby v nájemních prostorech a nápojové a občerstvovací automaty,
- 300 stání pro automobily v podzemních garážích a 200 stání pro kola.
Vnitřní plášť je tvořen hliníkovou prosklenou konstrukcí z fasádního rastrového systému s pohledovou šířkou profilů 50 mm, půdorysně lomenou podle zaoblení objektu v šířkovém modulu 1250 mm. Zasklení je většinou pevné, v některých částech jsou sklopná nebo sklopně otvíravá okna .
Střešní pláště
Hlavní střešní plášť objektu tvoří střecha s extenzivní zelení. Jedná se o souvrství s hydroizolační a tepelně-izolační funkcí včetně akumulačního systému s retenčním účinkem dešťových vod. Pohledově exponovaná střecha tvoří tzv. pátou fasádu s celkovým architektonickým řešením (opláštění jednotek, rozvodů, apod.). Plocha hlavního střešního pláště je ohraničena skleněnou a titanzinkovou atikou. Z hlavní úrovně vystupují titanzinkem oplechovaná jádra pro vzduchotechniku, schodišťové jádro a zastřešení atria.
Zastřešení atria tvoří skleněný plášť pultového tvaru na ocelové konstrukci se systémem interiérových mobilních stínících prvků a pevným zasklením se skly se sníženou hodnotou celkového činitele prostupu sluneční energie.
Ekologické aspekty budovy
Pod ekologickými aspekty rozumíme to jakým způsobem objekt nakládá se zdroji a svým okolím během výstavby i během svého užívání. Již ve fázi soutěžního návrhu tak byla ekologická problematika jedním ze zásadních směrů úvah o návrhu budovy a již od počátku jej ovlivnila.
Specifický tvar domu ukazuje dva ekologické aspekty. Návrhem jednoho „hutného” objektu došlo k minimalizaci zastavění pozemku, který tak může být použit v přední části pro sociální aktivity a v zadní částí jako park se vzrostlými stromy a plochami zeleně. V druhém směru pak vnější obvod, který se blíží kružnici, vykazuje minimalizaci ochlazované plochy při maximálním vnitřním objemu. Již silueta domu tak úspornost „vyzařuje”.
Kanceláře zaměstnanců NTK |
Piktogramy kromě základní informační úrovně obsahují i další technické informace |
Vnitřní řešení kompaktnost budovy využívá a doplňuje. Studijní a administrativní místa s potřebou dobrého osvětlení jsou soustředěna v místech s přirozeným osvětlením, knihy v regálech jsou naopak umístěny v hloubce dispozice. Omezuje se tak potřeba umělého osvětlení a tím i potřeba energie. Noční studovna je navržena jako samostatný prostor v přízemí. Díky tomu může knihovna sloužit i v nočních hodinách a je používána pouze nezbytně velká část budovy.
Návrh technologie byl veden snahou o omezení jejího rozsahu, používání jednoduchých trvanlivých systémů a maximálního využití přirozených principů. K samozřejmostem patří rekuperace tepla v zimním období. Jednoduchou a chytrou specialitou je užití přirozeného provětrávání a předchlazení. Budova tak ve srovnání s podobnými soudobými stavbami vyžaduje minimum samostatných chladících jednotek. Vytápění a chlazení je navrženo především pomocí technologie aktivace betonového jádra, kdy stropy slouží jako sálavé nebo chladící plochy a s výhodou se tak využívá akumulační schopnost konstrukce. Celá budova je pak ovládána integrovaným řídicím systémem, který díky zohlednění vzájemných vazeb znásobí možnosti technologie.
Relaxační místa s možností variabilních sestav |
Největší, tzv. studovna časopisů |
Komfort a široká nabídka služeb
NTK nabídne svým uživatelům v České republice dosud nevídaný komfort a šíři služeb, jako například až půl miliónu publikací ve volném výběru, individuální i týmové studovny, přes 1 300 studijních míst a téměř 600 míst relaxačních, WiFi signál v celém objektu, 250 počítačů pro veřejnost, noční studovnu a možnost samoobslužného vypůjčování a vracení knih nebo také kavárnu se 150 místy. S více než jedním a půl milionem svazků bude NTK nejobsáhlejším pramenem technické literatury a publikací z oblasti aplikovaných přírodních a společenských věd v České republice. Čtenáři zde naleznou kompletní fondy původní STK a také část fondů Ústřední knihovny Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (UK VŠCHT) a Ústřední knihovny Českého vysokého učení technického v Praze (UK ČVUT). Nejžádanější tituly NTK budou přístupné přímo na místě v již zmíněném volném výběru.
O provoz a administrativu se bude starat celkem 170 zaměstnanců. Očekává se, že Národní technickou knihovnu ročně navštíví až 900 000 návštěvníků, kteří zde naleznou prostor pro studium a vzájemné setkávání. Samozřejmostí je dále nezbytné využití moderních informačních a komunikačních technologií..
Objekt: | Národní technická knihovna Praha-Dejvice, areál vysokých technických škol |
Investor: | Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR |
Architekt-autor: | Projektil architekti s.r.o., R. Brychta, A. Halíř, O. Hofmeister, P. Lešek |
Generální projektant: | Helika a.s. |
Generální partner výstavby: | Sekyra Group a.s. |
Generální dodavatel: | Sdružení Metrostav a.s. a OHL ŽS a.s. |
Realizace: | 2006–2009 |
Celková plocha pozemku: | 11 740 m2 |
Zastavěná plocha parteru: | 4 740 m2 |
Zastavěná plocha podlaží celkem: | 51 434 m2 |
Obestavěný prostor celkem: | 168 187 m3 |