Okno – prvek technický i architektonický
Okno je výrazným architektonickým prvkem domu a mělo by s ním být v takzvané výtvarné jednotě, to znamená, že bychom při výběru oken měli brát v úvahu i jejich harmonii se stylem daného objektu. Na druhé straně na ně nelze pohlížet pouze z hlediska estetického, velmi důležité jsou i jejich technické parametry a potažmo i užitné nároky.
Účelnost a funkčnost především
Jen málo prvků v domě má tak důležitou funkci, jako právě okno. Během staletí se vyvinula z malých čtvercových otvorů v okna různých konstrukcí, rozměrů i tvarů, diferencovala se i s ohledem na architektonický styl a místo stavby. Jiné požadavky byly na okenní otvory v domech vesnických, jiné se týkaly městských vil. Dnes očekáváme od oken mnohem více. Jsou hlavním zdrojem přirozeného světla v místnosti, podle stavebních předpisů by měla okenní plocha tvořit minimálně desetinu, u střešních oken pak osminu, podlahové plochy v místnosti. Velmi důležitá je orientace oken vzhledem ke světovým stranám. Zpravidla bývají na východní, západní a jižní fasádě, na severní straně jsou pouze v případě, že chceme v místnosti stabilní přirozené osvětlení po celý den. Z hlediska konstrukce musí mít okna dobré tepelně a zvukově izolační vlastnosti, splňovat bezpečnostní podmínky proti cizímu vniknutí. Vybírat si můžeme i pokud jde o materiál. Nabídka oken je v tomto směru velmi široká, okna mohou být dřevěná, plastová, kovová nebo kombinovaná.
Dřevěná okna
Dřevo je tradičním materiálem pro výrobu oken. Nejčastější, a také nejlevnější dřevinou je smrk, mezi kvalitnější tuzemské suroviny patří borovice a modřín, dražší, ale i trvanlivější jsou pak okna z dubu, buku či olše. V nabídce některých firem jsou i dřeva tropická, nejčastěji meranti či merawan. Výhodou dřevěných oken je přirozený a velmi příjemný vzhled, dřevo se hodí v podstatě ke každému materiálu, má i velmi dobré tepelněizolační vlastnosti. V současnosti užívaná eurookna by měla mít vyšší kvalitu i trvanlivost, neboť jsou vyráběna z několikavrstevných lepených hranolů, což zajišťuje jejich tvarovou a objemovou stálost. Je ale vždy na místě zajímat se o kvalitu polotovaru i zhotovení. Dřevěná okna mají poměrně dlouhou životnost za předpokladu, že jsou pravidelně ošetřována. Dnes používané elastické nátěry jsou vysoce kvalitní, mění rozměr spolu s dřevem a vydrží proto velmi dlouho. Čas od času je však nutné okna ošetřit přípravkem na zacelení mikrotrhlin. Pokud je po určité době třeba nátěr oken obnovit, stačí povrch rámu pouze očistit a natřít vodouředitelnou barvou.
Plastová okna
Plastová okna se velmi rychle rozšířila především díky své snadné údržbě a také příznivé ceně. Během několika málo let prošla velkým technologickým i konstrukčním vývojem, mají proto výborné vlastnosti i lepší vzhled. Jádro plastových oken je tvořeno žárově pozinkovanými ocelovými výztuhami o tloušťce minimálně 1,5 mm různých průřezů, umístěnými obvykle do největší komory, které jsou s profilem spojeny vruty. Okenní profil býval ještě před několika lety tří- až čtyřkomorový, dnes je standardem již pět nebo šest komor, ovšem nelze říci, že vyšší počet komor znamená lepší tepelně-izolační vlastnosti. Důležitá je stavební hloubka profilu, s jejím zvětšováním přibývá i komor, případně je nutné vyplnit dutiny pěnou. Význam má i konstrukce rámu a uspořádání a tvar komor, tloušťka vnější vrstvy profilu, použité těsnění a podobně. Dnes obvyklé materiály na výrobu těchto oken jsou recyklovatelné, plast ze starých oken je použit znovu na jejich výrobu, případně se zpracovává jiným způsobem. Většina renomovaných firem uvádí, zda používá na výrobu okenních profilů také recyklát a v jakém množství. Profil z recyklovaného materiálu je na povrchu vždy potažen vrstvou nového plastu. Z hlediska kvality jsou tato okna rovnocenná s okny z plastu nového.
Plastové okno s izolačním zasklením s nízkoemisivním pokovením, které zvyšuje tepelně izolační vlastnosti okna, se stává standardem. |
Plastová okna jako náhrada špaletových oken. |
Okna hliníková a kombinovaná
Hliník je materiál vyznačující se dlouhou životností, velkou pevností a luxusním vzhledem. Je lehký, nenáročný na údržbu, předností je vysoká přesnost výroby, s níž souvisí těsnost hotové konstrukce. Určitou nevýhodou je vyšší délková roztažnost v závislosti na teplotě, a také poměrně vysoká cena. Hliníková okna vynikají svými statickými vlastnostmi především v prosklených fasádách, zimních zahradách a v konstrukcích bezrámového zasklení a jsou vhodná všude tam, kde dochází k většímu namáhání otvorových výplní. Oproti plastovým a dřevěným oknům mají hliníková okna vyšší maximální povolené rozměry. Při výrobě se hliník s výhodou kombinuje se dřevem, interiérová část oken je dřevěná, vnější plochy jsou obloženy hliníkem, tím je zajištěn příjemný vzhled dřeva v interiéru a současně vysoká odolnost a bezproblémová povrchová úprava v exteriéru.
Izolační vlastnosti oken
Je dokázáno, že přes konstrukční výplně, jako jsou okna či dveře, osazené v obvodovém plášti, uniká z budovy nejvíce tepla, tepelně izolačním vlastnostem těchto prvků je proto třeba věnovat zvýšenou pozornost. Prostup tepla okny je ovlivněn rámem, zasklením, osazením skla v rámu a detailem napojení okna na stěny obvodových konstrukcí. Tepelně izolační vlastnosti jsou dány součinitelem prostupu tepla U zvlášť pro rám, zasklení i celé okno s rámem, přičemž hodnota U pro rám se dnes pohybuje okolo 1,4 W/(m²K), pro skleněnou výplň pak 1,1 W/(m²K), pro celé okno je normou doporučena maximálně 1,7 W/(m²K), obvykle bývá o něco nižší, přibližně 1,3 W/(m²K). Okna jsou standardně zasklívána izolačními skly, která tvoří dvě nebo více tabulí skla a distanční rámečky, dříve hliníkové, nyní nejčastěji z nerezu nebo plastu. Základní tepelnou izolací prosklení je vzduchová mezera mezi skly, kde je teplo šířeno vedením, sáláním a prouděním. Pro zvýšení tepelné izolace může být prostor vyplněn vzácnými plyny, nejčastěji argonem nebo xenonem, účinnější, ale také dražší je krypton. Propouštění tepla ven z místnosti a současně slunečního tepelného záření do místnosti může být dále sníženo reflexním sklem s nanesenou tenkou vrstvou kovových prvků, které záření odráží, nebo sklem probarveným ve hmotě přidáním oxidů kovů, které ho absorbuje. Rámečky jsou vyplněny materiálem, který pohlcuje vlhkost v meziskelním prostoru a zabraňuje nežádoucí kondenzaci vodní páry.
Rekonstrukce či výměna
U rekonstrukcí objektů nastává často otázka, zda ponechat původní okna či je vyměnit za nová. Například okna kastlová, neboli špaletová, patří stále mezi kvalitní a esteticky velmi zdařilá a mnohý majitel domu je rád zachová, a to i za cenu častější údržby. Pokud tedy nejsou zkroucené rámy a dřevo není napadené hnilobou, je možné je opravit a natřít. Často je vhodné pozvat si před renovací odborníka, aby posoudil, jaká míra oprav je nutná a zda je účelné a finančně výhodné okna opravit nebo zvolit zcela nová. Okno nejvíce trpí na jižní a západní straně domu, které bývají nejvíce zatíženy povětrnostními vlivy. Nejvíce namáhány jsou spodní části, ty jsou proto ukazatelem životnosti celého okna. Pokud je renovace možná, je nutné odstranit starý nátěr, často to ale nemusí být na celé ploše rámů. Tam, kde barva drží, je stačí pouze zbrousit, vykytovat narušené plochy, opět zbrousit a nanést základní i vrchní barvu. Jestliže si okna renovujeme sami, je dobré navštívit specializovanou prodejnu s barvami, kde nám poradí nejen vhodný typ, ale také pracovní postup. U renovovaných oken je nutná i pravidelná následná kontrola – každý rok na jaře je nutné zkontrolovat především spodní části oken a případně opravit možné praskliny.
Okna a jejich užití
Výběr typu oken závisí na investorovi samotném, nedá se říci, kam použít okna dřevěná a kam plastová či kovová, pouze v případě cenných objektů je třeba postupovat tak, aby byla zachována jejich historická či architektonická hodnota. U střešních oken je třeba mít na paměti, že určitým způsobem snižují životnost střechy, proto je v některých případech, pokud je to možné, vhodnější zvolit okna zasazená například do vikýřů. Moderní technologie dnes umožňují vyrobit v zásadě jakýkoliv tvar okna, neobvyklá tedy nejsou okna kulatá, oválná či dokonce celé prosklené stěny a části z ohýbaného skla. Je však důležité si uvědomit, že za složitější tvar okna a větší prosklenou plochu je nutné si připlatit.