Odvětrávaná fasáda ArGeTon® zdobí sídlo společnosti Wienerberger
V polovině letošního roku došlo v Českých Budějovicích k dokončení rekonstrukce významné stavby jednoho z klíčových hráčů na trhu stavebních hmot. Jedná se o centrálu největšího producenta cihlářských výrobků v České republice firmu Wienerberger cihlářský průmysl a.s.
Nejenže se jedná o zajímavou stavbu, ale použití materiálu, výběr i načasování realizace stojí za povšimnutí mimo jiné i z pohledu překotného vývoje českého stavebnictví za posledních 10 let.
Moderní budova v historickém centru města
Centrála společnosti Wienerberger cihlářský průmysl, a.s. je umístěna v samém centru města České Budějovice, v památkové zóně Městské památkové rezervace na rohu ulic Plachého a Hradební. To znamená, že podmínky pro realizaci byly nepoměrně přísnější, než tomu bývá na periférii města. Vzhledem k tomu bylo potřeba přistupovat k celému procesu rekonstrukce velmi citlivě a s rozvahou. I když se jedná o rekonstrukci objektu z roku 1972, tedy vcelku moderní stavbu (architektů Bendy a Škardy z firmy Stavoprojekt), celý styl fasády musel odpovídat náročným požadavkům památkově chráněného území. Díky věcnému a konstruktivnímu přístupu památkářů i stavebního odboru Městského úřadu České Budějovice se podařilo najít rozumný kompromis.
Základním požadavkem pro tento projekt bylo provést rekonstrukci vnějšího pláště budovy, tak, aby šetřil energie v zimě a v létě zabránil přehřívání interiéru. Dalším požadavkem bylo použití materiálů z vlastní produkce. Volba typu fasády nakonec padla na materiál s názvem ArGeTon®, což jsou keramické obkladové desky skládané na hliníkový konstrukční systém jako provětrávaná fasáda (dočetli jsme se o tom minulém čísle našeho časopisu). Nejenže byl díky tomu dodržen přírodní charakter stavby, ale zároveň použitím této konstrukce fasády se zásadně změnily pracovní podmínky pracovníků v této budově. Nedochází k přehřívání budovy v horkých letních dnech a v zimě zase budovu chrání tepelná izolace vkládaná do nosné konstrukce obkladu. Přehřívání v létě se snížilo také použitím vhodnějšího zasklení a instalací předokenních žaluzií.
Průběh rekonstrukce
Záměr zrekonstruovat fasádu centrály firmy Wienerberger cihlářský průmysl, a.s. se datuje již od roku 2004. Od té doby probíhala různá jednání, která vyústila v roce 2007 ve výběrové řízení na architektonickou studii. Vyhrál návrh společnosti LINE architektura, spol. s r.o., a jeho autor pan architekt Kačírek. V rámci realizace šlo i o správné načasování vzhledem ke kolísavému vývoji českého stavebního trhu. Proto se také stavba dokončila až v polovině tohoto roku. Jak jsme zaznamenali, progres stavebního průmyslu v letech konjunktury si vyžádal jiné formy investic, především k uspokojení poptávky po stavebním materiálu z produkce firmy Wienerberger cihlářský průmysl, a.s., jehož prvotřídní kvalita provází klienty nejen v České republice už několik desítek let.
„Při prvním výběrovém řízení na generálního dodavatele stavby, jsem byl ohromen výší rozpočtu a chybějícími stavebními kapacitami,” říká finanční ředitel Wienerberger cihlářský průmysl, a.s. Ing. Luděk Bárta, který měl celý projekt na starosti a pokračuje: „výběrové řízení jsme proto zrušili a odložili na vhodnější okamžik. Druhé výběrové řízení v roce 2012 již probíhalo za zvýšeného zájmu stavebních firem. Vítězný návrh byl nakonec levnější než původní rozpočet téměř o 40 %. Jsem přesvědčen, že dnes je správná doba na investování. Ceny stavebních materiálů i ceny stavebních prací jsou na historickém minimu. Doporučuji každému, kdo chce svou firmu rozvíjet, aby zkusil přehodnotit své plány. Možná zjistí, že dnes už se mu investice vyplatí a získá za férovou cenu více než očekával.”
Nižší náklady neměly žádný vliv na kvalitu provedení díla, generální dodavatel, českobudějovická společnost MANE STAVEBNÍ s.r.o., spolu se subdodavateli odvedla perfektní práci, za kterou zaslouží od firmy Wienerberger cihlářský průmysl, a.s. velké poděkování. Poděkování patří také za stavební dozor panu Ing. Peterkovi, panu architektu Kačírkovi za autorský dozor a panu Ing. arch. Štěpánkovi ze společnosti STARNIT plus s.r.o. za provedení subdodávky fasády ArGeTon®.
Dá se říct, že touto investicí ukázala společnost Wienerberger cihlářský průmysl, a.s. nový trend vývoje fasádních systémů moderních staveb typu kancelářských budov nebo velkých nákupních center. Jak pomalu zaznamenáváme, investice velkých developerských společností se začínají upínat k rekonstrukcím budov v historických centrech velkých měst, kde je potřeba přistupovat z pohledu památkově chráněných území velmi citlivě.
Zavěšená keramická fasáda ArGeTon®
Právě ArGeTon® je tou alternativou vytvořit tento na první pohled nerealizovatelný soulad. Jedná se o stoprocentně přírodní materiál, jehož vlastnosti jsou skvělou kombinací kvality a designu. Provětrávané zavěšené fasády ArGeTon® jsou ve standardní nabídce společnosti Wienerberger cihlářský průmysl, a.s. Jsou určeny především pro realizaci velkých reprezentativních budov a obchodních komplexů. Svoje místo ale naleznou také v případě rodinných domů koncepčně pojatých ve funkcionalistickém stylu. Tento typ fasádního pláště přitom zásadním způsobem ovlivňuje nejen vzhled objektu, ale i jeho užitné vlastnosti.
Velkoformátové cihelné desky (nasákavost 4,25 %, průměrná hodnota únosnosti 5,8 kN, minimální jednotlivá hodnota únosnosti 5,2 kN, odolnost proti mrazu minimálně 50 zmrazovacích cyklů podle DIN 52252 bez porušení) jsou probarveny v celém střepu a vypáleny počítačově řízenou technologií při teplotě 1080 °C. Barevnost výrobku je dána standardní vzorkovnicí výrobce, na přání zákazníka je však možné vyrobit i speciální barevné odstíny. ArgeTon® vyniká stálobarevností, vysokou mrazuvzdorností, odolností proti povětrnostním vlivům, vysokou rozměrovou přesností a nosností.
Díky provětrávané mezeře mezi vnějším obkladem a obvodovou zdí (popřípadě vložené tepelné izolaci) zaručuje fasádní systém ArGeTon® optimálnívlhkostní režim obvodové stěny a minimalizuje tepelnou zátěž objektu v letních měsících. Ve srovnání s klasickým lícovým zdivem je jeho realizace výrazně rychlejší a vzhledem k suché montáži lze fasádu instalovat celoročně.
Celkové konstrukční řešení zavěšení fasády umožňuje vznik netradičních a architektonicky náročných projektů. Vzhledem k vysoké variabilitě a technickým možnostem nosných závěsných systémů je možné jednoduše překlenout případnou nerovnost podkladu a provádět i obloukovité plochy. Uvedené řešení zároveň napomáhá eliminovat vlivy tepelné roztažnosti na fasádě.
Provětrávané zavěšené fasády ArGeTon® jsou výjimečné i v dalších aspektech. Variabilita tloušťky tepelné izolace umožňuje snížení provozních nákladů objektu. Při použití vhodných obkladových desek a kvalitního nosného systému je suchá provětrávaná zavěšená fasáda trvale odolná vůči povětrnostním vlivům, přičemž životnost fasády a objektu je takřka totožná. Případná výměna desek poškozených provozem nebo celková demontáž a montáž systému pro zapracování změn je časově nenáročná. Základním produktem materiálu ArGeTon® je systém TAMPA, který je také použitý na fasádě centrály firmy Wienerberger cihlářský průmysl, a.s.. Ten se také nabízí v mnoha modifikacích i barvách.
Další fasádní systémy
Firma Wienerberger nezůstává pouze u standartní nabídky těchto keramických desek, má ale ve svém sortimentu také systém ArGeLite®, což jsou odlehčené keramické desky používané pro funkcionalistické domy s menšími, avšak stále vysokými, nároky na odolnost fasády. (pozn. autora: fasádní desky ArGeTon®, ze kterých vychází systém ArGeLite® patří co se týče odolnosti na špičku stavebních materiálů tohoto typu). Dalším produktem je systém DANZA, který je na fasádu skládán podobným způsobem jako střešní tašky, tj. přes sebe. Produktovou řadu uzavírá také systém BARRO, což je především designový prvek se zajímavými doplňky.
Bližší seznámení s fasádou ArGeTon® připravuje firma Wienerberger cihlářský průmysl, a.s. na zářijový veletrh ForArch v Praze, na který jsou všichni klienti srdečně zváni.