Národopisné a textilní muzeum v Aši čeká rekonstrukce
Aš (Chebsko) 5. dubna (ČTK) - Aš na Chebsku má hotovou studii přestavby a rozvoje národopisného a textilního muzea. Studie je zaměřená na rekonstrukci budovy, přístavbu, novou expozici i okolí, včetně muzejní zahrady. Odhadované náklady jsou ale vysoké, přesahují desítky milionů korun. Není tedy jasné, kdy se s přestavbou začne. Radnice musí ještě letos vyřešit havarijní stav střech, kterými zatéká, informoval ČTK starosta Vítězslav Kokoř (ANO).
V městském muzeu, které sídlí v zámečku, je největším problémem vlhkost zdiva v některých místnostech. Střechami tam zatéká, proto jsou přilehlé prostory v havarijním stavu. Radnice chce proto ještě letos vyměnit střešní krytinu. Odhadované náklady jsou jednotky milionů korun.
Město si před časem nechalo na muzeum zpracovat urbanistickou studii. Řeší rekonstrukci budovy, přístavbu, novou expozici a úpravy Mikulášského vrchu. Navrhuje výstavbu prosklené přístavby v zadní části budovy s novým vchodem a recepcí a také přeměnu zahrady před muzeem na otevřený prostor, kde by mělo vzniknout náměstí či malá zoo.
Na Karlštejně skončila rozsáhlá rekonstrukce, slavnostní otevření bude 21. dubna
Karlštejn (Berounsko) 31. března (ČTK) - Rozsáhlá rekonstrukce hradu Karlštejn na Berounsku skončila, nové prostory zbývá dovybavit. Část by mohla být přístupná veřejnosti od…
"Chtěli bychom také zatraktivnit vnitřní prostory tak, aby byly pro turisty i občany zajímavé. Mělo by dojít i k virtualizaci sbírek, protože máme největší sbírku rukavic na světě. My jsme to do dnešní doby nedokázali nijak propagovat. Chceme tyto unikáty dostat do povědomí," řekl starosta.
Záměrem je posunout muzeum na úroveň textilní centra, které by návštěvníkům poskytlo atraktivní prohlídkovou část a umožnilo by volnočasové a vzdělávací aktivity. Pro odborníky a studenty textilních oborů budou k dispozici unikátních sbírky renžových knih obsahující vzorky tkanin z místní bývalé textilní továrny a sbírku 23.000 půlpárů rukavic, kterými muzeum disponuje. Počítá se také s prostorem pro textilní stroj darovaný místním podnikatelem, který by umožnil návštěvníkům muzea zhlédnout funkční výrobní linku.
Téma: Historické stavby a budovy
Ašský region se řadil v minulosti k nejvýznamnějším centrům textilního průmyslu, například v roce 1930 bylo v textilním průmyslu v Aši zaměstnáno téměř 16.000 lidí. Svého času se tu používala nejmodernější technologie v oboru a jména jako Geipel, Jäger, bratři Adlerové a továrny Ohara a Tosta jsou tu dodnes pojmem.