Nejhezčí zděné stavby současnosti na světě

Obrovské množství nápadů, velká dávka tvořivosti, spousta odlišných tvarů. Jedno je však společné. Hlavním konstrukčním materiálem všech staveb jsou cihly.

Ve světě architektury se používá stále více nových stavebních materiálů. Jeden materiál nás však provází již několik století. V dnešní době si ho spojujeme zejména s rodinnými domy, případně s historickými objekty. Ne však každý si ho dovede představit jako významný prvek moderní architektury. Tento materiál se vyrábí z hlíny a jeho největším světovým výrobcem je společnost Wienerberger.

Brick Award

Třetího května 2012 proběhlo v městské radnici ve Vídni slavnostní vyhlášení vítězů soutěže Wienerberger Brick Award 2012. Oceněno bylo pět světových architektů, kteří si převzali ceny za projekty, využívající cihlu jako základní stavební materiál. Pětičlenná porota složená z architektů Plamen Bratkov (Bulharsko), Rudolf Finsterwalder (Německo), Hrvoje Hrabak (Chorvatsko), John Foldbjerg Lassen (Dánsko) a Zhang Lei (Čína) udělila ceny následujícím projektům.

Přehled vítězných projektů

Mapungubwe Interpretation Centre

Vítězem hlavní ceny a kategorie "Speciální řešení z cihel" se stal architekt Peter Rich společně s Michaelem Ramagem a Johnem Ochsendorfem za projekt pro Mapungubwe Interpretation Centre v Jižní Africe. Jejich cílem bylo vytvořit prostor, kde jsou vystavovány archeologické nálezy v přirozeném prostředí Národního parku. Mapungubwe patří do UNESCA od roku 2003.

Mapungubwe Interpretation Centre

Návštěvníci centra mohou vidět techniky starobylých kleneb a použití nejnáročnějších a věděcky zvučných konstrukčních metod. Ve spolupráci s Univerzity of Cambridge a Massachusetts Institute of Technology, analyzovali architekti středozemí a navrhli kopule jako základ pro projekt. „Vyvážení mezi nízkou a vysokou úrovní technologie společně s mimořádnou místní krajinou vytváří architekturu s universálními a nadčasovými rozměry,“ řekl člen poroty Hrvoje Hrabak.

Za tímto architektonickým dílem Petera Riche byl rozsáhlý průzkum osídlení obyvatel Ndebele, Bantwane a Tswany: „Díval jsem se na jejich pokoje a vytvořil něco, co by zapadlo do dané lokality.“ Architekt Peter Rich zapojil do realizace projektu i místní obyvatele. Pro konstrukci nového komplexu, který se skládá především z klenutých pavilonů různých rozměrů, zvolil architekt použití ručně vyráběných cihel a tašek, které vyráběli místní obyvatelé z jílovité půdy, cementu a vody.

Mapungubwe Interpretation Centre
Mapungubwe Interpretation Centre

Primary Substation for 2012 Olympic Park: Perfektní cihelná fasáda

Skotská architektonická firma vyhrála cenu v kategorii "Nebytové budovy" s hlavní elektrickou rozvodnou pro Olympijské hry 2012, postavenou v Olympijském parku v Londýně. Architekti navrhli čisté geometrické řešení s bohatou cihelnou texturou, kterou tvoří uhelně černé cihly. „Porotci se domnívají, že úspěch tohoto projektu je díky velmi čisté myšlence a perfektnímu provedení cihelné fasády,“ řekl člen poroty Zhang Lei.

Primary Substation for 2012 Olympic Park
Primary Substation for 2012 Olympic Park

The Rabbit Hole: Cihelná dlažba sjednocující od podlahy ke stropu

V kategorii "Rodinný dům" udělal na porotu největší dojem architekt Bart Lens s jeho projektem "The Rabbit Hole" v Gaasbeek v Belgii . Tento projekt renovoval téměř zhroucený cihelný statek v usedlé oblasti.

The Rabbit Hole

Největší výzvou bylo, jak přizpůsobit starý statek, aby splňoval obytné požadavky a přitom si zachoval venkovskou charakteristiku. Architekt Bart Lens řekl, že: „Cihly byly použity nejen jako konstrukční materiál, ale také jako prvky posilující stávající konstrukci. To vytvořilo vazbu mezi minulou a současnou podobou stavby.“ Porotu pak nejvíce ohromila přístavba střední části budovy, která sjednotila dvě oddělené budovy a díky které nese stavba název The Rabbit Hole.

The Rabbit Hole
The Rabbit Hole

Retirement Home Alcácer do Sal: Společenské použití s architektonickou kvalitou

Architekti Francisco a Manuel Aires Mateus sídlící v Lisabonu vyhráli v kategorii "Obytné budovy" s domem Alcácer do Sal pro starší lidi. Podařilo se jim vytvořit místo pro žití, které je účelné a komfortní a přitom plní potřeby dané společnosti. „Naším cílem bylo zaručit obyvatelům vyvážený vztah mezi žitím ve společnosti starších lidí a potřebou o péči a ochranu soukromí,“ řekli architekti. Návrh předvídal interiér, jehož konečné užívání může být ovlivněno samotnými obyvateli.

Retirement Home Alcácer do Sal
Retirement Home Alcácer do Sal
Retirement Home Alcácer do Sal

Z cihelné pece na architektonické studio

V kategorii "Proměna" vybrala porota jako vítěze víkendový ateliér slovenského architekta Pavola Paňáka. Během období 10 let přeměnil Pavol Paňák převážně svépomocí bývalou cihelnou pec ve svoji "skrýš." Člen poroty John Foldbjerg Lassen řekl: "Tato budova je vzrušující, protože vyjadřuje obrovské množství emocí - doba, za kterou se toto místo stvořilo, a to, jak splývá s krajinou kolem." Základní prostor tohoto studia byl určen výpalem originálních cihel z této pece. V přesvědčení, že architektura vyžaduje řád, tradici a vývoj bylo toto studio postaveno tak, aby dokonale lpělo na pravidlech kartézských tvarů.

Ateliér Pavola Paňáka

"Studio vzdává hold tradiční nepřetržitosti, místu a výrobě cihel. A především výpal cihel byl náročným úkolem, vyžadujícím koncentraci, trpělivost a zdatnost," jak popisuje architekt Pavol Paňák svůj přístup k tomuto projektu.

Ateliér Pavola Paňáka
Ateliér Pavola Paňáka

Soutěž Brick Award se koná již od roku 2004 v dvouleté periodě a pořádá ji největší výrobce světových cihel společnost Wienerberger. Za tuto dobu soutěž odhalila výjimečně úspěšné příklady moderní architektury z cihel. Letošní soutěž byla dotována částkou 27 000 EUR. Generální ředitel společnosti Wienerberger Heimo Scheuch při této příležitosti řekl: „Chceme upoutat pozornost na inovativní a víceúčelové použití cihel v dnešní moderní architektuře.“

Autor:
Foto: Archiv firmy