Netradiční použití podhledových fólií BARRISOL
Polyvinylové fólie BARRISOL jsou po léta s úspěchem používány na pnuté stropní podhledy. Tyto fólie vyrobené vždy přesně na míru zvoleného prostoru se napínají do obvodových lišt, které se dají velice dobře tvarovat. Podhledy dolaďují celý interiér jak tvarově, tak i barevně.
Nová doba ale přináší nové, nápadité užití tam, kde bychom před pár lety nic podobného neočekávali ani v nejhlubší fantazii. Tento unikátní materiál je stále častěji používán v architektuře a v designu při tvorbě prostorových objektů, které interiéru propůjčují kouzlo výjimečnosti.
Neobvyklé interiéry
Firma CS Lyon Praha s.r.o., která je výhradním dodavatelem materiálu BARRISOL v České republice, disponuje i výrobou atypických kovových konstrukcí a dává tak architektům, designérům a dalším klientům možnost realizovat i ty nejodvážnější projekty. Architekti ze studia pha před několika lety oslovili firmu, aby se podílela na realizaci designového obchodu Scott Sport v centru Prahy.
Prodejna sportovních kol a doplňků byla jedním z prvních interiérových řešení, kde byl v komplexní míře použit moderní materiál BARRISOL. Ve zcela banálním prostoru kvádru byla nejprve vytvořena pomocná kovová konstrukce. Na ni byly poté připevněny lišty a do nich byly vypnuty fólie „ušité” na míru. Bílá barva fólií, kde jediným efektem byl kontrast bílého lesklého a matného materiálu, dodala interiéru prostor a šarm, který si podržel dodnes.
Lehké a dynamické objekty
Atypické možnosti využití fólií BARRISOL v interiérovém designu předpokládají nejen perfektní zvládnutí technologie, ale především vynikající prostorovou imaginaci. Za těchto předpokladů mohl vzniknout interiér firmy Vodafone v Praze – Strašnicích.
Přáním zadavatele bylo, aby neosobní a původně nehezká hala objektu dostala punc originality. Aby nově vzniklý prostor byl odvážný, dynamický, překvapivý. Aby vstupující mohl procítit zcela novou zkušenost, zakusil pocit svobody, lehkosti, aby se do nového místa toužil navracet.V hale jsou umělé vodní nádrže s vodou v pohybu, exotické rostliny, místa zvoucí k posezení, to vše navrženo ateliérem Dot Architects.
Ale 30 až 70 metrů dlouhé (a místy až 7 metrů vysoké) objekty z bílého BARRISOLU, které rotují a letí halou, na sebe strhují největší pozornost. Mají ohromnou dynamiku, ale působí lehce. Každý, kdo do haly vstoupí, si klade otázku, jak bylo možné něco takového vytvořit?
I u této realizace jsou pod povrchem těles ukryty pomocné ocelové konstrukce, které byly opatřeny hliníkovými lištami. Architekt Federico Díaz navrhl objekty z fólií BARRISOL, což je a priori v zásadním rozporu s chováním materiálu. Fólie, které v napětí tvoří rovnou plochu, měly být u objektů, které nazval Surf a Fuel, v konvexních a konkávních křivkách!
Proto musel být povrch objektů rozdělen na malé plochy dělicími lištami, do kterých byly ve finále vypnuty fólie. Každá fólie měla jiný tvar, a proto každá měla své místo. Těch fólií bylo na 140 kusů o celkové ploše 500 m2. Byla to mravenčí práce, ale výsledek tohoto úsilí stál za to!
Netradiční výstavní stánek
Aby firma CS Lyon Praha demonstrovala technickou vyspělost materiálu Barrisol svým potencionálním klientům na výstavách, oslovila studio pha, která tento sofistikovaný a inovativní materiál řadu let používá, s požadavkem na návrh svého vlastního výstavního stánku.
„Měl být multifunkční, rozebíratelný a použitelný při více typech akcí. Měl demonstrovat široké použití materiálu jak v exaktně rovných plochách (což je použití nejrozšířenější především v bytě), tak i ve zborcených plochách definovaných mimoběžnými liniemi, i jistou míru překvapení”– těmito slovy popsali zadání architekti Marek Deyl a Jan Šesták.
Správné optické vyvážení ploch působících ve vypnuté fólii pomohl architektům nalézt software Autodesk 3ds Max.
Stánek prezentuje různorodost typů tohoto materiálu – transparentní, matný a lesklý povrch Barrisolu ve dvou zvolených barvách: bílé a zelené. Stánek je 10 metrů dlouhý, 5 metrů široký a 6 metrů vysoký. Je tvořen subtilní lehkou ocelovou konstrukcí s příhradovými nosníky, na kterých je osazeno vnitřní osvětlení.
Pozornost, kterou nasvícený stánek na výstavě For Arch 2007 vzbuzoval, byla velká. Tak velká, že firma CS Lyon Praha získala ocenění „Top Expo za netradiční řešení expozice s využitím moderních materiálů”. Stánek zaujal i v zahraničí.. Zaujal natolik, že v letošním roce putoval na jarní výstavu designu do Milána v černé a bílé verzi s průběžnou změnou barvy transparentních ploch. Obdiv sklízel i na podzimní výstavě Construct 2008 v Madridu, zde pro změnu v červeno bílém provedení.
Fontána v obchodním centru
Nezáleží na tom, kolik metrů čtverečních fólie BARRISOL je použito. Důležitý je nápad. V případě fontány obchodního centra v Jihlavě to platí stoprocentně. Architekta Ivana Kroupu zaujal materiál pro tři zvláštní vlastnosti: pro jeho pružnost, tvarovou paměť a proto, že si svérázným způsobem rozumí s vodou.
Do obchodního centra v Jihlavě navrhl a u firmy CS Lyon Praha s.r.o. zadal k výrobě fontánu, v níž voda levituje v prostoru a nabízí zajímavé efekty při pohledu zdola i ze strany díky čirým fóliím BARRISOL.
Fólie jsou vypnuty v sedmi kovových rámech zavěšených na ocelových lanech. Od ukotvení ve výšce dvanácti metrů je spuštěn rám největší, o rozměru 4 m × 2,4m. Směrem dolů se rámy s fóliemi zmenšují až na rozměr posledního, který je 1,60 m × 1,20 m.
Strohému prostoru obchodní galerie, kde jsou prezentovány hmotné hodnoty, stojí v kontrapunktu sice stroze technicky vyhlížející fontána postavená „naruby”, která ovšem nabízí kolemjdoucím zážitek zcela nehmotný – pohled na neopakovatelné efekty vody v neustálém pohybu, vody, jíž pronikají světelné paprsky, které ji neustále oživují záblesky světel a stínů a zvou tak k příjemnému zastavení v uspěchanosti dnešního života.