Obliba zkapalněného ropného plynu ve stavebnictví roste
O zkapalněném ropném plynu (LPG) se v poslední době velmi často mluví ve spojení s automobily. Jeho využití je však mnohem širší, značného uplatnění se mu dostává také v oblasti stavebnictví. Komplexní služby pro využití zkapalněného plynu nabízí společnost Flaga, největší dodavatel LPG v České republice.
Zkapalněný ropný plyn nachází využití jak ve stavebnictví a průmyslu obecně, tak v jednotlivých obcích a domácnostech.
LPG pro stavební průmysl
„LPG je finančně výhodná a ekologicky šetrná alternativa především v místech, kde neexistuje možnost přívodu zemního plynu. Stále více průmyslových firem si tento fakt začíná uvědomovat a využívá ho jak pro developerské projekty, tak pro provoz průmyslových areálů, kde je jeho uplatnění opravdu široké – od vytápění až po technologické využití,” uvádí Ľubomír Žiak, obchodní ředitel společnosti Flaga. Dlouhodobé oblibě se těší také vysokozdvižné vozíky na LPG. „Ty mají na rozdíl od akumulátorových kromě vyššího výkonu i tu výhodu, že se nemusíte starat o jejich dobíjení – díky vyměnitelné LPG lahvi vám jsou neustále k dispozici,” dodává Žiak.
Řešení pro obytné a rekreační objekty
LPG představuje také alternativu pro vytápění rodinných domů, chalup a dalších obytných či rekreačních objektů. „V oblastech bez zemního plynu je LPG oproti drahé elektřině a ovzduší škodlivému topení na pevná paliva ideálním řešením. V této situaci se nevyužívá pouze jako zdroj vytápění, ale také na přípravu teplé vody či na vaření,” upřesňuje Ľubomír Žiak. Flaga svá řešení nenabízí nejen pro jednotlivce, nýbrž i pro komplexy budov a celé obce.
Vytápění více objektů řeší tzv. centrální zásobníky, ze kterých je propan odváděn potrubím přímo k jednotlivým odběrným místům. Rozvodovou síť lze vystavět zcela individuálně pro různé typy projektů – od dvou budov až po celý komplex sportovních a wellness areálů. „Zásobování LPG lze opravdu nastavit na míru konkrétního projektu, díky tomu je využíváno pro nejrůznější účely,” vysvětluje Žiak.
Možnosti zásobování LPG
Způsobů zásobování LPG, ať již pro domácnosti, obce či průmysl, existuje hned několik. Ľubomír Žiak je popisuje detailněji: „Pro odběry menšího množství a vysokozdvižné vozíky jsou to klasické propan-butanové lahve, které distribuujeme v několika velikostech a provedeních. Pro potřeby většího odběru, typicky pro vytápění a průmysl, pak nabízíme venkovní zásobníky, ze kterých je plyn do budov veden potrubím.” Flaga jich nabízí výhodnou formou pronájmu hned několik typů. „U rodinných domů jsou stále oblíbenější zásobníky zapuštěné do země, které nenarušují estetiku okolí,” vysvětluje Žiak a dodává třetí způsob zásobování: „Pro průmyslové areály, kterým nestačí k pokrytí instalovaného příkonu plyn ze zásobníků, nebo pro intenzivní krátkodobý výkon dodáváme k zásobníkům výparníkové stanice.”
Názor odborníků
Z ankety, kterou mezi architektonickými a stavebními firmami provedla nezávislá agentura CCcentre, vyplynulo, že skoro polovina odborníků považuje LPG za nejlepší alternativu pro místa bez možnosti zavedení zemního plynu. K tomu Ľubomír Žiak dodává: „Propan je v současnosti skutečně nejvíce využívaný v místech, kam není možné zavézt zemní plyn. Ve srovnání se zavedením zemního plynu představuje instalace zásobníku na propan pouze zlomek času i finančních investic.”
LPG vytápění rodinných domů – ekonomické i ekologické řešení
Díky vysoké výhřevnosti a nízké počáteční investici, která zahrnuje instalaci zásobníku a kotle a která se pohybuje v rozmezí 60 až 90 tisíc korun, ušetří majitelé rodinného domu oproti topení na elektřinu v průměru zhruba třetinu celkových nákladů, což představuje tisíce korun ročně. Vytápění na LPG je v mnoha případech dokonce výhodnější než tepelné čerpadlo – především v situacích, kdy je potřeba brát velký ohled na výši počáteční investice, a u objektů s nižší spotřebou energie.
Zkapalněný plyn navíc nezatěžuje životní prostředí. Vzniká totiž jako druhotná surovina při těžbě plynu, ropy nebo při její rafinaci. „LPG hoří čistě, množství škodlivých emisí, uvolňované při jeho spalování, je několikanásobně nižší, než při využití pevných paliv,” popisuje Žiak. Díky tomu je propan na rozdíl od jiných možno využívat i v chráněných krajinných oblastech.
Novinka na trhu
Flaga letos v létě zavádí novinku, díky které bude využívání LPG zásobníků ještě komfortnější. Tou je nový telemetrický systém. Zákazníci, kteří mají nainstalovaný zásobník s propanem, díky němu již nebudou muset pravidelně kontrolovat stav plynu v zásobníku. Zařízení při poklesu pod určenou hodnotu samo informuje zákaznické centrum, to následně daného zákazníka kontaktuje. Flaga si od zavedení nové služby slibuje optimalizaci nákladů na dopravu, která by se měla pozitivně promítnout do koncových cen propanu. Instalace systému proběhne v následujících měsících nejdříve u zákazníků s větším odběrem plynu.
„Víme, že hlídat stav propanu v zásobníku je pro zákazníky práce navíc. Proto jsme se rozhodli novou službu, která se velmi dobře osvědčila například v sousedním Polsku, zavést. Věřím, že ji ocení i čeští zákazníci,” vysvětluje Ľubomír Žiak a dodává: „Tento systém nám zároveň umožní odhadnout spotřebu plynu tak, abychom mohli optimalizovat jednotlivé dodávky.”
Instalace sledovacího zařízení na zásobník bude provedena zcela zdarma. „V následujících měsících navštíví zákazníky náš tým techniků, který jim instalaci provede,” upřesňuje Žiak. V rámci bezplatného základního balíčku poskytne Flaga odběratelům týdenní kontrolní monitoring zásobníku, instalaci zařízení, výměnu baterií a přenos zpráv na centrální server. „V případě zájmu je možné aktivovat rozšířenou nabídku, která zahrnuje také přehledy o spotřebě, individuální nastavení hlášení a denní monitoring stavu zásobníku místo týdenního,” uzavírá Žiak.
Bližší informace o možnostech využití LPG ve stavebnictví naleznete na webových stránkách www.flaga.cz.