Fotbalové svatostánky mohou mít podobu malých vesnických hřišť, ale i ultramoderních stadionů s kapacitou pro desítky tisíc diváků. Zdroj: ph.FAB, Shutterstock

Nejzajímavější fotbalové stadiony Evropy: od člunu po šachovnici

Fotbalové stadiony už dávno nejsou jen místy pro sportovní klání, ale také přehlídkou moderní architektury a nejnovějších technologií. Pojďme se podívat na 4 evropské sportovní svatostánky, kde se váš zážitek z utkání ještě znásobí.

Zatímco v minulosti se města pyšnila katedrálami, kostely a monumentálními hrady, dnes jsou jejich výraznými dominantami často sportovní stadiony - důkazem toho je nedávno postavený malšovický stadion v Hradci Králové. Tyto moderní architektonické zázraky ohromují svým vzhledem a technickým zpracováním, které doslova berou dech. Připojte se k nám na cestě po Evropě, při níž si představíme čtyři supermoderní fotbalové svatostánky stojící za návštěvu. Každý z těchto stadionů je výsledkem pečlivé práce špičkových architektů, jenž do svých projektů vložili veškeré své umění a kreativitu.

Allianz Arena: Ikona ve tvaru nafukovacího člunu

Naše toulky nemůžeme začít nikde jinde než v Mnichově, kde se nachází Allianz Arena, která patří mezi největší a nejmoderněji vybavené v Evropě. Arenu, o níž se právem říká, že předběhla svou dobu, navrhlo slavné švýcarské architektonické studio Herzog & de Meuron. Samotná výstavba probíhala v letech 2002 až 2005. Svatostánek Bayernu Mnichov zvenku vypadá jako obří nafukovací člun. Může za to unikátní samočistící fasáda, která je tvořena 2 874 nafukovacími „polštáři“ vyrobených ze speciální ETFE fólie [1]. Tyto polštáře jsou zevnitř osvětleny různými barvami podle toho, který tým právě hraje – červená patří Bayernu Mnichov, modrá sportovnímu klubu TSV 1860 München a bílou je arena osvětlena, hostí-li německou reprezentaci.

Allianz Arena patří mezi mezi skvosty z architektonického i technologického hlediska. Areál o ploše 6 500 m² pojme při mezinárodních kláních až 70 000 diváků. Zdroj: uslatar, Shutterstock

Santiago Bernabéu: Chlouba “bílého baletu”

Dalším moderním fotbalovým svatostánkem, kde zaručeně pocítíte nezapomenutelnou sportovní atmosférou, je španělský Stadion Santiago Bernabéu. Domovská scéna “bílého baletu“, jak se Realu Madrid přezdívá, prochází od roku 2019 megalomanskou proměnou. Modernizace 6. největšího fotbalového stadionu v Evropě s sebou přináší hned několik vzrušujících novinek, jako je posuvná střecha ze speciálního tvrzeného plastu, 360stupňový videopruh, zvýšená kapacita sedadel nebo vylepšené skyboxy. Dalším technologickou vychytávkou je samotná hrací plocha, kterou lze díky speciální technologii během několika minut zasunout do 25 metrů hluboké jámy pod stadionem. [2,3].

Domovská scéna Realu Madrid prochází od roku 2019 velkou proměnou, která z ní udělá nejluxusnější arénu Evropy. Za projektem stojí architektonická studia GMP Architecten, L35 a Ribas & Ribas. Zdroj: David Benito, Shutterstock

PGE Narodowy: Stadion v barvách polské šachovnice

Dalším unikátním sportovním stánkem, který rozhodně stojí za návštěvu, se může pochlubit hlavní město Polska. PGE Narodowy, dříve známý jako Národní stadion ve Varšavě, je multifunkční aréna a jedno z nejmodernějších zařízení svého druhu v Evropě.

Stadion byl postaven pro turnaj Mistrovství Evropy ve fotbale UEFA EURO 2012. Zaujme vás na první pohled svým nevšedním vzhledem tradiční červenobílé polské šachovnice. Za nápaditým architektonickým zpracováním stojí konsorcium studií JSK Architekci, GMP Architekten a Schlaich Bergermann & Partner. Ani tomuto stadionu nechybí vysouvací střecha umožňující jeho využití po celý rok, bez ohledu na počasí [4].

Kromě fotbalových zápasů probíhají ve varšavském stadionu i významné kulturní a společenské akce, což z něj činí jedno z nejdůležitějších míst v Polsku. Tribuny pojmou až 58 000 diváků. Zdroj: uslatar, Shutterstock

Wembley: Chrám Petra Čecha i Emila Zátopka

Naše putování nemůžeme zakončit nikde jinde než v Londýně, kde se nachází slavné Wembley. Ikonický sportovní areál, kde získal Emil Zátopek zlatou medaili, je již více než století dějištěm zápasů anglické reprezentace, napínavých soubojů o tituly v domácích fotbalových pohárech, včetně FA Cupu, a dokonce i semifinálových utkání nebo koncertů. [5]. Architektům z londýnských studií Foster and Partners a Populous se jejich práce skutečně vydařila. Arena působí honosně jak zvenku, tak zevnitř a zároveň nabízí vše, co by měl moderní fotbalový stadion mít. Dominantu stavby tvoří ocelový oblouk, na němž je zavěšena konstrukce zastřešující všech 90 tisíc sedadel. S rozpětím 315 metrů jde o nejdelší střešní konstrukcí na světě a vidět ji můžete téměř ze všech částí Londýna [6].

Ikonické Wembley zdobí 133 metrů vysoký oblouk, tyčící se nad severní tribunou. Za jeho vznikem stojí řada důmyslných nápadů a technických objevů. Zdroj: Craig Russell, Shuttestock

Návštěva každého z těchto stadionů je ojedinělým zážitkem, který ocení nejen fotbaloví fanoušci, ale i milovníci architektury, designu a nejnovějších technologií. Pokud máte tip na zajímavou sportovní arénu, o které bychom měli napsat příště, určitě nám dejte vědět!

Zdroje:

  1. General information about Allianz Arena. Online. Dostupné z: allianz-arena.com. [cit. 2024-07-11].
  2. Real Madrid představil nové Santiago Bernabéu. Bude to nejlepší stadion světa, prohlásil hrdě prezident Pérez. Online. Dostupné z: www.fotbalportal.cz [cit. 2024-07-11].
  3. PECHAROVÁ, Barbora. Velkolepé! Real Madrid ukázal svůj svatostánek, který bere dech. Online. Sport.cz. 1. 9. 2022. Dostupné z: www.sport.cz [cit. 2024-07-11].
  4. O STADIONIE. PGE Narodowy. Dostupné z: https://www.pgenarodowy.pl/o-stadionie. [cit. 2024-07-11].
  5. 100 let od otevření Wembley. Na slavném anglickém stadionu slavili čeští fotbalisté i Zátopek. iROZHLAS. 2023. Dostupné z: www.irozhlas.cz [cit. 2024-07-11].
  6. Wembley Stadium. PGE Narodowy. Dostupné z: www.fosterandpartners.com. [cit. 2024-07-11].

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Viz popisky