Oprava plochých střech z klasických hydroizolačních pásů
Majitelé objektu, jehož plochou střechu tvoří klasické hydroizolační pásy, jistě zajímá správná údržba vodotěsné izolace. Opravu lze učinit pomocí moderních bezúdržbových modifikovaných asfaltových pásů nebo hydroizolačních fólií. Jak ale postupovat, když na tento způsob opravy není k dispozici dostatečná hotovost?
Hydroizolační pásy jsou dodávány bez ochranné vrstvy, která je má chránit před nepříznivými účinky UV záření a před vysokými teplotami v létě. Součástí skladby vodotěsné izolace plochých střech jsou proto vždy ochranné a reflexní nátěry, které tvoří její poslední vrstvy. Reflexní nátěry je nutné aplikovat nejen vždy po pokládce asfaltových hydroizolačních pásů, ale je třeba je i pravidelně obnovovat.
Celou řadu asfaltových izolačních hmot, vyznačujících se snazší přípravou a kvalitnějším zpracováním, má ve svém výrobním programu akciová společnost Paramo. Asfaltové výrobky jsou dlouhodobě odzkoušeny a hodnoceny jako nejkvalitnější z hlediska odolnosti proti atmosférickému stárnutí. Mnoho se jich používá k úpravě stávající vodotěsné izolace z asfaltových pásů i při její rekonstrukci.
Obecné zásady
Povrch stávající vodotěsné izolace je před jakoukoliv aplikací nátěrového systému nutné řádně vyčistit a odborně vyspravit (odstranit puchýře proříznutím a zatavením, či nátěrem novou hydroizolační vrstvou). Ale pozor. V případě dožilé nebo hodně poškozené vodotěsné izolace není však nátěrový systém řešením! Použití nátěrových systémů při údržbě ploché střechy rodinného domu nebo garáže s vodotěsnou izolací z asfaltových pásů zvládne za dodržení nezbytných zásad a bezpečnostních opatření často i jeho majitel. Zárukou spolehlivého použití uvedených asfaltových nátěrových hmot je dodržení minimální teploty ovzduší a podkladu při jejich aplikaci. Nátěry ne smí po určitou dobu zmoknout.
Volba vhodné technologie
Výběr vhodné technologie nátěrového systému pro opravu střechy ovlivňuje i skutečnost, zda se na stávajícím povrchu střechy tvoří trvalé kaluže vody. V takovém případě je nevhodné používání asfaltových suspenzí GUMOASFALT, které při trvalém ponoření pod vodou bobtnají a následně popraskají. Tvoří-li se na střeše kaluže vody, je spolehlivější použít nátěrové systémy na bázi asfaltových laků a tmelů, případně asfaltové suspenze GUMOASFALT po aplikaci opatřit asfaltovými nátěry. V případě havarijní časově omezené opravy vodotěsné izolace v zimě nebo po dešti lze použít nátěr modifikovaným asfaltovým tmelem LUTEX MOAT. Ten lze v uvedeném případě ale aplikovat také jen na vysušený podklad.
Z hlediska difúze vodní páry střešního pláště lze obecně říci, že nátěry vytvořené z asfaltových laků RENOLAK ALN a RENOLAK MOAL nebo z asfaltových tmelů LUTEX ATN a LUTEX MOAT jsou méně propustné pro vodní páru než nátěry vytvořené z asfaltového laku PENETRAL ALP nebo reflexního nátěru REFLEXOL a výrazně méně propustné než nátěry z asfaltových suspenzí GUMOASFALT.
Nezbytnou podmínkou úspěšné realizace výše uvedených výrobků je nejen pečlivá úprava stávajícího podkladu, ale i kvalitní a pečlivá aplikace jednotlivých nátěrů. Je nutné předem zajistit vyspravení stávající vodotěsné izolace a odborné opravy choulostivých detailů na střeše. Sebepečlivější nátěrový systém nezabrání zatékání do střešního pláště v místech napojení vodotěsné izolace na prorezavělé lemování atik a nadstřešního zdiva nebo komínů z pozinkovaného plechu (které se dodnes vyskytuje na starších plochých střechách). Na utěsnění detailů je vhodné použít GUMOASFALT SA-27.
Oprava střechy pomocí suspenzí – GUMOASFALT SA-12, SA-23
(pro střechy s vodotěsnou izolací v relativně dobrém stavu)
Skladba vodotěsné izolace:
- červenohnědá suspenze GUMOASFALT SA-23,
- asfaltová suspenze GUMOASFALT SA-12,
- asfaltový penetrační nátěr PENETRAL ALP,
- stávající očištěná vodotěsná izolace z hydroizolačních pásů z oxidovaného asfaltu.
Asfaltový penetrační nátěr PENETRAL ALP má po odpaření rozpouštědla (lakový benzín) dobrou přilnavost ke všem stavebním podkladům (betonu, kovu, zdivu apod.). Jeho spotřeba je 0,3 kg/m2. Vniká až 5 mm hluboko do pórů podkladu a zajišťuje pevné spojení s dalšími izolačními vrstvami. Samostatně použitý penetrační asfaltový lak není přímo odolný povětrnostním vlivům a vlhkosti.
Asfaltové suspenze jsou vodou ředitelné nátěrové hmoty, které tvoří jemně rozptýlený bentonit s asfaltem ve vodě. Je to ekologická nátěrová hmota, která je dobře propustná pro vodní páry. Jako spodní vrstva se používají dva nátěry asfaltové suspenze GUMOASFALT SA-12 se spotřebou 0,7 kg/m2 na jeden nátěr. Namísto GUMOASFALTu SA-12 je možné použít zejména na šikmých plochách asfaltovou vodní suspenzi ANTIVIBRAL TH 12, která obsahuje navíc i vláknitá plnidla – spotřeba tohoto nátěru je také 0,7 kg/m2. Jako uzavírací vrstva se použije asfaltová červenohnědá suspenze GUMOASFALT SA-23 se spotřebou cca 1 kg/m2. Životnost takto provedené opravy je cca 5 let. Červenohnědá suspenze GUMOASFALT SA-23 ale málo plní funkci hydroizolační – jejím hlavním úkolem je ochrana spodních hydroizolačních vrstev před účinky UV záření a má také funkci estetickou.
V případě, že se na střeše vyskytují kaluže vody, je nutné po řádném zaschnutí asfaltové suspenze z GUMOASFALTU SA-12 nahradit (z estetických důvodů v celé ploše střechy) červenohnědou suspenzi GUMOASFALT SA-23 asfaltovým lakem RENOLAK ALN (případně RENOLAK MOAL) + reflexním nátěrem REFLEXOL. Asfaltový lak nátěrový RENOLAK ALN nebo modifikovaný RENOLAK MOAL totiž uzavře povrch asfaltové suspenze, takže nedojde k jejímu nabobtnání vodou. Přímá aplikace reflexního nátěru REFLEXOL na asfaltovou suspenzi toto uzavření nezajistí, protože tento reflexní nátěr je příliš řídký.
Oprava střechy dvouvrstvou vyztuženou asfaltovou bentonitovou suspenzí GUMOASFALT SA-12, SA-23
(horší stav stávající vodotěsné izolace)
Skladba vodotěsné izolace:
- červenohnědá suspenze GUMOASFALT SA-23 (cca 1 kg/m2),
- 3 × nátěr asfaltovou suspenzí GUMOASFALT SA-12 (3 × 0,7 kg/m2),
- vložka ze skelné tkaniny o hmotnosti 140 až 200 g/m2 (do mokrého nátěru),
- nátěr asfaltovou suspenzí GUMOASFALT SA-12 (0,7 kg/m2),
- asfaltový penetrační nátěr PENETRAL ALP (cca 0,3 kg/m2),
- stávající očištěná vodotěsná izolace z hydroizolačních pásů z oxidovaného asfaltu.
Životnost takto provedené opravy je až 10 let s tím, že po 4 až 5 letech je nutné obnovit povrchovou ochranu červenohnědou suspenzí GUMOASFALT SA-23. Namísto GUMOASFALTu SA-23 je možné použít i REFLEXOL s podmínkou časového odstupu od provedení posledního nátěru suspenzí SA-12 alespoň 14 dnů. Tento reflexní nátěr je nutno obnovit po cca 3 letech.
Oprava stávající vodotěsné izolace LUTEX MOAT, REFLEXOL
Skladba vodotěsné izolace:
- reflexní nátěr REFLEXOL,
- modifikovaný asfaltový tmel LUTEX MOAT,
- stávající očištěná vodotěsná izolace z hydroizolačních pásů z oxidovaného asfaltu.
Modifikovaný asfaltový tmel LUTEX MOAT je asfaltový lak s přísadou vláknitých plnidel, anorganických plnidel a kaučuku SBS. Je zpracovatelný za studena při teplotě nad +5 °C. Tím, že tento výrobek obsahuje lakový benzín, je zaručeno, že bude při aplikaci narušen povrch stávajícího zestárlého asfaltového pásu, a proto dojde ke spolehlivému spojení tohoto tmelu s podkladem. Vláknitá plniva spolu s kaučukem SBS zase zajišťují pružnější přemostění trhlin v původní vodotěsné izolaci. Při údržbě vodotěsné izolace se aplikují minimálně dva nátěry se spotřebou 0,8 kg/m2 pro každý nátěr. Nakonec se na povrch takto provedeného a řádně odvětraného nátěru (s technologickou přestávkou 24 hodin) provede 1 × asfaltohliníkový reflexní nátěr REFLEXOL (se spotřebou cca 0,3 kg/m2). Jeho ochranný účinek je cca 3 až 5 let. Po této době je vždy nutné reflexní nátěr obnovit. Před provedením nového reflexního nátěru je však nutné posoudit, zda je podkladní nátěr LUTEX MOAT vyhovující. Při včasné obnově reflexního nátěru můžeme počítat, že životnost podkladního nátěru LUTEX MOAT prodloužíme na dvoj až trojnásobek životnosti reflexního nátěru.