Nový stavební unikát v Praze
Dne 20. října byli do prostorů bývalého paláce Kodaňská pozváni novináři, aby se zde mohli, den před slavnostním otevření této rekonstruované budovy, na vlastní oči přesvědčit, jak je možné změnit šedou a ponurou budovu v místo plné barev a optimismu. Zároveň se konference zúčastnil i světoznámý designér Yaacov Agam, který se na rekonstrukci významně podílel a o ní pohovořil.
Město Praha má další zajímavý stavební unikát. Proměnil se v něj bývalý palác Kodaňská, dříve sídlo zkrachovalé společnosti Chemapol. Nové business centrum nazvané 4D CENTER – PRAGUE prodělalo nejen zásadní rekonstrukci vnitřních prostor, ale změna je na první pohled viditelná i na plášti budovy, vyzdobeném výrazným designem francouzsko-izraelského umělce Yaacova Agama. Ten použil celkem tři sta odstínů barev a vykouzlil na budově dokonalou iluzi vícerozměrné duhy. Vzhledem k počtu užitých odstínů barev bude současný provozovatel budovy – společnost KODAŇSKÁ OFFICE CENTER – žádat o zápis do Guinessovy knihy rekordů.
4D CENTER – PRAGUE je plně vybavené kancelářské centrum, které nabízí celkem 42 tis. metrů čtverečních kancelářských ploch a luxusně vybavených veřejných prostor. Podle slov zástupce společnosti KODAŇSKÁ OFFICE CENTER, Ing. Eddyho Quitta, je hlavním cílem provozovatele nabídnout kvalitní prostředí pro dynamický růst a rozvoj zde působících firem, podporovaný plným servisem a nadstandardním zázemím pro práci i relaxaci.
V současné době v budově již sídlí významné zahraniční a tuzemské firmy jako Kodak, Nikon, Osram, CZECH ENERGOSPACE, Gopas, NFO-AISA, ACCOR Services CZ, HZ Praha a další.
Rekonstrukce a provoz 4D CENTER – PRAGUE je společným podnikem dvou zahraničních investorů – B.S.R. Europe Ltd. a Breccia holding, kteří budovu koupili v roce 2002 a investovali do ní celkem 3,5 mil euro. Její provozovatel předpokládá, předpokládá, že do konce roku 2004 bude centrum obsazeno z devadesáti procent.
|
Vlevo Yaacov Agam a vpravo Ing. Eddy Quitt
|
Yaacov Agam – umělec čtvrté dimenze
Umělec Yaacov Agam je znám svými díly po celém světě. Je považován za „otce kinetického umění“. Za svůj novátorský příspěvek k vizuálnímu vyjádření obdržel od UNESCO v roce 1996 medaili Jana Amose Komenského. Na návrhu fasády pracoval ve svém pařížském ateliéru od začátku roku 2003 a použil více než 300 různých barevných odstínů. Ty byly vyrobeny ve Finsku, schváleny v Paříži a namíchány v Praze. Konceptu harmonicky splývajících barev, které vytvářejí světelný efekt a vyzařují energii z celé budovy, věnoval několik měsíců.
Budova na severní straně evokuje teplými barvami pocit a energii léta. Budova na zimní straně zachycuje pocit zimy plynulým přechodem chladným modrých odstínů. Hlavní velká budova představuje krásu a magii jara a jeho skrytou energii. Vršek budovy – „koruna“ – zpodobňuje ve výrazu kinetického umění měnící se formy a krásu a magii stálých změn v životě.
Ke své práci Yaacov Agam řekl: „Když jsem poprvé budovu viděl, cítil jsem z ní chlad a nepřátelství. Bylo to, jako by z ní promlouvala všechna ta léta útisku, která vaše země prožila. Kdyby mi byla nabídnuta práce na rekonstrukci takové budovy kdekoliv na světě, tak bych ji nikdy nepřijal. Protože však k Praze chovám zvláštní cit, tuto práci jsem vzal. Při práci jsem používal jen barev. Nemohl jsem užít žádné tvary. Pražský projekt je dle mě nejhezčí a zároveň nejdůležitější v mém životě. Toto dílo, to je moje vyjádření sympatie a modlitba za šťastnější život lidí v České republice“.
|
|