Novinky KNAUF 2016 představeny

Na konci dubna představili zástupci společnosti KNAUF Praha, spol. s r.o. novinky pro rok 2016. Jsou mezi nimi: bílá štuková omítka s přírodním vápencem, která nese název Knauf FEINPUTZWEISS, vylepšené receptury lepidel s názvem Knauf EYSYKLEBER a Knauf FLEXKLEBER, nové komplexní řešení pro pasivní požární ochranu budov Knauf FIREWIN či systém do vlhkého prostředí s názvem Knauf DRYSTAR.

O systému do vlhkých a mokrých místností s názvem Knauf DRYSTAR jsme psali již v dubnovém čísle Stavebnictví a interiér (str. 56 a 57) a nyní článek můžete nalézt i na www.stavebnictvi3000.cz. V tomto čísle přinášíme více informací o bílé štukové omítce s přírodním vápencem.

Knauf FEINPUTZWEISS

Knauf FEINPUTZWEISS – rustikální vzhled a snadné zpracování

Tato jemná bílá štuková omítka s příměsí přírodního vápence je určena k ručnímu provádění vnitřních i vnějších dekorativních štuků hrubšího charakteru na vápenocementových jádrových, nebo jednovrstvých omítkách. Vytváří přírodně bílou hrubší strukturu danou velikostí zrna 1 mm.

Omítka je určena pro vnitřní i vnější použití. Zpracovává se jednoduše pomocí běžných hladítek a vytváří pěknou rovnoměrnou strukturu štukového povrchu.

Rozmíchejte směs v čisté vodě, cca 0,25 l vody na 1 kg suché maltové směsi

Široké použití

Hodí se na sjednocení vzhledu povrchu místností se sádrokartonem a omítkou, k renovaci starých štukových omítek po seškrabání malby, na opravy ostění a špalet po výměně oken i na opravy jádrových omítek. Snadno se s ní provádějí struktury a ornamenty na stěnách a lze ji využít při opravě poškozených, vydrolených a popraskaných starých omítek. Alternativně je možné tuto omítku použít také pro opravy starých štukových fasád nebo všude tam, kde si uživatelé netroufají použít klasické štuky nebo šlechtěné omítky. Umožňuje také vyrovnat drobné nerovnosti podkladu do maximální tloušťky 5 mm. Je možné ji aplikovat za použití příslušné penetrace na vyhlazené nebo filcované omítky, sádrokartonové plochy, beton a rovněž i na tradiční vápenocementové omítky.

Výsledkem by měla být homogenní konzistence bez hrudek

Další přednosti a způsob aplikace

Vedle obsahu přírodního vápence patří k hlavním přednostem rovnoměrná struktura povrchu s bílým vzhledem, velice snadné zpracování všemi běžnými pracovními nástroji jako je nerezové hladítko, zednická lžíce, špachtle, plastové, filcové, pěnové, neoprenové nebo případně molitanové hladítko. Výsledný vzhled štukové omítky je dán právě použitým typem hladítka. Při správném zpracování je výsledkem homogenní konzistence bez hrudek, která se natahuje na připravený podklad nerezovým hladítkem v rovnoměrné vrstvě dané zrnitostí omítky a po zavadnutí zatočí pomocí navlhčeného hladítka.

Podklad musí být nosný, suchý, pevný, čistý, zbavený volných částic, separačních vrstev a nesmí být vodoodpudivý. Před nanesením štukové omítky je výhodné zdrsnit spodní jádrovou omítku mřížkovou škrabkou a navlhčit. U savých podkladů je možné použít pro snížení nasákavosti penetrační nátěr Knauf Hloubková penetrace. U starších omítek musí být všechny nátěry (zejména nesoudržné hlinkové) zcela odstraněny. U podkladů, které jsou trvale pod vlivem působení vzlínající vlhkosti, se trvanlivost štukových omítek nezaručuje.

Výrobek se prodává v balení po 5 kilogramech. Jeden kilogram suché maltové směsi stačí rozmíchat ve čtvrt litru vody. Na milimetrovou vrstvu na ploše 1 m2 se spotřebuje zhruba 1,4 kg směsi. Minimální teplota vzduchu při aplikaci musí být +5 C.

Nanášejte hladítkem rovnoměrně v jedné vrtsvě v potřebné tloušťce na podklad
Srovnejte do průměrné tloušťky vrstvy 3 až 5 mm a zafilcujte hladítkem

¹) Redakčně upravila Helena Hejhálková

Autor: Ing. Ivan Sklenář
Foto: Archiv firmy