Nové administrativní centrum východočeské metropole
V listopadu letošního roku byla dokončena velmi diskutovaná přestavba areálu bývalého pivovaru v centru města Hradce Králové. Citlivá rekonstrukce historicky cenných objektů umožnila jejich využití pro potřeby krajského úřadu, univerzity, památkového úřadu a nezapomnělo se také komerční plochy.
Nebudeme zde řešit problémy financování mezi uživatelem a objednavatelem stavby, ale připomeneme některé zajímavosti, spojené s rekonstrukcí těchto brownfields.
Na území samotného historického jádra Hradce Králové byl původní pivovar nejrozsáhlejším komplexem budov sjednocených stejným funkčním využitím. Z hlediska celkové kompozice městského jádra se vybudováním areálu pivovaru hrubě zasáhlo do stávající zástavby. Bylo například znemožněno pokračování zeleného pásu, který v těsném okolí hradeb město obklopuje. Byla porušena i silueta historického jádra – zvláště novější objekty z 20. století, to znamená varna, sladovna, lahvovna a trafostanice, byly postaveny zcela mimo měřítko původní parcelace i hmotového rozvrhu. Pivovar se tak v druhé části minulého století postupně stal vážným urbanistickým a dopravním problémem.
Náročná přestavba
Přestavba chátrajícího areálu bývalého pivovaru a jeho rekonstrukce zachránila a oživila rozlehlou oblast uprostřed města Hradce Králové, která se nachází v městské památkové rezervaci. Vlastní rekonstrukce vycházela z nutnosti odstranit z jinak architektonicky zajímavého komplexu historických budov bezcenné dostavby z dvacátého století. Všechny zajímavé části areálu byly zachovány a renovovány. Obtížné úkoly, které bylo nutné řešit v průběhu výstavby, zvládli dělníci a řemeslníci všech dodavatelských firem nejen díky svým znalostem a umu, ale také v mnoha případech uměním improvizace.
Svislé příčky a FERMACELL
Významným subdodavatelem stavby byla také společnost INTAS Hradec Králové, s.r.o. , která prováděla v celém komplexu instalaci všech svislých konstrukcí ze sádrovláknitých desek FERMACELL1.
Nejvíce byly tyto konstrukce použity v administrativním bloku severovýchod a vstupním centru a administrativním bloku západ. Jednalo se o objekty, ve kterých byla původně umístěna sila, varny a lahvovna. Tyto prostory nyní slouží jako kanceláře, víceúčelový sál pro zasedání zastupitelstva, hlavní vstupní část, podzemní parking a stravovací část jak pro zaměstnance, tak i pro veřejnost a nakonec i pro komerční plochy umístěné v 1.PP vstupní části. Další využití našly sádrovláknité desky v objektu určeném Univerzitě HK – katedře výtvarné výchovy.
„Použít tyto sádrovláknité desky místo rozšířených sádrokartonů se nám jevilo výhodné hned z několika důvodů”, řekl nám Vítězslav Vokáč, jednatel společnosti a pokračoval: „Nabídli jsme technickou novinku – sádrovláknité desky – za téměř stejné finanční náklady, av šak s větší užitnou hodnotou. Vzhledem k budoucímu uspořádání vnitřních prostor, které nebylo předem zcela zřejmé, právě svislé konstrukce ze sádrovláknitých desek umožňují variabilní zatížení, a pro to při dispozičních změnách nedocházelo k problémům a ke zvyšování nákladů.”
V původním návrhu měly být použity sádrokartonové desky, které však nesplňovaly některé požadavky na konstrukce stěn, stropů a podlah, jako je vyšší pevnost, vyšší statická zatížitelnost, vyšší požární odolnost nebo zvukovou izolaci. A právě zde se velmi dobře uplatnila sádrovláknitá stavební deska FERMACELL, používaná v Evropě již od roku 1971 a v České republice od roku 1996.
Akustika poslucháren a sálů
Společnost INTAS se dále podílela na řešení akustiky jak v jednacích sálech, tak v posluchárnách. Ve všech těchto místnostech není potřeba používat ozvučovací techniku. Díky kvalitní akustice je například jednání zastupitelů bez problémů slyšet na horním balkoně pro veřejnost nebo při přednáškách se může přednášející otočit k tabuli, a přece jej slyší studenti v celé posluchárně. Akustika se řešila vhodnými obklady stropů, modelování probíhalo za použití výpočetní techniky.
Díky odstranění některých budov vzniklo uprostřed areálu nové náměstí a tedy i nový prostor pro střetávání a život občanů. Rozdílná výšková úroveň vnitřní části areálu a vnějšího okolí byla využita pro vytvoření přibližně 480 parkovacích míst v podzemních garážích, která by měla částečně řešit i parkování aut v centru města. Rekonstruované dílo oživilo a zpřístupnilo významnou historickou část města nad soutokem řek Orlice a Labe.
Název: Administrativní centrum
Královéhradeckého kraje, Hradec Králové
Objednatel: Immorent ČR s.r.o.
Developer: Centrum Radlická a.s.
Zhotovitel: Skanska CZ a.s., Divize Pozemní stavitelství, Závod Morava
Projektant: 3Q Project a.s.
Uživatelé:
Krajský úřad Královéhradeckého kraje
Univerzita Hradec Králové, katedra výtvarné výchovy
plochy s komerčním využitím (restaurace, banka, galerie,…)
Doba výstavby: 4/2005 až 11/2007
Celková rozloha | 10 000 m2 |
Funkce a využití ploch | |
Parkoviště | 14 000 m2 |
Kancelářské plochy | 5 900 m2 |
Univerzita | 1 600 m2 |
Sklady, archívy, technické prostory | 4 000 m2 |
Komerční plochy | 1 750 m2 |
Víceúčelový objekt (stravování, jednání, sál) | 1 330 m2 |
Ostatní (komunikace, veřejné plochy, WC) | 5 400 m2 |
Plochy celkem | 34 000 m2 |