Nová generace měřicích přístrojů

Britská firma Airflow Developments Ltd., která již více než 50 let představuje špičkového výrobce v oblasti vzduchotechniky, se v nedávné době rozhodla k zásadnímu kroku. Spojit své síly s dalším silným partnerem, jehož podobně dlouholetá tradice, světové renomé a dobrá kvalita zaručují vysoký potenciál pro technický vývoj zcela nové generace měřících přístrojů.

Volba nakonec padla na americkou firmu TSI, jejíž počátky spadají do roku 1961 a která mimo jiné představuje jednoho ze špičkových světových výrobců termických senzorů. Obchodní fúze obou společností s kombinací více než devadesáti let technických a inovačních zkušeností vedla ke vzniku nové značky TSITMAIRFLOW InstrumentsTM, představující zásadní zlom v historii obou firem.

Díky následnému raketovému startu tech nického výzkumu a vývoje vám nyní můžeme představit zcela novou řadu mě řicích přístrojů, které lze výstižně charakterizovat třemi hesly:

  • vysoká přesnost
  • profesionální kvalita
  • dlouholetá tradice.

Mezi nejzajímavější modely z nové řady patří jistě Prohood PH721 a multifunkční přístroj TA460.

Měření průtoku na velkoplošných vyústkách – ProHood PH721

ProHood PH721 je mnohoúčelový přenosný elektronický přístroj k měření průtoku vzduchu u větracích a klimatizačních zařízení. Ušetří čas při stále častějších měřeních průtoku (rozsah 42–4250 m3/hod) na vířivých a velkoplošných vyústkách. ProHood lze použít k měření jak na straně sání, tak i na výtlaku, přičemž směr proudění je na displeji graficky indikován. Přístroj využívá speciální tlakovou 16ti bodovou oboustrannou sondu „Matrix”. V trubkách „Matrixu” jsou měřicí otvory rozmístěné rovnoměrně po celém průřezu. Na základě průměrné hodnoty tlakové diference na „Matrixu” pak vyhodnocovací jednotka určí objemový průtok.

Obr. 1: Přístroj ProHood PH721 využívá speciální tlakovou 16ti bodovou oboustrannou sondu „Matrix“

Kompenzace tlakového odporu

Za ideálních podmínek proudění je ProHood velmi přesný přístroj. Odchylky proudění, které se v praxi vyskytují, souvisejí z velké části s charakterem proudění v důsledku designu koncových elemen -tů a uspořádání celého vzduchotechnic kého zařízení. Přítomnost měřicího přístroje, jakým nástavec k měření objemového průtoku je, způsobí zpětný efekt (určitou tlakovou ztrátu), který je různý v závislosti na velikosti a stavu zařízení. PH721 má v sobě již integrován systém, který dokáže tuto tlakovou ztrátu určit a následně i kompenzovat.

Korekční faktor – konstanta K

Kromě tlakové ztráty, kterou lze určit a kompenzovat, závisí přesnost měření i na typu a designu koncových elementů (např. vířivé vyústky). Součástí kompletní dodávky PH721 je i dynamická rychlostní sonda, pomocí níž můžeme přesně změřit průtok v potrubí před vybraným měřeným koncovým elementem a následně porovnat obě hodnoty (ProHood & dynamická sonda). Výsledný poměr průtoků lze pro další měření použít jako K-faktor.

Paměť a zpracování dat v PC

Do paměti přístroje ProHood lze uložit až 1000 naměřených hodnot (včetně datumu a času) k pozdějšímu nebo okamžitému vyhodnocení. Každá jednotlivá naměřená hodnota může být (buď jako okamžitá hodnota nebo střední hodnota dosa žená zprůměrováním jednotlivých hodnot) uložena do paměti. Hodnoty lze přenést do PC a následně vyhodnotit pomocí speciálního software LogDat1.

Precizní mikromanometr

Vyhodnocovací přístroj lze po vyjmutí z rámu přístroje ProHood použít samostatně jako vysoce přesný mikromanometr. Jeho největší předností je potom automatické nulování každou sekundu, které zajišťuje přesnost ±2 % z měřené hodnoty ±0,25 Pa. Mikromanometr je vhodný i pro měření s dynamickými rychlostními sondami a speciální 16ti bodovou rychlostní sondou „Matrix”.

Obr. 2: ProHood PH721 – přístroj k měření průtoku vzduchu na velkoplošných vyústkách a precizní mikromanometr

Kompletní systém

Standardní dodávka obsahuje vlastní přístroj PH721 ProHood s modrým nylonovým nástavcem o rozměrech nátisku 610 × 610 mm. Vše je uloženo v plátěném vyztuženém kufru, který je doplněn kolečky pro snadnější transport. V kufru je dále prandtlova sonda 500 mm, PVC hadičky, dvě malé sondy pro odběr statického tlaku, software LogDat1, kabel do PC (RS232-USB), AC adaptér včetně 4 ks NC-Aku baterií. Kalibrační certifikát je samozřejmostí.

Vedle standardního nástavce 610 × 610 mm jsou v nabídce i další velikosti nástavců: 610 × 1220 mm, 305 × 1220 mm, 305 × 1525 mm a 915 × 915 mm. Navíc je nabízen i speciální „Bio nástavec” o rozměrech 200 × 1000 mm a 250 × 1000 mm.

Multifunkční přístroj TA460

Přístroj TA460 představuje v současnosti nejmodernější přenosný multifun kční přístroj splňující i ty nejnáročnější požadavky měření. Vedle měření rychlosti proudění, objemového průtoku, teploty, vlhkosti, teploty rosného bodu, tlaku, podtlaku, přetlaku, barometrického tlaku, CO2, CO nabízí speciální funkce jako např. určení turbulence proudění, Draft rate, tepelný tok nebo určení procenta přívodního vzduchu.

Obr. 3: Přenosný multifunkční přístroj TA460

Inteligentní sondy

Inteligentní rozhraní všech dostup ných sond zaručuje jejich snadné připojení s okamžitou možností měření. Elektronika přístroje sama sondu rozezná a nastaví potřebné parametry měření např. indikaci na displeji. Navíc každá sonda obsahuje i vlastní elektroniku. Tzn. například při kalibraci postačí odeslat pouze samotnou sondu bez přístroje.

Rozhraní Bluetooth

Velký displej umožňuje současné zobrazení až pěti měřených veličin. Pomocí manuálního nebo kontinuálního (předem nastavitelný čas nebo start/stop) ukládání dat zaznamenáte do paměti až 26 500 hodnot ve 100 různých testech. Testy si navíc můžete sami pojmenovat. Přenos dat na minitiskárnu typ 8943 je možný přes rozhraní „bluetooth”, do počítače přes USB kabel pomocí speciálního softwaru LogDat2. Následné vyhodnocení měření provádíte přímo v Microsoft Excel. To vše ovládané prostřednictvím velice jednoduchého strukturovaného menu.

Modifikace

Přístroj je nabízen ve dvou základních modifikacích: TA460-X je přístroj bez mož nosti měření tlaku, lze k němu připojit sondy dále uvedené (termické, lopatková, CO2, CO atd.). Druhý model TA460-P je již v základu koncipován jako přesný mikromanometr s měřením tlaku, podtlaku a přetlaku a barometrického tlaku. Následně jej lze rozšířit v multifunkční přístroj připojením dalších sond.

Další možnosti

Termické kombinované sondy jsou vhod né pro měření rychlostí (0–50 m/s), průtoků, teplot (-10–+60 °C) a případně relativní vlhkosti (0–95 %) především v potrubních systémech. Sonda 484 je teleskopická sonda s maximálním vysunutím na délku 1016 mm a s průměry 13 mm u rukojeti, resp. 7 mm na konci sondy. Sonda má senzor rychlosti, teploty a relativní vlhkosti. Sonda 486 má stejné senzory, ale navíc má na konci sondy ohebný kloub délky 162 mm (průměr kloubu 9,5 mm). Pokud nepotřebujete měřit relativní vlhkost a postačí vám pouze rychlost a teplota, je možné volit sondu 480 (přímá teleskopická) resp. sondu 482 s ohebným kloubem.

Pokud měříte často rychlosti a průtoky na vyústkách v rozmezí 0,25–30 m/s s přesností ±1% z měřené hodnoty nebo ±0,02 m/s (platí větší hodnota), zvolte lopatkovou sondu s vrtulkou o průměru 100 mm; typ 495. Sonda měří současně i teplotu média v rozsahu (0–60°C). K sondě 495 se nabízí samostatný teleskop délky 1000 mm zakončený na jedné straně kloubem s fixací a na straně druhé rukojetí.

Pro analýzu vnitřního prostředí určitě využijete kombinovanou sondu na teplotu, relativní vlhkost, CO2 a CO typ 452, nebo jednodušší sondu na teplotu, vlhkost a CO2, typ 450. Obě sondy změří CO2 v rozmezí 0–5000 ppm s přesností ±3 % z měřené hodnoty nebo ±50 ppm (platí větší hodnota). Sonda 452 navíc určí i hodnoty CO v rozmezí 0–500 ppm s přesností ±3 % z měřené hodnoty nebo ±3 ppm (platí větší hodnota). Teploty a vlhkosti jsou v rozsahu 0–50 °C, resp. 0–95 % r.v. s přesností ±0,6 °C resp. ±3 % r.v.

K přístroji TA460 lze připojit současně až dvě termočlánkové sondy (typ K). Rozsah měření je v tomto případě omezen pouze možností indikace displeje TA460 (-50–+1250 °C). Další vlastnosti (přesnost, časová odezva atd.) závisí na konkrétním typu termočlánkové sondy.

Všechny nabízené přístroje splňují ty nejnáročnější požadavky profesionálního měření. Vedle představených přístrojů jsou v nabídce dále mikromanometry, termické a lopatkové anemometry, termohygrometry a IAQ monitory.

Autor: Ing. Roman Rybín
Foto: Archiv firmy