Permanentní přístupové systémy ROSTEK

Prosklené fasády, světlíky a prosklená atria jsou neodmyslitelnou součástí moderní architektury. Aby však jejich vzhled i funkce byly po celou dobu životnosti budovy na co nejvyšší úrovni, vyžadují pravidelnou údržbu, ať již jde o jejich běžné mytí, servis či eventuální opravu jednotlivých prvků. A právě pro údržbu fasád a světlíků jsou určeny permanentní přístupové systémy.

  Mezi osvědčené a celosvětově rozšířené přístupové systémy patří systémy finské společnosti ROSTEK.
   Přístupové systémy ROSTEK představují širokou škálu technických řešení, které lze v zásadě rozdělit do následujících skupin: jednokolejnicové systémy, vnější a vnitřní přístupové lávky, zavěšené plošiny, systém šplhadla a konečně různé speciální aplikace.
   Jelikož tyto konstrukce bývají podobně jako fasády a světlíky značně pohledově exponované, jsou na jejich estetický vzhled a začlenění do celkového výrazu budovy kladeny vysoké požadavky. Z tohoto důvodu jsou systémy ROSTEK navrhovány speciálně pro každý objekt.

   Systémy ROSTEK jsou systémy hliníkové a svým charakterem se tedy podobají technologiím řešení fasád, dodávat je lze navíc s povrchem upraveným eloxováním nebo práškovým vypalovacím lakem dle barevné stupnice RAL. Vhodnou volbou příslušné konstrukce přístupového systému a jeho povrchové úpravy lze tedy docílit optimálního sladění s okolní fasádní konstrukcí, nebo ho naopak tvarově a barevně odlišit od ostatních konstrukcí, a tím na objektu vytvořit vzhledově výrazný a současně technicky zajímavý prvek.

   Prioritou přístupových systémů je otázka bezpečnosti, neboť ve většině případů se jedná o zařízení instalovaná do míst, kde by byl jejich případným selháním přímo ohrožen lidský život. Veškerá zařízení ROSTEK jsou proto navrhována, vyráběna a dodávána v souladu s platnými evropskými normami a plně odpovídají evropskému standardu EN 1808.

Jednokolejnicový systém
   Jedná se o řešení, kdy hliníkový kolejnicový profil opisuje tvar budovy přičemž, je do potřebné vzdálenosti před líc fasádního pláště vynesen pomocí ocelových kotevních konzol. Na tuto kolejnici je pak nasazen pojezdový vozík s manuálním či elektrickým pohonem a na něj zavěšena obslužná plošina. Rozteč mezi jednotlivými konzolemi závisí na zatížení tj. na typu použité obslužné plošiny. Na nárožích, v koutech atd. lze použít profily ohýbané. V systému ROSTEK je k dispozici několik typů kolejnic, takže dle potřeby lze vybrat tu nejvhodnější. Nejčastěji používaný kolejnicový profil RS 133 nabízí dvě možnosti připevnění ke kotevní konzole a sice ze strany nebo shora, což přináší širší možnosti využití.

Vnější a vnitřní přístupové lávky
   Vnější a vnitřní přístupové lávky jsou řešením pro nejhůře přístupná místa. Vnější přístupové lávky ROSTEK jsou praktickým řešením pro různé nakloněné, horizontální, ale i vertikální skleněné fasády a světlíky. Pohyb po kolejnicích je zajištěn buď elektromotorem nebo manuálně – obsluhou lávky. Lze dodat i přístupové lávky teleskopické, zahnuté, otočné aj. Vnitřní přístupová lávka, k níž je ze spodní strany připnuta zavěšená plošina, umožňuje přístup ke spodní části světlíkové konstrukce a současně ke svislým obvodovým stěnám atria.

   Díky použití speciálních profilů lze vnější a vnitřní přístupové lávky ROSTEK navrhnout a vyrobit v rozměrech dosahujících až 30 metrů. Tyto stabilní, přesto však lehké a snadno se pohybující konstrukce jsou nejen ideálním řešením pro světlíky a atria, ale jsou často i jejich výrazným estetickým doplňkem.

Zavěšené plošiny
   Zavěšené plošiny se používají v kombinaci s jednokolejnicovým systémem, nebo se zavěšují pod konstrukci vnitřní přístupové lávky. Nejčastěji se setkáme s variantou pro jednu či dvě osoby, vyskytnou se však i budovy, vyžadující zhotovení plošin speciálních. Ve zvláštních případech, jako jsou např. dvojité fasády, je možné vyrobit i takové plošiny, jejichž rozměry jsou speciálně přizpůsobené danému prostoru, v tomto případě tedy prostoru mezi dvěma plochami fasád. Veškeré plošiny ROSTEK jsou vybaveny nejmodernější technikou a bezpečnostním zařízením.

Systém šplhadla
   Pro komplikovaně řešené budovy, např. s nakloněnou střechou, nabízí ROSTEK řešení v podobě speciálního šplhacího pojezdu Roslift 400. Se zátěží až 400 kg může stoupat v jakémkoliv (i vertikálním) směru. Roslift 400 může být použit pouze v kombinaci s profilem RS 127 a bez povrchové úpravy. K tomuto zařízení lze připojit zavěšenou plošinu pro jednu či dvě osoby.

Speciální aplikace
   Alternativu k jednokolejnicovým systémům představují také kombinace dalších speciálních aplikací jako jsou výložníky, speciální střešní pojezdové vozíky atd., s jejichž pomocí lze obsluhovat i místa velmi obtížně dosažitelná.

Závěrem
   Údržbou fasádních a světlíkových konstrukcí však využití přístupových systémů nekončí. Například přístupové lávky umístěné na spodní straně světlíků jsou často využívány i ke komerčním účelům – jsou na ně instalovány poutače a reklamy, provádí se z nich výzdoba interiérů atd. Využít je lze například i jako pohyblivých osvětlovacích ramp.

   Velký důraz by měl být kladen na to, aby byl přístupový systém zapracován do projektu již v jeho počáteční fázi, neboť v takovém případě je možno optimálně skloubit technickou a estetickou stránku . Navíc pokud je objekt přístupovým systémem vybaven již ve fázi realizace, je možné jej použít k montáži drobnějších stavebních prvků a k dokončovacím pracím, čímž lze snížit celkové náklady (např. za pronájem lešení). Dodatečná aplikace přístupového systému s sebou většinou nese řadu technických problémů a vyšší celkové finanční náklady.

   O spolehlivosti, flexibilitě a variabilitě přístupových systémů ROSTEK i jejich přínosu estetickém svědčí skutečnost, že jsou dnes použity na více než tisíci budovách po celém světě, a to ve všech klimatických oblastech, od arktických až po rovníkové. 
Autor: Jan Uchytil
Foto: Archiv firmy