Pasivní dům v soutěži Knauf Insulation

Společnost Knauf Insulation, spol. s r. o. a komunikační společnost Porsenna, o.p.s. vyhlásily v říjnu loňského roku studentskou soutěž o návrh pasivního rodinného domu. Cílem soutěže bylo přispět k popularizaci domů s nízkou spotřebou energie.

Soutěž se má stát také výzvou pro budoucí generaci odborníků, aby hleděli za horizont současného energetického standardu budov. Díky veřejné publicitě také dochází k popularizaci tohoto typu výstavby mezi širokou veřejností.

Co je pasivní dům?

1) Jeho celoroční spotřeba energie na vytápění je do 15 kWh na jeden m2 vytápěné plochy. Dům o podlahové ploše 100 m2 ročně protopí do 1500 kWh. Návrh počítá s tím, že dům vytápějí elektrické spotřebiče, technická zařízení a osoby.
2) Léto dům opomíjí s tím, že průměrné denní teploty jen vzácně překročí 27 °C, což řeší silná tepelná izolace domu.
3) Koncept nejen pasivní výstavby přehlíží sluneční záření, které v létě za jasného dne dopadá na dům v množství až 1,5 MWh/den. Tuto lavinu na úrovni celoroční spotřeby tepla pasivního domu řeší sluneční ochrana (světlá fasáda a střecha, venkovní stínění, trávník, listnatá zeleň v okolí...).

Z celkového počtu dvanácti přihlášek polovina soutěžních návrhů splnila všechna základní kritéria soutěže. Realizace studentských návrhů proběhla za podpory vybraných konzultantů z řad pedagogů, kteří garantovali jejich kvalitativní úroveň. „Našim cílem je přimět studenty, aby se naučili přemýšlet nad rámec zažitých postupů při přípravě projektů. Chceme, aby od začátku brali do úvahy, že dobře postavený rodinný dům musí mít nízké náklady na provoz, ale také být šetrný k životnímu prostředí,” vysvětluje Ing. Jiří Dvořák, marketingový manažer pro ČR společnosti Knauf Insulation (KI).

Účel a význam soutěže pro začínající projektanty přiblížil Ladislav Dvořák, marketingový manažer pro Českou republiku společnosti Knauf Insulation, spol. s r. o.

Soutěžní návrhy představili tito autoři:

  • Návrh č. 1: Bc. Lenka Vacková, Bc. Matěj Svitek, obor Budovy a prostředí, FSv ČVUT v Praze,
  • Návrh č. 2: Samuel Netočný, obor Architektura a urbanismus, FA VUT v Brně,
  • Návrh č. 3: Vojtěch Jemelka, obor Architektura a urbanismus, FA VUT v Brně,
  • Návrh č. 4: Ivana Vašková, Nikola Švedová, Ing. Aleš Javůrek, obor Architektura a urbanismus, FA VUT v Brně,
  • Návrh č. 5: Bc. Ondřej Hec, Bc. Libor Hanuš, obor Budovy a prostředí, FSv ČVUT v Praze,
  • Návrh č. 6: Michal Krištof, obor Architektura a urbanismus, FA VUT v Brně.
Hlavní cenu vítězné dvojici Ondřej Hec a Libor Hanuš předal Dominique Bossan, výkonný ředitel Knauf Insulation Eastern Europe.

Hlavní cenu a odměnu ve výši 25 000 Kč získal na základě rozhodnutí poroty návrh č. 5. Dále bylo uděleno 5 zvláštních cen a odměn v částce 10 000 Kč:

V porotě zasedlo pět odborníků, kteří se zaměřili mimo jiné na kritéria celkového umístění objektu, jeho dispoziční řešení a uživatelský komfort. Důležitým a samostatně hodnoceným aspektem byla zvolená energetická koncepce a míra účinnosti využití obnovitelných zdrojů energie.

Návrhy posuzovali profesor Jan Tywoniak z ČVUT v Praze, docent Jiří Hirš z VUT v Brně, Ing. Irena Plocková z Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a Jan Bárta z Centra pasivního domu.

Vítězný návrh dostane podle slov Ing. Dvořáka prostor ke skutečné realizaci v Krupce u Teplic. Po výstavbě bude dům sloužit několik let jako vzorová, veřejně přístupná stavba.

Autorům vítězného projektu a dnes ještě studentům, by její realizace mohla zároveň usnadnit start na profesní dráhu.

Autor:
Foto: Archiv firmy