Nejlepšími bytovými projekty jsou areál v Lipně n. Vltavou a rezidence v Praze 8
Praha 15. listopadu (ČTK) - Projekt Molo Lipno Residence je jedním z vítězů 24. ročníku soutěže Best of Realty - Nejlepší z realit. Rezidenční areál v Lipně nad Vltavou uspěl v kategorii větších bytových projektů, v těch menších porota ocenila rezidenci Čertův vršek v Praze 8. Centrála banky ČSOB v Hradci Králové pak během dnešního slavnostního večera v pražském Foru Karlín získala nová regionální ocenění za nejlepší administrativní centrum a stala se i environmentálním projektem roku. Organizátoři o tom informovali ČTK.
Z pěti desítek nominovaných putovala skleněná trofej i do Plzně díky obchodnímu centru Rokycanská, hotelem roku je Andaz Prague v Praze 1 a Panattoni Park Kojetín uspěl v kategorii Průmyslové a skladové areály. Cena čtenářů patří projektu Maison Ořechovka (2. etapa) v Praze 6. Zvláštní cenu poroty získala rekonstrukce Jihočeské filharmonie v Českých Budějovicích.
"Letošní výsledky jasně ukazují, že český realitní trh dokáže generovat zajímavé, hodnotné a kvalitní projekty i ve složitých časech," uvedl Tomáš Drtina, předseda devítičlenné poroty a viceprezident Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN). Dodal, že nejvíce zastoupenou kategorií byly jako každoročně rezidenční projekty, následované průmyslovými a skladovými areály. Speciálně druhý jmenovaný segment se nyní rozvíjí velmi dynamicky, řekl.
V kategorii rezidenčních projektů získalo nominaci 22 uchazečů. Dvanáct jich bylo v kategorii bytových projektů menšího rozsahu (do 55 bytů) a u vítězné rezidence Čertův vršek porota ocenila vysokou míru využití technologií a materiálů šetrných k přírodě. Deset nominací bylo v v kategorii rezidenčních projektů většího rozsahu (od 56 bytů) a Molo Lipno Residence zaujalo výjimečnou architekturou.
Téma: Architektura
"I zásluhou 150 metrů dlouhého vyhlídkového mola zakončeného restaurací stává působivou dominantou města a vytváří nové centrum," uvedla porota.
Centrála ČSOB v Hradci Králové je podle poroty komplexním řešením v oblasti úspornosti budovy i kvality vnitřního prostředí. Česká rada pro šetrné budovy vyzdvihla, že budovu vytápí i chladí tepelná čerpadla se 108 geotermickými vrty, které jsou 200 metrů hluboké. Nechybí střešní zahrada, jejíž součástí jsou i retenční nádrže na využívání dešťové vody.
Obchodní centrum Rokycanská v Plzni zaujalo rekonstrukcí, která podle poroty posunula projekt z běžného sousedského nákupního centra na budovu, jež esteticky pozvedává lokalitu. V kategorii hotelů titul získala rekonstrukce budovy bývalého Cukrovarnického paláce na hotel Andaz Prague v Praze 1. "Projekt zvítězil díky nadmíru citlivé rekonstrukci historického domu stojícího na Senovážném náměstí v centru Prahy," uvedla porota.
U Panattoni Parku Kojetín, v kterém je robotické distribuční centrum Amazon, porota ocenila i to, že se jedná o první vícepodlažní průmyslovou budovu v Česku s výškou dosahující až 22 metrů. Na střeše má nainstalovány fotovoltaické panely o výkonu až čtyři megawatty.
Do Síně slávy byl uveden architekt Jakub Cigler. Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí udělila cenu Award for Excellence Petru Hlaváčkovi (STAN), který byl v letech 2015 až 2016 ředitelem Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy a v končícím období plnil funkci prvního náměstka primátora metropole pro územní rozvoj.
Při posuzování staveb hraje podle organizátorů klíčovou roli urbanistické a architektonické řešení projektu, jeho přínos lokalitě, kvalita realizace i komerční úspěšnost. Důležitá je udržitelnost a ohleduplnost projektu vůči životnímu prostředí. Stavby musely být dokončeny po 1. lednu 2022.