Nejzajímavější realizace se systémem Rigips
Na slavnostním galavečeru společnosti Rigips, který se konal dne 18. 3. 2008 v Národním domě na Vinohradech v Praze, byly vyhlášeny dlouho utajované vítězné objekty mezinárodní soutěže Saint-Gobain Gypsum Trophy 2008 (do r. 2006 BPB Trophy).
Tentokrát byly vyhlášeny 3 vítězné objekty (podle hodnocení odborné poroty) a také Cena veřejnosti. Večer byl plný překvapení, originálních realizací, trofejí a jedinečné show černého divadla Metro. Celý večer provázela moderátorka sportovního zpravodajství Jana Adamcová.
Proč se soutěž Saint-Gobain Gypsum Trophy pořádá
Tuto soutěž společnost Rigips, s.r.o. pořádá již 10 let a jejím cílem je především podpořit řemeslné dovednosti sádrokartonářů. Jak jsme si však všimli, je vyhlašování nejlepších objektů vždy prestižní událostí pro všechny zúčastněné, jejichž objekty jsou prezentovány. Mnohé objekty jsou velmi inspirativní, neboť přicházejí s novými nápady, jak s produkty a systémy značky Rigips pracovat. U vítězných objektů ale nestačí pouhý nápad, tam jde o maximální souznění realizační firmy a architekta.
Navíc se vyhlášení soutěže vždy koná na velmi zajímavých místech v ČR, pokaždé je připraven velmi poutavý doprovodný program. A tak se pozvaní rovněž těší na nová místa, na originální program a samozřejmě i příjemná setkání.
Komu je soutěž určena a jaká jsou pravidla soutěže
Soutěž je určena realizačním firmám. Je vyhlašována vždy na dvouleté období, neboť přihlašovaný objekt musí být do uzávěrky i zrealizován. Každý tzv. „dvouročník” má dvě postupová kola – národní a mezinárodní. Do národního kola Saint-Gobain Gypsum Trophy 2008 bylo přihlášeno 37 objektů, které zabírají široký rozsah účelu použití systémů Rigips. Od novostavby velkého obchodně-administrativního centra, přes rekonstrukce a přestavby historických budov až po výstavby a úpravy rodinných domů – v soutěži totiž nehraje roli velikost objektu, ale zejména originálnost konstrukcí, použití speciálních technik a celková technická úroveň zpracování.
O vítězi národního kola Saint-Gobain Gypsum Trophy 2008 rozhodla odborná porota v závěru roku 2007. Vítězné realizace budou představeny dne 6. 6. 2008 na světovém fóru v Bruselu v Belgii. Letos poprvé byla vyhlášena i soutěž o Cenu veřejnosti národního kola. Na webových stránkách společnosti Rigips bylo možné si soutěžící projekty prohlédnout a hlasovat.
Výsledky soutěže Saint-Gobain Gypsum Trophy 2008
1. místo
Novostavba kancelářských prostor spol. Monster Luxembourg Plaza, Praha
Realizační firma: Růžička s.r.o., Praha.
Architekt: Architekti CCA, s.r.o., Ing. arch. J. Šaňáková,Ing. arch. S. Candráková, Ing. arch. M. Capák.
K vytvoření kancelářských prostor v moderním, architektonicky ojedinělém, komerčním objektu posloužily systémy suché vnitřní výstavby Rigips. A architekt si s nimi opravdu vyhrál. Pomocí atypických příček a samostatně stojících předělů ze sádrokartonu rozčlenil rozlehlý neosobní open-space office na menší, útulnější celky. Sádrokartonovými konstrukcemi Riflex olemoval ostrůvky zasedacích místností, v nichž bychom rovné a pravoúhlé stěny hledali marně. Syté pastelové barvy a neúprosné nasvícení by na zaoblených konstrukcích odhalily sebemenší nepřesnost, a proto byli povoláni ti nejzručnější sádrokartonáři. Kombinací zvukově pohltivých a odrazivých kazet Casoprano bylo dosaženo vynikající akustické pohody i v tak rozlehlém prostoru, jako je tento. Svěšené sádrokartonové podhledy, které svým tvarem kopírují příčky, předěly i barevně členěnou podlahu, v sobě skrývají nezbytné osvětlení.
2. místo
Revitalizace restaurace Větruše v Ústí nad Labem
Realizační firma: North stav a.s., Ústí nad Labem.
Architekt: Archateliér 2000, a.s., Ing. arch. Jana Kallmünzerová.
Vyhlídková restaurace na zámečku Větruše, který se tyčí nedaleko centra města, je nejen vyhledávaným cílem turistů, ale i dominantou celého Ústecka. Revitalizace interiéru příjemné restaurace Zlatopramen byla provede na pomocí konstrukcí suché vnitřní výstavby Rigips. Ohebné desky Riflex posloužily k vytvoření křížové klenby pod stávajícím rovným stropem. Ta spolu s obloukovými okny pomáhá navodit dobovou atmosféru zámečku. Absolutně neznatelný přechod sádrokartonové klenby na obvodové stěny historického objektu a její precizní návaznost na sloupy svědčí o mistrovsky odvedené práci montážních pracovníků sádrokartonářské firmy. Pojetí interiéru restaurace, služby a skloubení všech stavebních detailů vytváří celek, který je důkazem vysokého standardu a přináší vše, co od restaurace tohoto charakteru můžeme očekávat.
3. místo
Přestavba nevyužitých prostor na obchod spol. Artěl v Praze
Realizační firma: B&V GIPS CZ s.r.o., Lanškroun.
Architekt: Ing. arch. Petr Václavek, Věra Korandová.
Prodejní galerie skla českoamerické firmy Artěl v Praze na Starém Městě vznikla rekonstrukcí nevyužitých komerčních prostor hotelu Zlatý Anděl. Působivé návrhy tohoto reprezentačního interiéru pomohly převést do praxe sádrokartonové systémy, z nichž byly vybudovány předstěny s elegantními nikami a integrovaným halogenovým osvětlením.
Tyto malé poličky s atypickými klenbami, jejichž hrany vyztužují speciální ohebné profily, se staly prověrkou zručnosti pracovníků realizační firmy. Barevné řešení sádrokartonového podhledu a příček využívá tmavých odstínů, které spolu se světlem vrženým podél ploch klade vysoké nároky na kvalitu provedení. Umělecké předměty budou vystaveny v prosklených vitrínách, u jejichž vybudování sádrokarton taktéž asistoval.
Originální použití sádrokartonu a jeho precizní zpracování je tu samo o sobě uměleckým dílem.
Cena veřejnosti
Přestavba interiéru interhotelu Voroněž v Brně
Realizační firma: GipsCon, s.r.o., Brno.
Architekt: ak. arch. Václav Hejna, ak. arch. Václav Hodan, ak. arch. Martin Vrátník, Ing. Lukáš Srch, Ing. arch. Pavel Rada.
Interiéry brněnského interhotelu Voroněž již dlouho nevyhovovaly představám a požadavkům moderního hotelu, hojně navštěvovaného převážně business klientelou, a proto byl podroben rozsáhlé rekonstrukci.
K přestavbě reprezentativních společných prostor, jako jsou recepce, restaurace či bar, byly přizvány systémy suché vnitřní výstavby Rigips.
V restauraci je proveden rovný sádrokartonový podhled se zapuštěnými bodovkami, který dává vyniknout mohutným osmiúhelníkovým světelným tělesům.
Několikastupňové odskoky podhledů nad schodištěm lemují zajímavé světelné rampy. Zrak každého návštěvníka baru zajisté přitáhne svěšený obloukový podhled, jehož precizně provedené obloukové zakončení hran podtrhuje zajímavé nasvícení.
Kvalitu odvedené práce realizační firmy jistě ocení i návštěvníci mezinárodních veletrhů z celého světa.
Tak toto jsou 4 vyhlášené objekty z 37 přihlášených.
Přiznáme se, že i my jsme za redakci vybírali objekt, který se nám zdál zajímavý. Naším koněm byla Revitalizace restaurace Větruše v Ústí nad Labem. A docela uspěla.