Nové zasklení a další novinky VELUX pro rok 2007

Nový typ zasklení, které nese označení --60, v sobě sdružuje souběžně pět výhod. Tento typ zasklení letos představila společnost VELUX jako novinku. Vedle zvýšené tepelně-izolační schopnosti s Uskla 1,0 W/(m2.K) nové zasklení lépe chrání před venkovním hlukem, více odráží tepelné záření, což brání ztrátám tepla v zimě a nežádoucím tepelným ziskům v létě, má vyšší mechanickou pevnost a samočisticí efekt. Společnost VELUX také inovovala své stávající typy zasklení, takže i standardní typ zasklení nyní dosahuje hodnoty Uskla = 1,1 W/(m2K)

Celé zasklení se skládá z lepeného dvojskla s fólií o celkové tloušťce 6 mm na vnitřní straně zasklení a tvrzeného skla o tloušťce 6 mm na venkovní straně. Novým řešením, kterým byla rozšířena nabídka zasklení o typ s všestranně výbornými vlastnostmi, potvrdil VELUX pověst velkého výrobce, který stojí na čele nositelů technické invence a inovace v oblasti oken.

VELUX novým zasklením ukazuje zá-kazníkům i odborné veřejnosti, že aby byla okna skutečně dobrá, nestačí jen jejich vysoká míra tepelné izolace, ale také další přednosti.

Úspory tepla

Zasklení s označením --60 od společnosti VELUX má Ug = 1,0 W/(m2.K). Zasklení v sestavě okna, kde se projeví i vliv okenních rámů, vede k hodnotě součinitele prostupu tepla celého okna Uw = 1,3 W/(m2.K)2, což je nejdůležitější parametr tepelné izolace okna. Lepší hodnou U má v sortimentu VELUX jen trojsklo pod označením --64.

Obr. 1: Zasklení typu --60 se skládá z lepeného dvojskla s fólií o celkové tloušťce 6 mm na vnitřní straně zasklení a tvrzeného skla o tloušťce 6 mm na venkovní straně.

Česká tepelně technická norma ČSN 73 0540 požaduje pro celé okno hodnotu Uw = 1,5–1,7 W/(m2.K).

Střešní okna VELUX se navrhují a pou-žívají v mnoha zemích a v nejrůznějších klimatických podmínkách. Výrobky společnosti VELUX samozřejmě splňují také současné evropské požadavky.

Nejvíce to zákazník ocení tehdy, když si uvědomí, že součástí dodávky okna je systémový způsob zabudování okna VELUX do střechy včetně materiálů potřebných pro montáž. V tom také spočívá záruka vysoké kvality VELUX.

Je známo, že hlavně v oblasti fasádních oken výrobci leckdy deklarují3 hodnotu Uw < 1,2 W/(m2.K). Ovšem technické řešení tzv. napojovací spáry mezi oknem a otvorem ve zdi neovlivňují a ponechávají ho zcela v režii stavební firmy. Není pak tajemstvím, že až 85 % montáží ponechaných na libovůli stavební firmy je prováděno chybně (viz např. článek [1]). A stává se (ne výjimečně), že nesprávné montáže znehodnotí tepelně izolační vlastnosti nového okna na úroveň obvyklou pro stará okna před výměnou. Nic netušící uživatel, který vysoké tepelné ztráty oknem neumí odhadnout, se to většinou dozví, až když se objeví nejhorší příznaky tepelných mostů – plísně.

Společnost VELUX neponechává montáž oken – tedy krok, který je mimořádně citlivý na tepelně izolační a další stavebně fyzikální vlastnosti zabudovaného okna, náhodě. To je další ukazatel odpovědného přístupu firmy k zákazníkům.

Větší klid a pohodu v interiéru

Nové zasklení --60 zajišťuje také velmi vysokou hladinu neprůzvučnosti, kdy součinitel vzduchové neprůzvučnosti Rw se rovná 37 dB (běžná hodnota je 32 až 35 dB). V praxi to znamená lepší ochranu proti hluku zvenčí.

Lepší mechanická odolnost

Díky tvrzenému sklu na vnější straně a vnitřnímu lepenému sklu s fólií o tloušťce 6 mm vykazuje okno vyšší mechanickou odolnost i větší bezpečnost pro osoby uvnitř.

Méně slunečního tepla v létě

Zasklení --60 je opatřeno novou povrchovou vrstvou na venkovním tvrzeném skle, která účinně napomáhá redukci prostupujícího slunečního tepla a interiér je tak chráněn proti přehřívání v létě. VELUX neuvádí mechanismus tohoto účinku. Obecně ovšem existují dvě možnosti, jak sluneční tepelné záření nevpustit do místnosti:

a) Povrch jednoho ze skel se opatří tenkou kovovou vrstvou, která tepelné záření odráží do poloprostoru, odkud dopadá. Výhodou je, že vrstva odráží nejen sluneční tepelné záření, ale „vrací” také tepelné sálání unikající z místnosti. Toto bývá nejčastější řešení a je pravděpodobně použito i u zasklení VELUX --60. Nevýhodou brzo ráno a v podvečer může být, že vrstva kovu pohlcuje zároveň i část viditelného světla. Někdy může velmi tenká vrstva kovu mechanicky i chemicky zdegradovat a tím ztratit odrazivý efekt – u izolačních zasklení je ale vrstva dobře chráněna.

b) Sklo tepelné záření neodráží, ale pohlcuje. Technické řešení je, že venkovní sklo je v celé tloušťce aditivováno ionty dvojmocného železa. Získá tím mírný azurový nádech, ale jinak propouští viditelné světlo velmi dobře. Řešení je velmi trvanlivé, absorbované záření však zahřívá sklo; disipované teplo se v mezních případech musí odvádět. Základní rozdělení skel s úpravami, které ovlivňují prostup sálavého tepla, najde čtenář v [2].

Samočisticí okno – úspora času a námahy

Mytí oken patří k náročnějším a většinou méně oblíbeným domácím pracím. Nový typ zasklení tak potěší hlavně hospodyňky.

Ryze praktickou schopností zasklení --60 je samočisticí úprava na jeho venkovním povrchu. Ta zajišťuje, že jsou již v zárodku ničeny bakterie a zárodky plísní či řas na povrchu skla a že dešťová voda ze skla rychleji stéká a odplavuje nečistoty. Povrch rychleji usychá. To vše přispívá k nižší frekvenci mytí oken a i celkově je jejich údržba snazší.

Obr. 2: Detail okna se zasklením --60 se samočisticí povrchovou úpravou. Po aktivaci UV zářením získá povrch skla hydrofilní vlastnosti, které jsou základem vysoké samočistitelnosti.

Jak to funguje

Samočisticí vrstva je integrovaná do venkovního skla. Je tenká (až 3000 krát tenčí než lidský vlas), pouhým okem neviditelná, přesto pevná a vysoce odolná. Schopnost samočisticí vrstvy skla se aktivuje dopadem denního světla na okno. Čisticí efekt je založen na dvou efektech. Jednak způsobuje rozklad organických nečistot díky působení peroxidových a hydroxylových radikálů. Za druhé je povrch po aktivaci silně hydrofilní – při dešťových srážkách se voda rozteče po povrchu a vytvoří souvislý film. Voda uvolní a odplaví organické nečistoty a rychleji i s nečistotami odteče. Aktivace vyžaduje sluneční UV (ultrafialové) záření a standardně trvá jeden až dva týdny – v závislosti na klimatických podmínkách. Může být i delší, např. jsou-li okna situována ve stínu, v chladnějším podnebí atp. Fyzikální princip fungování hydrofilní samočisticí úpravy s antibakteriálním účinkem najde čtenář v [3].

Péče a údržba samočisticího povrchu

Střešní okno VELUX se samočisticí úpravou nevyžaduje speciální údržbu. Nesmí ovšem dojít k poškození vrstvy některými čisticími prostředky (s obsahem silikonu či brusných částic), chemickými látkami a poškrábáním. V případě kontaminace povrchu (bez jeho poškození) má vrstva schopnost se znovu aktivovat po pár týdnech, kdy byla kontaminace eliminována.

Další novinky VELUX pro rok 2007

Střešní výlez GVK je jednoduchý a praktický výrobek, určený pro nevytápěné půdní prostory. Ovládá se pomocí rukojeti umístěné na vertikální části křídla, které se otevírá směrem ven. Osazení závěsů umožňuje variabilní otevírání vpravo či vlevo.

Pro obytné prostory je určen střešní výlez GXL, který je vlastně běžným střešním oknem s praktickým otevřením křídla umožňujícím snadný výstup na střechu. Tento výlez představila společnost VELUX již začátkem roku. V současnosti VELUX nabízí střešní výlezy pro jakýkoliv účel použití.

Větší sortiment velikostí. V nabídce střešních oken se nově objeví i velikost F08, tedy rozměr okna 66 × 140 cm.

Proto si můžeme vybrat takové okno, jaké našim požadavkům vyhovuje.

Zařízení pro odvod kouře a tepla. Jako zařízení pro odvod kouře a tepla je možné využít střešních oken GGL/GGU s předinstalovaným motorickým ovládáním. Systém je vybaven řídicí jednotkou, požárním poplachovým spínačem a kouřovými senzory. Je doplněn také ovladačem pro běžné denní větrání a dešťovým senzorem. Toto zařízení se používá všude tam, kde je ze zákona požadován odvod spalin. V případě požáru systém vertikálně odvádí kouřové zplodiny a současně i teplo z objektu, a tím umožňuje snadnější evakuaci osob či záchranu majetku a lokalizaci požáru. Systém zároveň udržuje nezakouřenou vrstvu nad podlahou, která usnadňuje zásah jednotkám požární ochrany.

Obr. 3: Zařízení pro odvod kouře a tepla.

Představený systém je navržen a klasifikován ve shodě s požadavky současné platné verze evropské normy EN 12 101–2 pro zařízení pro přirozený odvod kouře a tepla a je nositelem značky evropské shody CE.

Bližší informace o nových výrobcích najdete v kontaktech v záhlaví tohoto článku.

Literatura a zdroje:

[1] Hejhálek, J.: Okno TROCAL AluFusion – nový koncept, lepší vlastnosti a vzhled – Základ úspěchu je správná montáž, Stavebnictví a interiér, č. 5/2007, str. 24.
[2] Januš, P.: Pilkington InsulightTM Sun – protisluneční izolační dvojskla, Stavebnictví a interiér č. 12/2006.
[3] Hejhálek, J.: Jak funguje Hydrotect, Stavebnictví a interiér, č. 5/2001, str. 38.

1 Čerpáno z firemních podkladů
2 Oknem s hodnotou Uw = 1,3 W/(m2.K) a rozměry 66×140 (odpovídá oknu F08, typ GGL 3060 – viz ceník VELUX platný od 17. 4. 2007) při rozdílu vnitřní a venkovní teploty 20 °C – (–15 °C) = 35 °C (K) unikne za hodinu 1,3 W/(m2.K) × (0,66×1,44) m2 ×35 K×1 h = 43,24 Wh ≈ 0,043 kWh energie. Při průměrné roční teplotě 14 °C (odhad pro Českou republiku) unikne za celý rok 1,3 W/(m2.K) × (0,66×1,44) m2 ×5 K×(365×24) h = 54 116 kWh energie.
3 Doporučená hodnota pro svislá okna podle platné ČSN 73 0540.
Autor:
Foto: Archiv firmy