Pat a Mat ve stavebnictví aneb Je ochrana dřeva prací pro kutila?

Před rokem jsem na tomto místě popisoval několik zásad, které by měly být dodrženy, aby byly dřevěné prvky použité při stavbě dostatečně ochráněny před dřevokaznými škůdci. V průběhu plynoucího času jsem musel opravit názor. Je to ještě horší. Nejvíce nedostatků se objevuje v případech rekonstrukcí a dodatečných zásahů. I když ani u novostaveb to není o moc lepší. Nejprve několik faktů a upřesnění.

Impregnace – před několika desetiletími se tímto termínem označovala ochrana materiálů před klimatickými vlivy. Nyní se tak označuje v podstatě jakékoliv napouštění dřeva. Ovšem, ošetřování dřeva proti biotickým škůdcům je a vždy bude specifickou prací, vyžadující trochu více, než šikovné ruce.

Aby těch nejasností nebylo málo, tak chemické ošetřování dřeva, jehož část byla pouze odkorněna (trámy s oblinou, neohraněná prkna) patří do kategorie rostlinolékařství. Otázkou tedy je, kdo by měl a také směl ochranu dřeva a likvidaci jeho škůdců provádět.

Podle Ministerstva průmyslu a obchodu skoro každý. Tesař, pokrývač i malíř a natěrač se o tom učí. Ovšem v živnostenském zákoně to v popisu náplně nemají. V klasifikaci produkce CZ-CPA, vydané ČSÚ je pod kódem 43.34.10 uveden „Postřik krovů proti škůdcům”, jako náplň profese malíř natěrač.

Logická odpověď na danou otázku je jednoznačná. Tuto práci by měl provádět ten, kdo má v dané oblasti především dostatečné znalosti a oprávnění k dezinfekci a dezinsekci. A jedno i druhé není možné získat půldenním školením.

To je teorie. A jaká je praxe? Darmo mluvit.

A kde jsou příčiny? Svůj podíl viny má každá zainteresovaná strana. Investor, projektant, stavební dozor i dodavatel.

Novostavba po šesti letech. Zelená barva nechrání, barvivo pouze pomáhá kontrolovat kvalitu a rozsah aplikace ochranného přípravku. Ředění a četnost aplikace vždy určuje návod, případně technický list výrobku

Investor

Je pochopitelná jeho snaha o účelné vynaložení nákladů. Nic se ale nesmí hnát do extrémů. A je-li hlavním kritériem při výběru dodavatele především nejnižší nabídka, někde musí být úspora znát. Přitom ve většině veřejných zakázek je kladen důraz především na nejnižší cenu. A tak se koná výběrové řízení na vypracování projektu, výběrové řízení na dodavatele prací a občas i výběrové řízení na dodavatele materiálů.

Občas jsem zaslechl stesky zástupců investora. Já bych na tu práci vybral odborníka, ale ten je o něco dražší a takové jednání by snadno někdo napadl. A nerad bych byl v péči policie. Čeština má pro podobné případy pádné přísloví – za málo peněz, málo muziky. Na materiálech se ušetřit moc nedá. Tak se ošidí kvalita práce. A to především tam, kde to je nejhůře kontrolovatelné. Hlavně, že je to zelené (hnědé, žluté).

Funkční dřevěná podlaha byla zakryta parketami. Lakování parket změnilo vlhkostní bilanci podlahového souvrství. Důsledkem zvýšené vlhkosti jsou hniloba a plísně, následně houby

Projektant

Pro mnoho projektantů je otázka ošetření dřeva proti biotickým škůdcům jednoduchou činností, formulovanou jako impregnace nebo nátěr konstrukce. A to i v případech, kdy se jedná o rekonstrukce objektů, respektive jejích dřevěných částí, napadených hmyzem či houbou.

Zkušenosti a znalosti ověřené staletími? Přeci nejsme ve středověku, to nás nezajímá. My máme PC a na internetu najdeme vše.

Součástí projektu bývá velmi často, především u zakázek, na které je vypsáno výběrové řízení, i rozpočet. Je pozoruhodné, že v případech, kdy záměrem zakázky byla oprava a rekonstrukce střešní konstrukce poškozené dřevokaznými škůdci, se objeví v rozpočtu více údajů o spotřebě hřebíků, než o postupu sanace a následném preventivním zásahu. Občas je uvedeno „impregnační nátěr přípravkem XX”, jako součást prací tesařských či pokrývačských.

A přitom právě likvidace škod, vzniklých působením dřevokazných škůdců je hlavní příčinou navrhované rekonstrukce.

Mimořádně důležité je klást patřičný důraz na sanaci střešní konstrukce v případech, kdy při realizaci půdní vestavby dojde k zakrytí části, či celé konstrukce a následná kontrola jejího stavu je obtížná, či nemožná.

V takovýchto případech, ale nejen v nich, by represivní a preventivní ošetření dřevěných stavebních prvků mělo být již v projektech vedeno jako samostatná kapitola. S důrazem na požadavek odbornosti. Ideální by bylo vypsat na tuto práci samostatné výběrové řízení, kde nebude hlavním kritériem nejnižší cena, ale odbornost.

Takto ne! Natírání hotových konstrukcí štětcem nezajistí potřebnou ochranu. Přípravek se nedostane do prasklin a spojů. Oblíbená místa pro kladení vajíček např. tesaříka zůstanou nechráněná

Dodavatel

Když už získá zakázku, snaží se ji celou realizovat svými zaměstnanci. Platí to především u různých výběrových akcí, kde hlavním kritériem výběru dodavatele je nejnižší cena. A tak není nijakou zvláštností, že tak „podřadnou práci”, jako je nějaké natírání trámů, provádí různí nekvalifikovaní pracovníci, či brigádníci. Často jsem se setkal s případy, kdy na otázku „Co to děláte?”, jsem dostal jasnou odpověď. „Natírám to tím zeleným.

Ovšem ani snaha o vysokou kvalitu (bez potřebných znalostí) nemusí mít požadovaný výsledek. Za doklad odbornosti lze stěží považovat CERTIFIKÁT o absolvování školení, pořádaný výrobci, či prodejci chemických produktů. Takové školení, které trvá 4–6 hodin (včetně přestávky na občerstvení), může být prvním stupínkem k získání znalosti. Nikdy však jejích dokladem.

Takto už vůbec ne! Váleček je pro aplikaci ochranných přípravků naprosto nevhodný. Stejně jako štětec nedokáže ochránit praskliny a spoje, navíc se nedostane všude

Stavební dozor

Odborný a na dodavateli nezávislý stavební dozor musí v této oblasti vystupovat nekompromisně. V otázce kvality ošetření dřeva vyžadovat od dodavatele nejen zápis do stavebního deníku, ale požadovat vypracování protokolu, kde bude jasně uvedeno: kdo, kdy, čím a jak práci provedl. Dále by tam mělo být uvedeno, kdo práci kontroloval. V případě pochybnosti o kvalitě zásahu nechat provést kontrolu kvality. Například Výzkumným a vývojovým ústavem dřevařským. Nebo jinou akreditovanou laboratoří.

To samé se týká i případů použití řeziva, které již dodavatel koupil ošetřené. Pakliže si pila účtuje za impregnaci řeziva, tak by měla odběrateli dodat doklad s podrobnými údaji. Včetně toho, jak byl materiál po máčení skladován.

Správný způsob. Vysokotlaké stříkání poskytuje vysokou míru ochrany. Zásadní vliv mají zkušenosti a pečlivost aplikátora

Závěrem

Po shrnutí uvedených poznatků je možné se vrátit k úvodnímu nadpisu. K postavičkám PAT a MAT. Dva kutilové, kteří se s elánem pustí do manuální práce. A výsledek tomu odpovídá.

U večerníčku se tomu můžeme zasmát, v praxi je to ovšem spíše k pláči. Ve vší úctě ke stavebním klempířům, či tesařům, kteří ovládají svoje řemeslo perfektně, je však na místě otázka. A co znají o biologii škůdců dřeva a chemických přípravcích? Je toho víc, než je napsáno na etiketě obalu?

Kolik projektantů a dodavatelů si třeba uvědomuje, že některé přípravky na ochranu dřeva mohou poškodit podstřešní fólii?

A podobných otázek by se našla celá řada.

Ochraně dřevěných konstrukcí postřikem často předchází hloubkové ošetření pomocí injektorů

Příště bude následovat pokračování na téma „Půdní vestavby”.

1 Majitel firmy S.P.UNI, s.r.o., odborný poradce v oboru stavebnictví, oblast biotických škůdců staveb, člen WTA – vědeckotechnické společnosti pro sanace staveb a péče o památky
Autor: Mgr. Zdeněk Jiroušek
Foto: Archiv firmy S.P.UNI, s.r.o.