Na otázky odpovídá Lenka Brandtová, vedoucí odboru komunikace SFŽP
Dotační program Zelená úsporám, který vyvolává mezi lidmi naděje, je i tři měsíce po vyhlášení často nesrozumitelný. Naše redakce to tak vnímá při komunikaci s investory a hlavně dodavateli, kteří se o vstup do programu předhánějí.
Týká se to jak požadavků na technická řešení, tak financování. Otazníky vyvolává i nadbytečný úřední dohled SFŽP nad výrobky a dodavateli prací. Dokonce i jazyk této dotace je jakoby cizí, nejen pro stavebníky rodinných domků, ale i pro odborníky. Proto jsme položili několik otázek na SFŽP, které jsou nejčastějí slyšet. Odpověděla tisková mluvčí Lenka Brandtová.
Red. Seznam výrobků a technologií neobsahuje třídící položku, do které lze zařadit materiály pro výstavbu zdí a stěn. Někteří výrobci (např. HELUZ, Wienerberger, Xella) řadí své výrobky mezi izolace. Není to pro investory matoucí? Cihlami přece nelze zateplovat. Na rozdíl od pěnového polystyrenu, kterým to samozřejmě jde.
LB: Není, zmínění výrobci mají výrobky zařaditelné i do stávajícího třídění, tento postup byl konzultován.
Red. Při výstavbě nového domu, rekonstrukci, i při výměně kotle je nutné používat materiály, které v seznamu nejsou, např. písek, cement, hřebíky, hmoždinky atd., ale třeba i některé cihly... Jak má investor rozhodnout, kdy má odebírat podle seznamu a kdy nemusí?
LB: V seznamu výrobků a technologií jsou výrobky, které mají přímou souvislost s dosažením úspory energie na vytápění, čímž např. cement není.
Red. Přijdu o již schválenou dotaci, když místo oken ze Seznamu výrobků použiji zahraniční či tuzemská okna, které v Seznamu nejsou, ale která mají výrazně lepší vlastnosti doložené certifikací, než měla původní okna v projektu, na základě něhož byla dotace přidělena?
LB: Toto se řeší přímo mezi příjemcem dotace a SFŽP ČR v souladu s podmínkami programu, jedná se o oznámení změny.
Red. Proč program ZÚ duplikuje - navíc často diskriminačně, viz bod 3. - kontrolní, dozorové a evidenční činnosti, které mají v popisu práce jiné, k tomu účelu pověřené instituce, které je vykonávají odborně, systematicky a se zkušenostmi? Vždyť přece existují certifikace systému řízení jakosti, systému řízení výroby, výrobkové certifikace včetně pravidelného dozoru a kontrol, je povinné prohlášení shody, fungují stavební dozory, stavební inspektoři ...
LB: SFŽP ČR nic nedubluje.