»Neviditelné« chyby dokáží napáchat velké škody
Dům zářící novotou v sobě může mnohdy skrývat mnohá nepříjemná tajemství. A pod omítkou tak občas »zraje« velký problém v podobě tepelných mostů, výkvětu, vzniku prasklin. Záležitost, jejíž řešení bude znamenat nemalé investice i spoustu času.
Nedodržení technologie je velký problém
„Podle poznatků je v současné době osm z každých deseti nových domů vyzděno nekvalitně. Zedníci se naučili počítat s tím, že se nedostatky jejich práce schovají pod omítku, a to, že někde vznikne tepelný most, je mnohdy nezajímá. Mezi již klasické problémy patří například nesprávná tloušťka maltového lože, dozdívání rohů a vyplňování otvorů plnými cihlami či používání ocelových překladů. Stavbaři také často zbytečně sekají a řežou jednotlivé prvky, aby je pak nastavovali maltou. Obvyklým jevem na mnoha stavbách je také záměna materiálu za méně kvalitní samozřejmě bez cenového vyrovnání,“ říká vedoucí obchodu Jiří Vlk ze společnosti Wienerberger Cihlářský průmysl.
Tepelný most znamená velké problémy
K typickým nedostatkům hrubých staveb patří vznik tepelných mostů. Ve stavební terminologii to jsou místa, kde v určité části zdi došlo vlivem nekvalitní práce stavební firmy nebo špatného projektového řešení ke snížení hodnoty tepelného odporu na hodnotu nižší, než má okolní konstrukce, nebo než dokonce povoluje norma. Tenhle »drobný nedostatek« dokáže v důsledku způsobit rozsáhlé energetické ztráty při vytápění, ale také rosení zdiva a vznik plísní.
K nejvíce ohroženým místům přitom patří zdivo u překladů, ztužujících věnců a v okolí okenních a dveřních otvorů. Problémy se kvůli nedostatečné cirkulaci vzduchu mohou objevit také v rozích stropů nebo u podlah.
Antonín Horský, product manager ze společnosti Wienerberger k tomu dodává: „Pokud se podobný problém objeví, je možné méně závažné chyby eliminovat např. použitím tepelně izolační omítky s dostatečnou tloušťkou. Pokud se však najdou větší nedostatky, nezbývá než celkové zateplení stavby z vnější strany.“
Na stavbu s příručkou
Výrobci značkových stavebních materiálů se rozhodli proti všem výše uvedeným nešvarům bojovat. Lajdáctví a neochota zedníků učit se novým technologiím totiž nejen poškozovalo budoucí majitele domů, ale také znehodnocovalo unikátní vlastnosti jejich výrobků.
Brožurka »Základní zásady pro zdění a omítání« vznikla spoluprací tří velkých producentů značkových stavebních materiálů – společností Wienerberger, Lias a Ytong. Knížečku, z níž se všichni zájemci dozvědí, jaká pravidla je nutné při stavbě dodržet a čemu věnovat zvýšenou pozornost, lze získat u všech tří firem zdarma.
Šance na nápravu je v kritice
„Další možnou cestou, jak špatný stav ve stavebnictví napravit, je kritika »nepovedených« hrubých staveb a jejich zednických autorů,“ říká Jiří Vlk. Podle jeho mínění si totiž investoři dokáží svoji stavbu pohlídat jen tehdy, pokud na konkrétních příkladech uvidí zmiňované nedostatky.