Preventivní program ochrany majetku a osob Bezpečná lokalita
Ministerstvo vnitra a Policie ČR reaguje na nepříznivý trend majetkové kriminality ( 70 % celkové kriminality) preventivním programem Bezpečná lokalita (www.mvcr.cz/prevence/lokalita/index.html).
Program je odborně garantován primárně Ministerstvem vnitra, Policií České republiky, Asociací technických bezpečnostních služeb Grémium Alarm (AGA) a Českou asociací pojišťoven (ČAP). Společnou platformou těchto subjektů jsou evropské normy, certifikace výrobků, montáží, služeb a produktů a jejich spolupráce probíhá na zásadách Public Private Partnership (usnesení Vlády České republiky ze dne 7. ledna 2004 č. 7 o Partnersví veřejného a soukromého sektoru v České republice). Pilotní projekt bezpečný dům se realizoval ve třech pražských panelových domech.
V domech proběhla instalace certifikované zabezpečovací techniky - převážně mechanických zábranných prostředků. Před tím provedly firmy z AGA prohlídky objektů a převedly reálné představy družstev a svá doporučení do konkrétních studií. Generali Pojišťovna a.s., která pilotní projekt finančně podporovala, připravila pro nájemníky domů speciální zajímavé pojistné smlouvy.
Program Bezpečná lokalita má ambici být konkrétním příkladem a návodem všem slušným lidem v ČR, kteří se nehodlají smířit s kriminalitou v místě svého bydliště, jak čelit kriminalitě a spolupracovat při zajišťování pořádku a bezpečí na lokální úrovni. Lokalita je bezpečná pouze tehdy, když se v ní bezpečně cítí její obyvatelé, když je bezpečné jejich obydlí i okolní prostředí. Cílem projektu je minimalizovat podmínky pro páchání trestné činnosti dostupnými organizačními, stavebními a jinými technickými prostředky.
Program občanům nabízí:
1. Základní informace o zabezpečení majetku a ochraně osob, zásadách bezpečeného chování a kontakty na policejní preventivní pracoviště a poradenská místa.
2. Zprostředkování informací o certifikované technice a službách zabezpečovacích a bezpečnostních firem, které se řídí etickým kodexem a evropskými normami.
3. Optimální pojistné produkty pojišťoven. Program Bezpečná lokalita je občanům předkládán formou celostátní dlouhodobé preventivně-osvětové akce cílené k ochraně majetku a osob.
Prvotní informace o programu poskytuje veřejnosti Ministerstvo vnitra a Policie ČR. V České republiceje vytvořená sí. Preventivně informačních skupin P ČR (PIS). Pracovníci MV a PIS poskytují veřejnosti informace o projektu, přihlášku a poradenskou činnost.
Ministerstvo vnitra přihlášky předává na AGA a ČAP, které kontaktují své členské firmy a pojišťovny a následně oslovují zájemceo program.
Firmy musí splňovat standardy kvality AGA (www.gremiumalarm.cz), zejména stanovy, kodex etiky azásady řádného distributora zabezpečovacích systémů. Jsou povinny používat certifikovanoutechniku a prokázat kvalitu své práce Certifikátem Inspekčního orgánu AGA deklarujícím shodu provedení bezpečnostního posouzení, projekce, montáže a servisu dle akreditovaných inspekčních postupů.
Pojišťovny ČAP následně nabízejí klientům nejrůznější pojistné produkty, které klientům v případě „události“ sníží jejich ztráty.
Ministerstvu vnitra se průběžně přihlašují zájemci o program. Jde jak o jednotlivé občany, družstva nájemníků či představitele samospráv měst a obcí, tak o zabezpečovací firmy, pojišťovny a další subjekty nabízející nejrůznější technická řešení, zařízení, služby a produkty vhodné pro určitou lokalitu.
Vážení čtenáři, v připravovaném seriálu Vám budeme představovat zajímavé a aktuálníprojekty programu Bezpečná lokalita.