Návštěvnickou sezonu Valašského muzea v přírodě zahájí otevření Hájovny
Rožnov pod Radhoštěm (Vsetínsko) 25. dubna (ČTK) - Letošní návštěvnickou sezonu ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku zahájí otevření nového objektu hájovny. Půjde o první zpřístupněný objekt s expozicí ve vznikajícím areálu Kolibiska. Areál se buduje na loukách nad Valašskou dědinou, dokončen by měl být v roce 2027. Hájovna bude slavnostně otevřena 11. května, řekl dnes novinářům ředitel muzea Jindřich Ondruš.
Hájovna stála donedávna ve Valašské Bystřici na Vsetínsku. Pochází z roku 1920, muzeum ji získalo od Lesů ČR, lesníci využívali roubenku do roku 2018. Podle Ondruše je objekt unikátní, patří mezi poslední roubené hájovny v Česku. "Nyní začne svůj druhý život," uvedl Ondruš.
"Jsem vděčný Lesům ČR za nabídku transferu hájovny, díky níž se nám podařilo zachránit unikátní objekt před hrozící demolicí. Hájovnu jsme umístili mezi Valašskou dědinu a vznikající areál Kolibiska, a tak jsme účelně propojili okraj zástavby vesnice s prostředím lesa. Zasazením interiéru do 50. až 60. let 20. století budeme prezentovat mladší doposud chybějící expozici, která poukáže na dílčí modernizaci bydlení. Návštěvníci si budou moci prohlédnout byt hajného a kancelář revírníka," uvedl Ondruš.
Oprava historického opevnění Velká Šance v Mostech u Jablunkova
K významným dokladům pevnostního stavitelství se řadí fortifikační systém Jablunkovského průsmyku, s hlavní pevností Velká Šance v Mostech u Jablunkova. Byl postaven v…
Vědecká rekonstrukce hájovny trvala necelé dva roky a stála přes 12 milionů korun. Nejprve se zachránila nosná trámová konstrukce, poté řemeslníci tesali nové prvky. Zdi a stropy interiérů zdobí ručně nahozená hliněná omítka. Na výzdobu stěn byly použity dobové válečky, šablony a barvy míchané z kaolínu. V objektu jsou původní kamna kachlová i litinová. V expozici je například trezor připomínající dobu, kdy pro výplaty do hájovny chodili lesní dělníci, nebo nástěnný telefon s klikou. Nechybí kůlna s nářadím.
Téma: Společenské akce
Kolibiska budou prezentovat život v horských oblastech Valašska. Půjde o čtvrtý areál muzea, s rozlohou 15 hektarů bude největší. Představí chov ovcí, salašnictví, pastevectví, horskou kulturu, lesnictví i náznaky počínající turistiky. Práce na výstavbě Kolibisek začaly v roce 2018. V areálu by mělo být 25 expozičních objektů, hájovna je pátým objektem, který tam bude k vidění. V areálu již stojí chlévy a seníky. Rozestavěných je dalších pět objektů, jde o stodoly, seník nebo chlév. Dva objekty se přenášejí. Areál je oplocený, má kamerové zabezpečení. Vybudování areálu by mělo stát 320 milionů korun, proinvestováno bylo dosud 51 milionů korun, uvedl Ondruš.