Ohýbaná skla všude kolem nás
Sklo se v současné době používá v místech, kde jsme na něj tradičně zvyklí, ale i ve zcela nových aplikacích, v nových tvarech i barvách. Pro výrobu ohýbaných skel bylo v roce 1994 založeno sdružení fyzických osob, které se v roce 1999 přeměnilo ve společnost s ručením omezeným pod názvem PRIMAGLASS. Nová společnost ve výrobě ohýbaných skel pokračuje a letos si připomene desáté výročí od zahájení ohýbání skla.
Ze skla se vyrábějí celoskleněné dveře, schodové stupně i prosklené podlahy, výtahové kabiny i celé výtahové šachty, sklo slouží i jako výplň do zábradlí nebo jako zcela samonosné zábradlí. Sklo se používá běžně pro celoplošné skleněné fasádní systémy, po skle se běžně chodí v exkluzivních prostorách a vydrží i nešetrné zacházení při běžném provozu těchto zařízení. Navíc sklo v interiéru i při aplikacích v exteriérech budov působí velice lehce a noblesně. Vlastnosti skla se dají technologickými procesy ovlivnit natolik, že je v současné době možné sklo používat i jako konstrukční materiál či lze z něj dokonce zhotovit i bezpečnostní prvky. Tepelným technologickým procesem lze rovněž sklo ohýbat, aniž bychom uvedené vlastnosti ztráceli. Lze tak vyrobit např. velice vkusně působící ohýbaná tepelně izolační dvojskla nebo vrstvená bezpečnostní skla.
Za dobu činnosti společnosti PRIMAGLASS i jejího předchůdce bylo vyrobeno nespočet ohýbaných skel, která byla použita v interiérových aplikacích pro prodejní pulty, nábytek, dělicí stěny nebo přepážky, dechové clony v jídelnách, televizní stolky, skla pro výrobu akvárií, válcové výtahové šachty, výplně do schodiš.ových zábradlí apod. V opláštěních budov pak jako ohýbané výlohy obchodů, výplně oken, jako ohýbaná dvojskla, skla pro automatické dveře a turnikety.
Společnost PRIMAGLASS vyrábí ohýbaná skla převážně v kusové výrobě podle požadavků zákazníků na základě dokumentace, nebo podle dodaných šablon. Technická proveditelnost výroby je často konzultována s autory návrhů - projektanty či architekty. Společnost má své stálé zákazníky architekty, ale vítá i zájem nových příznivců ohýbaných skel a nevšedních aplikací skla.
Použití skel je velmi různorodé a záleží pouze na fantazii a požadavcích architektů, konstruktérů, nábytkářů a ostatních zákazníků.
Princip výroby
Ohýbané sklo se vyrábí z rovného tabulového skla, které se tvaruje na kovových formách, jež musí mít požadovaný tvar finálního výrobku. Sklo se položí na přesně definované místo na formě, založí se jako vsázka do tvarovací pece a podle předem stanovené teplotní křivky se zahřívá na teplotu, při které proběhne proces ohýbání. Po ohnutí do potřebného tvaru se opět podle stanovené křivky sklo ochlazuje tak, aby po vyjmutí z pece ve skle nezůstalo vnitřní pnutí. Každé sklo je přesto kontrolováno na vnitřní pnutí. Po vyjmutí skla z pece je možné jej opracovávat jako běžné rovné tabulové sklo. Podle požadavků zákazníků se sklo dále zpracovává řezáním na přesný rozměr, brousí se, případně se leští hrany, mohou se i vrtat otvory různých průměrů pro použití závěsů, úchytek atd.
Sklo se může ohýbat v jedné nebo dvou rovinách přičemž získá různé tvary – například část válce nebo kulového vrchlíku. Ohýbáním je možné vyrobit:
- Jednoduché sklo (používá se pro běžné aplikace v interiérech budov, obchodů či bytů a rodinných domů).
- Bezpečnostní vrstvené sklo (používá se v interiérech budov s požadavkem na ochranu osob před padajícími kusy skla při náhodném rozbití tabule. Střepy v tomto případě zůstanou »nalepeny« na PVB - polyvinylbutanovou - folii a nemohou tak padat a zranit osoby, které se pohybují v blízkém okolí).
- Izolační ohýbaná dvojskla (používají se pro zasklení okenních otvorů nebo pro zhotoveni celoskleněných fasád. Aplikují se všude tam, kde potřebujeme snížit prostup tepla a zamezit tak ztrátám stále dražší energie).
U vrstvených skel je mezi dvě tabule skla vložena folie a následným lisováním je folie mezi skla v podstatě vlepena; sklo známe z použití v automobilech jako přední sklo.
U tepelně izolačních skel jsou dvě tabule skla k sobě přilepena přes distanční dutý rámeček plněný vysoušecím prostředkem. Tabule jsou obvodově slepeny adhezním trvale pružným tmelem. Vysoušecí prostředek zajistí trvale suchý vzduch (plyn) mezi skly, tím je zajištěna izolace skla a zároveň se skla nerosí i při velkém rozdílu teplot. Samozřejmostí je, že i při skladbě ohýbaných dvojskel lze použít různé druhy skel, tzn. kombinace různých tlouš.ek skel, lze použit i vrstvená skla v kombinaci s jednoduchými skly nebo lze slepit do dvojskla i dvě skla vrstvená.
Uvedená skla mohou být vyráběna z čirých hladkých tabulí, ze skel barvených ve hmotě, z ornamentálních skel nebo ze skel s různými kovovými vrstvami.
Technické možnosti ohýbání skel jsou uvedeny v následující tabulce:
Maximální délka × výška | 2600 × 1600 mm |
Tloušťka skla | 2 až 15 mm |
Poloměr ohybu | od 90 mm |
V rozměrech délka × výška lze ohýbat stranu označenou jako výška a druhá strana zůstane rovná, nebo lze ohyb orientovat na stranu označenou jako šířka, potom výška zůstává rovná hrana. Poloměr ohybu uvedený v tabulce je považován za minimální, maximální ohyb není limitován a záleží pouze na požadavcích zákazníka.
Výběr z realizací
Z realizací ohýbaných skel od společnosti PRIMAGLASS lze upozornit na skla použitá při opravách stanic pražského metra (Křižíkova, Invalidovna, Náměstí Republiky a další), skla použitá na zábradlí při výstavbě obou schodiš. ve dvoraně hlavní pražské pošty v Jindřišské ulici, skla použitá ve výtahových tubusech například ve společnosti ČEZ nebo v budově České spořitelny v Plzni, dvojskla v plášti budovy plavecké haly v pražských Letňanech, skla použitá v jídelnách jako dechové clony, vrstvená skla v automatických dveřích v supermarketech např. Globus, TESCO, vrstvená skla jako výplň zábradlí v plavecké hale v Děčíně, ve vestibulu nové nemocnice na Bukově v Ústí nad Labem, skla můžeme vidět i v prostorách Pivovarského muzea v Plzni a další realizace drobných nejmenovaných staveb po celé republice.
Skla společnosti PRIMAGLASS jsou i exportována, např. na Slovensko, do Bulharska, Japonska, Německa, Rakouska, Švýcarska aj.