Nejdůležitějším faktorem pro užívání bazénu je izolace
V současnosti se stále častěji setkáváme se stoupajícím zájmem a výstavbou různých typů bazénů. Od laminátových přes fóliové, až po stabilní betonové, které jsou vhodné především tam, kde bazén umisťujeme do interiéru. Při dodržení technologického postupu je nejméně náchylný k poškození. Nejdůležitějším faktorem pro bezproblémové užívání bazénu je izolace.
Popisky jednotlivých vrstev sendviče (průřez bazénem):
1. betonová vana, 2. EMULSION - penetrace, 3. AMS - vyrovnávací malta, 4. 2K ABDICHTUNG - stěrková izolace, 5. ELASTIKOBAND - pružný pásek, 6. FLEX-FM - profi flexibilní lepící malta, 7. EPOXIFUGENBUNT - epoxidová spárová hmota, 8. FUGENFLEX-SE - sanitární silikon
Základním předpokladem pro provedení izolace je dokonale připravený podklad. Povrch betonové konstrukce musí být čistý, pokud možno suchý, bez mastnot (např. odbedňovací olej) a samozřejmě nosný. V případě, že betonová vana není ideálně rovná (hladká) je nutné přistoupit k otryskání, případně frézování. K následnému vyrovnání se použije rychletuhnoucí vyrovnávací hmota Cimsec Ausgleichsmörtel schnell. Tímto materiálem se vyrovnávají jak svislé, tak i vodorovné plochy. Na vytvořený podklad se nastěrkuje ve dvou vrstvách pružná izolační stěrka Cimsec 2K Abdichtung, která vytvoří vodotěsnou fólii. Ve vnitřních rozích a stycích stěna – podlaha se zapracuje do první vrstvy izolační stěrky pružný těsnicí pás Cimsec Elastikband. Tento pásek je vhodné použít i při řešení detailů, například u vpustí, výpustí a světel.
Po vytvrdnutí vytvořené stěrkové izolace (asi 3 hod.) se následně lepí přímo dlažba a obklad bez jakékoliv mezivrstvy. Samotné lepení se provádí flexibilním lepidlem Cimsec Flex Klebermörtel metodou buttering-floating, tedy s celoplošným podlepením, aby nemohlo dojít ke kondenzaci vlhkosti pod keramickým materiálem. Obzvlášť důležité je řešení přepadové hrany, kde dochází ke styku několika materiálů o různých tloušťkách a roztažnostech. V těchto místech lepíme s kombinací tenkovrstvých a silnovrstvých materiálů – Cimsec Flex FM (případně Fliesbett) a Mittelbettl. Pro následné spárování se doporučuje speciální spárovací epoxidovou hmotou Epoxyfugenbund. Tato hmota je na rozdíl od dříve používaných spárovacích hmot na cementové bázi a je odolná vůči chlorované vodě a čisticím prostředkům, jakož i kyselinám a zásadám.
Dilatace
Velkou pozornost, a to zejména u venkovních bazénů a ploch s podlahovým vytápěním, je nutno věnovat dilatacím. Často se stává, že se řeší pouze dilatace železobetonové vany, ale už ne izolace obkladové keramiky. V každém případě se musí obě dilatace probíhat vždy v ose. Napojovací či dilatační spáry lze v zásadě řešit dvěma způsoby - dilatačními lištami nebo pružným silikonovým tmelem. Při použití sanitárního silikonu Cimsec Fugenflex SE se musí zamezit trojboké adhezi (vložením pásku do spáry). O něco málo dražší, ovšem trvanlivější než silikon, jsou dilatační lišty, např. Schlüter BWB (šířka 8 mm).
Při použití těchto materiálů se lze vyhnout mnoha pozdějším problémům a odměnou bude všeobecná spokojenost a vysoká užitná hodnota.
Výhody použití doporučených materiálů:
- při lepení tenkovrstvou metodou nedochází ke vzniku dutých míst pod obkladovým materiálem, jako při lepení do cementu;
- lepení přímo na izolaci, bez mezivrstev;
- izolace je bezešvá, životnost mnohem delší, než u bitumenových (asfaltových) izolací;
- snazší řešení izolace detailů;
- spárovací hmota je odolná vůči pravidelnému čištění chemickými roztoky;
- velká časová úspora, dlouhá životnost = finanční výhodnost.