Opět úspěšný mezinárodní seminář Dřevostavby ve Volyni

Brána Šumavy, město Volyně, a dvě tamní prestižní školy – Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola – pořádaly před Velikonocemi dvoudenní mezinárodní seminář Dřevostavby.

V pořadí 17. ročníku se zúčastnily projekční, investorské a realizační firmy zabývající se problematikou dřevostaveb. Dále řídící pracovníci resortu stavebnictví a dřevozpracujícího průmyslu, pedagogové a studenti odborných škol.

Přes 700 účastníků se informovalo o trendech použití dřeva, materiálů na bázi dřeva ve stavebnictví, seznámilo se s konstrukčními systémy dřevostaveb a důležitými technickými a legislativními problémy při jejich řešení. Přednášeli přední univerzitní učitelé a podnikatelé z 12 zemí světa - Německa, Rakouska, Kanady, Švýcarska, Slovenska, Ruska, Finska, Slovinska, Chorvatska, Lucemburska, Estonska a České republiky. Zaznělo celkem 40 přednášek, v nichž se ve všech pádech skloňovalo dřevo, surovina moderního člověka, stavební systém současnosti i budoucnosti.

Slavnostní zahájení

Úvod této ve střední Evropě ojedinělé akce tradičně obstaral uvítací projev ředitele VOŠ a SPŠ Volyně RNDr. Jiřího Homolky. S potěšením konstatoval, že stále trvající hospodářská krize nijak neovlivnila letošní konferenci. Kromě jiných odborníků a hostů přivítal zástupce vysokých škol: Dřevařské fakulty Technické univerzity ve Zvolenu, Lesnické a dřevařské fakulty České zemědělské univerzity v Praze, ČVUT v Praze, VUT v Brně, TU v Bratislavě, Košicích a Ostravě, Mendelovy univerzity v Brně a VŠTE v Českých Budějovicích. Nezapomněl zdůraznit, že seminář je výjimečnou příležitostí prezentovat volyňskou školu jako instituci, která kromě svých běžných povinností, díky skvělému týmu zaměstnanců, dokáže každoročně uspořádat tento významný seminář. Zároveň toto setkávání odborníků znamená úzké provázání školy a odborné praxe a přispívá ke snazšímu uplatnění jejích absolventů.

Expozice Centra pasivního domu

Vybrané příspěvky

Pro ilustraci ocitujeme některé přednášky. Jaké nové stavby jsou ve Finsku, uvedl na příkladech dřevostaveb prof. Unto Siikanen z helsinské univerzity: „Kaple ticha Kamppi v Helsinkách má vodorovný fasádní obklad ze smrkových desek ošetřený voskem, vnitřní stěny jsou z olše, skelet sálu je tvořen oblouky z lepeného dřeva. Do roku 2011 se zde stavěly obytné a kancelářské budovy nejvýše do čtyř podlaží. Nové požární předpisy umožnily vyprojektovat budovy až o osmi podlažích. Tři obytné domy o pěti podlažích již stojí ve Vierumäki.

Podobně o dřevu ve velkých stavbách hovořil i Ing. Dalibor Houdek, Ph.D., bývalý student volyňské školy, z kanadské firmy FPInnovations, největšího výzkumného dřevařského ústavu na světě: „V Kanadě se staví ze dřeva veřejné, komerční a obytné komplexy, školy, sportovní centra i infrastruktura, protože dřevo je obnovitelný stavební materiál vysoké pevnosti a estetického vzhledu. Dnes jsou již do budoucna vyprojektovány deseti a 25 podlažní objekty!

A do třetice z přednáškového sálu. Ing. Vladimír Holub z firmy GEMA demonstroval pozoruhodné závady dřevěných vazníkových střech: „Jednalo se o živelný vznik střech na některých prodejnách Penny, Lidl, Edeka a Plus-Discount, bez základních znalostí principů prostorového zavětrování nosné střešní konstrukce.

Křest knihy Tesařské konstrukce

Součástí komplexu přednášek byl křest knihy Tesařské konstrukce (nikoliv tradičním šampaňským, nýbrž dřevěnými pilinami) autorů Ing. Lubomíra Jelínka a Ing. Petra Červeného. Inovované, již třetí vydání této publikace, uvádí nové spojovací prvky pro dřevěné konstrukce: vlepované ocelové tyče, dále novou generaci tzv. stavebních vrutů. Zařazeny jsou i některé nové deskové materiály na bázi dřeva a nový způsob zateplení střechy nad rovinou krokví.

Křest knihy Tesařské konstrukce

Na závěr semináře nám RNDr. Jiří Homolka, ředitel obou pořádajících škol, zodpověděl několik otázek.

Čím byl 17. ročník charakteristický?

Stejně jako každým rokem jsme připravovali 17. ročník s jistou dávkou obav, zda se nám programem semináře podaří oslovit rozhodující část odborné veřejnosti a zajistit dostatečný počet účastníků a vystavujících firem. Ve svém důsledku se nejedná pouze o nás v roli pořadatelů, ale o jistý příslib nebo spíše závazek směrem ke všem přednášejícím. Představa, že oslovený přiletí z Tampere nebo z Edmontonu a v sále bude pouze několik desítek lidí, bývá příčinou velmi neklidného spaní od rozeslání prvních pozvánek začátkem měsíce února. Naštěstí naše obavy se právě díky výjimečným osobnostem v roli přednášejících nenaplnily. Situace je o to komplikovanější, že se stále pohybujeme v čase, kdy na stavebnictví doléhá hospodářská recese a jedinou útěchou může být, že v oblasti dřevostaveb není tak silná. Určitě není bez zajímavosti, že i v letošním roce nám poskytli záštitu ministerstvo průmyslu a obchodu, ministerstvo životního prostředí, ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a hejtman Jihočeského kraje. Rekordní byl také počet zúčastněných zemí, který dosáhl čísla dvanáct s tím, že přednášející byli z jedenácti zemí.

Jaký měl seminář přívlastek?

V letošním roce nebyl vydefinován přívlastek jako například u „Třináctého ročníku pro nepověrčivé”, ale velmi výstižně možný přívlastek letošního ročníku zmínil zástupce Obchodního oddělení Velvyslanectví Rakouska pan Ing. Martin Žák: „Jedná se o poslední ročník před dosažením plnoletosti.” Jsem přesvědčený, že uvedeným výrokem nám velmi ulehčil situaci s pojmenováním přívlastku pro nadcházející ročník.

Uveďte příklady úplně nových firem a přednášejících a které jsou stálicemi?

Jsme velmi rádi, že i v letošním ročníku se na semináři prezentovaly firmy, které byly ve Volyni poprvé. To je další skrytý rekord letošního ročníku, neboť vystavujících firem bylo poprvé přes šedesát. Na druhé straně jejich vyjmenování by bylo nekorektní vůči firmám, které k nám jezdí více než deset let a skoro bych se bál nařčení z diskriminace nebo skryté reklamy. Pro nás je účast všech firem velmi cenná, neboť tím získáváme okamžitý přístup k novinkám v oboru a snáze můžeme našim studentům pomoci při zajištění půlroční odborné praxe, což je největší deviza vyššího odborného školství. Právě díky odborné praxi se nám poměrně úspěšně daří překonávat velmi tvrdé podmínky na trhu práce a po složení absolutoria umístit naše absolventy. Pro příklady nemusíme chodit daleko, stačí si prohlédnout integrovaný portál ministerstva práce a sociálních věcí, kde se poslední dobou stále častěji začínají objevovat absolventi terciárních forem vzdělávání. Mnoho mladých lidí zažívá obrovské zklamání spojené se syndromem „převzdělanosti”, neboť po absolvování vysoké školy nemohou najít zaměstnání a nebo jen takové, kde by jim stačila „pouze” střední škola nebo „jenom” vyučení. Uvozovky u slov v předchozí větě nejsou myšleny hanlivě, spíše varováním, že vzdělávací soustava České republiky absolutně nekoresponduje s požadavky trhu práce.

U části otázky, která se týká přednášejících, nedošlo v letošním ročníku k ničemu neobvyklému. Na semináři vystoupili experti, které již považujeme za přátele naší školy, jako např. pan profesor Unto Siikanen z Univerzity v Tampere, pánové Dipl. Ing. Thomas Rohner a Dipl. Ing. Hermann Blumer ze Švýcarska, pan doc. Ing. Ján Kanócz, CSc. z Technické univerzity v Košicích, pan doc. Ing. Jaroslav Sandanus, Ph D, ze Slovenské technické univerzity v Bratislavě, dále pan Arch. Dipl. Ing. Heinz Plöderl z Technické univerzity v Linci a další představitelé českých a slovenských vysokých škol. Opět se zde dostávám do situace, kdy mám pocit nespravedlnosti vůči ostatním, protože vyjmenovat všechny není možné a přesáhlo by parametry našeho rozhovoru. Pozitivně vnímáme vystoupení zástupců Technických univerzit z Vídně a Štýrského Hradce a přednášejících z Volgogradské Univerzity a Univerzity v Záhřebu.

Účast byla letos bez zástupců kanadského velvyslanectví, proč?

K neúčasti zástupců země zaslíbené dřevostavbám – Kanady došlo po neuvěřitelných jedenácti letech. Důvodů je víc, ale hlavním důvodem je, že od ukončení mise paní Valerie Raymond, která naši akci navštívila celkem třikrát, není nový velvyslanec Kanady pro Českou a Slovenskou republiku jmenován. Přesto se zástupce Kanady na semináři objevil a z pohledu naší školy zcela výjimečný. Pan Ing. Dalibor Houdek, Ph.D. je ředitelem divize ve Výzkumném ústavu FP Innovations v kanadském Edmontonu. Jeho osoba potvrzuje i naše mimořádné vztahy s Technickou univerzitou ve Zvolenu, která má na naší škole od roku 2005 detašované pracoviště, neboť je i jejím absolventem. V každém případě nad naší spoluprací s Obchodním oddělením Velvyslanectví Kanady rozhodně nelámeme hůl a uvidíme, co přinesou nejbližší měsíce.

Nyní k Vaší škole – významné akce, výsledky mezi 16. a 17. ročníkem...

Výstavka výrobků společnosti K-Koukol

Škola, která existuje v podmínkách malého města, kde se odehrává největší demografický pokles od konce druhé světové války, musí o sobě dávat neustále vědět. To je také jedním z hlavních důvodů, proč pořádáme tuto, troufám si dnes říci již prestižní a mezinárodní akci. Vzhledem k tomu, že náš vzdělávací program „Tvorba nábytku a dřevěné konstrukce” má dvě zaměření a je mi trochu vyčítáno upřednostňování specializace „Dřevěné konstrukce a dřevostavby”, uspořádali jsme v říjnu loňského roku první ročník semináře „Interiéry 2012”. K našemu velkému překvapení účast dosáhla téměř tří stovek zástupců odborné veřejnosti a studentů, navíc přednášející byli ze tří států.

Dalším významným úspěchem je získání finančních prostředků z Regionálního operačního programu Jihozápad na vybudování „Vzdělávacího střediska (nadregionálního významu) pro zpracovatelský průmysl”. Záměrem uvedeného projektu je vybudovat v blízkosti školy halu s CNC linkou zaměřenou na dřevěné konstrukce a dřevostavby. Vše je realizováno s cílem zvýšit uplatnitelnost absolventů školy na trhu práce.

V současné době připravujeme s Vysokou školou v Deggendorfu ve Spolkové republice Německo v rámci přeshraniční spolupráce „Kongresové centrum” z prostoru naší bývalé školní kotelny, s úmyslem propagovat úspory energií ve vazbě na oblast stavebnictví a dřevěného stavění, což koresponduje s nově akreditovaným oborem na vyšší odborné škole „Nízkoenergetické a pasivní objekty”, jehož výuka bude zahájena 1. září 2013.

Má vazba na Technickou univerzitu ve Zvolenu další kvalitativní posun?

I přes nepříznivé podmínky, kdy na neprezenčních studiích je ve Slovenské republice zavedeno školné, spolupráce se rozvíjí velmi úspěšně a díky reakreditaci našich vzdělávacích programů na vyšší odborné škole s kreditovým systémem, který výrazně ctí pravidla ECTS (European Credit Transfer System), dochází k užším vazbám mezi příbuznými předměty. Pevně věříme, že spolupráce s „naší” partnerskou vysokou školou bude úspěšně pokračovat i v příštím akademickém roce. Výjimečnost vztahů mezi našimi institucemi potvrdil osobní návštěvou semináře děkan Dřevařské fakulty TU Zvolen pan prof. Ing. Mikuláš Siklienka, PhD, prorektor doc. RNDr. Andrej Jankech, PhD a bývalý rektor prof. RNDr. Milan Marčok, Dr.Sc., s nímž jsem 13. května 2000 podepsal smlouvu o dlouhodobé spolupráci mezi našimi institucemi.

Jaké novinky chystáte pro příští školní rok a 18. ročník semináře?

V příštím roce bude naše škola opět zapojena prostřednictvím Národní agentury pro evropské vzdělávací programy do projektu ERASMUS schváleného v rámci Programu celoživotního učení, který je zaměřen na pracovní pobyty studentů v zahraničí. Za tímto účelem nám byl Evropskou komisí přidělen tzv. Erasmus University Charter (EUC). Díky kontaktům, které škola získala prostřednictvím minulých ročníků seminářů včetně toho právě skončeného, vycestuje osm studentů VOŠ Volyně s významnou finanční podporou z evropských peněz na tříměsíční stáže do Velké Británie, Německa a na Slovensko.

Velkým úkolem bude pečlivé zpracování podkladů pro výběrová řízení v souladu s poměrně velmi komplikovanou zákonnou normou o veřejných zakázkách tak, aby se mohly úspěšně realizovat oba projekty na „Vzdělávací středisko pro zpracovatelský průmysl” a „Kongresové centrum pro využití obnovitelných zdrojů a šetrného zacházení se zdroji energií pro oblast stavebnictví a zpracování dřeva”. Oba projekty budou mít přímý dopad na nadcházející ročník semináře v roce 2014.

Co ještě chcete odborné veřejnosti sdělit?

Na závěr bych chtěl poděkovat svému týmu „Dřevostavby 2013” za velmi úspěšný průběh posledního ročníku semináře. Záměrně používám slovo tým, který není rozdělen na pedagogické nebo nepedagogické pracovníky ani na studenty, protože v naší škole vše řešíme společně a společně nám jde o jedinou věc – co nejlépe reprezentovat školu na malém městě a vytvořit atmosféru, pro kterou se vyplatí studovat právě ve Volyni.

Všechny čtenáře Vašeho časopisu bych chtěl poprosit, aby nám drželi v našich smělých plánech palce, ať už to bude druhý ročník podzimního semináře „Interiéry 2013”, úspěšně rozjetý vzdělávací program „Nízkoenergetické a pasivní objekty” anebo 18. ročník semináře „Dřevostavby 2014”, jehož přípravy jsme zahájili bezprostředně po skončení letošního ročníku.

Autor:
Foto: Zdeněk Svoboda