Terezín

Oprava vybraných objektů v Terezíně a Josefově odhadnuta na 16,5 mld. Kč

erezín (Litoměřicko)/ Jaroměř (Náchodsko) 27. dubna (ČTK) - Celková oprava šesti vybraných objektů v pevnostních městech Terezín na Litoměřicku a Josefov patřící pod Jaroměř na Náchodsku vyjde asi na 16,5 miliardy korun. Nejprve začnou sanační práce na těchto budovách. Jako první by měla být podle zástupců Ústeckého kraje opravena střecha Žižkových kasáren, kde náklady podle odhadů dosahují 320 milionů korun. Ministerstvo kultury je připraveno podpořit záchranu z Havarijního programu, o podmínkách financování rozhodne vláda. ČTK o tom dnes informovala mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veronika Hešíková.

Vládní komise na půdorysu tří ministerstev - pro místní rozvoj, financí a kultury - se shodla na záchraně nejohroženějších objektů, u kterých je potřeba co nejdříve zahájit sanační práce. V Terezíně jsou to Žižkova kasárna, Zbrojnice, Proviantní sklad a Vojenská nemocnice. V Josefově pak Čtvercová kasárna a Vojenská nemocnice. Komise navazovala na závěry dvou jednání meziresortní pracovní skupiny k pevnostním městům, které se uskutečnily v březnu a dubnu. Na základě podkladů dodaných městy sestavila odhady nejnutnějších nákladů na zastavení degradace staveb. V případě Terezína je to až 1,16 miliardy na obnovu střešních konstrukcí a plášťů, odstranění zřícených konstrukcí nebo obnovu veřejného prostoru. U Josefova částka dosahuje až 650 milionů.

"Není v tuto chvíli reálné nyní najednou investovat do pevnostních areálů vysoké částky v řádu desítek miliard, dokud nemáme jasnou představu o budoucím využití objektů. To ostatně vyplynulo i z jednání meziresortní pracovní skupiny. Přednost má samozřejmě záchrana staveb v havarijním stavu," uvedl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Ministerstvo financí podle náměstka ministra Jiřího Valenty hledá prostředky na záchranu kulturně a historicky významných budov v havarijním stavu. Podle závěrů pracovní skupiny bude v další fázi klíčové připravit návrhy budoucího využití areálů, od kterého se odvíjejí možnosti financování oprav. Doporučila proto vznik projektových kanceláří v obou městech, které by tuto přípravu měly na starosti. Dále by měly hledat zdroje financování v různých etapách revitalizace a komunikovat se všemi zúčastněnými stranami. Terezín ani Jaroměř nicméně se svými rozpočty nemohou opravy financovat. Rozpočet Terezína se pohybuje okolo 65 milionů korun, Jaroměře asi 400 milionů korun.

Další dílčí jednání se povedou právě o vybudování kapacit pro řízení projektů a zapojení obou krajů do procesu obnovy. "Při záchraně obou areálů můžeme slíbit zohlednění specifické situace obou pevnostních měst v rozhodování památkové péče, o konkrétním způsobu obnovy ale rozhodnou příslušné obecní a krajské úřady. Trváme hlavně na zachování celkového charakteru obou památkově chráněných území," dodal ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Autor: ČTK
Foto: Richard Semik, zdroj: Shutterstock