PCI-Nanolight® - skutečně flexibilní lepidlo pro obklady a dlažby
Společnost PCI Augsburg GmbH v roce 2003, již jako součást koncernu Degussa, přinesla oboru novou technologii – nanotechnologii – a s ní i víceúčelové flexibilní lepidlo na obklady a dlažby PCI-Nanolight®. Jde o lepidlo, které je vhodné pro všechny druhy podkladů a lepit se s ním mohou i rozličné obklady a dlažby. Lepidlo jako první v Evropě splnilo požadavky normy EN 12004 pro klasifikaci C2FTE.
Krátké termíny spojené s vysokými smluvními pokutami při jejich nedodržení velmi často komplikují život různým stavebním profesím, obkladače nevyjímaje. Na trhu se objevují stále různorodější druhy obkladů, které jsou vypalovány jako stále hutnější a nepropustnější. Zatímco kamenina vykazuje nasákavost až 3 %, nasákavost jemné kameniny vyráběné při teplotách vypalování přes 1200 °C je hluboko pod 0,5 %. Nemění se však jen obklady a dlažby, také podklady jsou stále rozmanitější. Stále častěji se v praxi setkáváme s nosnými deskami z tvrzené pěny, separačními rohožemi, kombinovanými těsněními na bázi umělých hmot a reaktivních pryskyřic, speciálními deskami pro tzv. suchou montáž, litými potěry, kovovými podklady atd. Hutně vypálené obklady s nízkou porozitou, narůstající různorodost podkladu a k tomu ještě práce v časové tísni – to vše klade stále vyšší nároky na schopnosti a znalosti obkladačských firem a také na univerzálnost a variabilitu lepidel na obklady.
Společnost PCI Augsburg GmbH uvedla před více než 20 lety jako výraznou produktovou inovaci pružnou lepicí maltu na obklady a dlažby, která pokládání obkladu a dlažeb změnila doslova od základu. V roce 2003, již jako pevná součást koncernu Degussa, přinesla oboru i novou špičkovou technologii – nanotechnologii – a s ní i variabilní flexibilní lepidlo na obklady a dlažby PCI-Nanolight® – jedno lepidlo pro všechny druhy obkladu a dlažeb na všechny druhy podkladu.
Nanotechnologie a materiály pro pokládání obkladů a dlažeb
Co je vlastně nanotechnologie? Zatímco obvyklé částečky cementu dosahují velikosti několika mikrometrů (1 mikrometr =1/1000 milimetru), jsou nanočástice proti nim naprosto nepatrné. Jejich průměry leží, jak už naznačuje jejich označení, v oblasti nanometru, jeden nanometr je milióntina milimetru. Abychom si mohli vůbec představit rozdíly velikostí, musíme sáhnout po názorných příkladech. Pojďme zvětšit v tomto myšlenkovém experimentu dlaždici z jemné kameniny velikosti 30×30 cm na čtverec o hraně 1000 km (vzdálenost z Prahy do Paříže). V tomto znázornění by byly částečky cementu velké zhruba jako menší nákladní automobil.
Nanočástice by v tomto znázornění měly zhruba velikost fotbalového míče. Tento příklad názorně ukazuje, že i nepropustně vypálené povrchy dlaždic z jemné kameniny, které vypadají pro lidské oko zcela hladké, vykazují vůči nepatrně velkým nanočásticím ještě hrubé plochy a porozitu, ve které se mohou tyto reagující částice dobře zachytit. Vytvrzující reakcí mezi nanočásticemi lepidla se vytvářejí velmi jemné a vzájemně pospojované krystaly, které se jako protiháčky pevně usazují v pórech a povrchových strukturách dlaždic, cementových matric a podkladu. K dodatečnému posílení přilnavosti přispívají speciální lehčené modifikované přísady, které zabezpečují vynikající flexibilitu lepidla. Ta je až o 25 % vyšší, než jsou nejpřísnější požadavky směrnic na flexibilní lepidla. Záběr rastrovacího elektronového mikroskopu (obr. 1) ukazuje, s jak malými částicemi tu máme co do činění. Na nepropustně vypálených střepech dlaždice z jemné kameniny (levá polovina obrázku) vyrostlo vzájemně propojené »rouno krystalů « (pravá strana obrázku), které se jako jakýsi suchý zip spojilo s cementovou matricí lepidla na dlaždice.
Praktické výhody užití nanotechnologie a lehkých plniv
Výhody začínají už prostým namícháním lepidla PCI-Nanolight®, které je v pravém slova smyslu lehké. Patnáctikilogramové balení lze snadno přenášet pomocí integrovaného držadla. Díky podílu lehkých plniv je potřeba na 1 kg suchého prášku 0,6 kg vody. Tak lze namíchat lepidlo bez velké námahy a hlavně s minimální prašností, což ocení každý obkladač. Poškozené nebo nerovné podklady lze před vlastní pokládkou prostým »zamáznutím« elegantně vyrovnat, a to až do tloušťky 15 mm, aniž by obkladač musel mít strach ze vzniku smršťovacích trhlinek nebo musel používat jiné vyrovnávací a správkové hmoty a čekat, až vyzrají.
Světlé lepidlo je díky perfektnímu sladění zrnitosti až do nanometrické oblasti a lehkému plnivu krémové. Velmi snadno se nanáší, zubová stěrka lehce klouže, neškrábe a obkladač je schopen položit za stejnou dobu více obkladu a dlažeb při menší spotřebě materiálu. Balení lepidla PCI-Nanolight® o hmotnosti 15 kg vystačí na stejnou plochu jako 25 kg pytel běžného flexibilního lepidla.
A to nejlepší nakonec: jako první lepidlo v Evropě splnilo lepidlo PCI Nanolight® požadavky normy EN 12004 pro klasifikaci C2FTE. Lepidlo vykazuje téměř paradoxní vlastnosti při vytvrzování. Na jedné straně ponechává obkladači dostatek času, aby mohl v klidu položit dlaždice nebo obklady – je zpracovatelné po dobu 90 minut a lepí (je otevřené) 30 minut – na druhé straně lze na položené plochy již po cca 5 hodinách vstoupit, a je tedy možné je i vyspárovat.