Pět kroků k ložnici v okouzlujícím venkovském stylu

Jen těžko bychom pro ložnici hledali jiný styl, který by byl tak estetický, neformální, útulný a přitom elegantní. Řeč je o venkovském stylu, který má své nezaměnitelné kouzlo. Navrací se k přírodě, využívá odstínů teplých barev, uklidňujících neutrálních tónů a kombinuje spolu nejrůznější materiály. Aplikovat ho lze v podstatě do jakékoliv místnosti, nejvíce je však využíván právě v ložnicích.

Jak tedy zařídit ložnici, abyste se i Vy mohli cítit, jako byste se právě probudili do slunného dne na francouzském venkově plném omamně vonících levandulí?

Jaký styl bude ten váš?

Pod spojením „venkovský styl bydlení“ je možné si představit hned několik druhů designů, které mezi sebou bývají často zaměňovány či dokonce považovány za totožné. Řadíme sem například klasický rustikální styl, tomu vévodí jednoduchost a přírodní prvky, dále například vintage styl, který užívá více antických elementů, či konečně styl francouzský čili provensálský.

Francouzský venkovský styl je téměř identický se stylem anglického venkova. Liší se pouze v množství použití vzorů a dřeva, jež využívá spíše anglický venkovský styl. [1] Zdroj: www.shutterstock.com, Natalia Grabovskaya

1. Ladíme v jemných tónech

Naprostým základem je používání jemných, neutrálních barev jako je bílá, světle šedá, béžová. Charakteristická je taktéž starorůžová barva. Použít lze ale i velmi jemné odstíny zelené, modré a žluté.

2. Neopomeňte květinové motivy

Navzdory poměrně tlumené a nevýrazné barevné paletě nemusí být ložnice ve venkovském stylu fádní. Na zdech, povlečení, záclonách i nábytku se mohou objevit nejrůznější motivy s květinami, damaškem a proužkované vzory. Dejte si ale pozor na přemíru použití vzorů, francouzský venkovský styl musí působit nenuceně a jemně.

Nejsnadnějším způsobem, jak dodat stěně květinový motiv, je tapetování. [1] Zdroj: www.shutterstock.com, Vvoe

3. Levandule pro lepší spánek

Květiny se v ložnici nemusí objevit pouze v motivech, atmosféru provoněných venkovských luk dodají místnosti i květiny živé a sušené. Nesmí chybět omamná sušená levandule, tu pro lepší spánek vložte pod polštář.

4. Nábytek s duší

Důležitým prvkem je taktéž použití přírodních materiálů. Dřevěné podlahy, trámy na stropech a jemně vyřezávané dřevěné detaily na nábytku umocňují jednoduchost vzhledu. [2] Pro nábytek ve francouzském stylu je typické, že vypadá, jako by ho už někdo používal. Zapátrat můžete jak na půdě u babičky, tak na vetešnických trzích. Starožitné noční stolky, skříně či truhlice na ložní prádlo je možné kupříkladu obrousit a jemně natřít bílou barvou, tak, aby prosvítalo dřevo. Staré křeslo či kanape lze renovovat čalouněním v látkách květinových vzorů.

Dopřejte si spánek v dřevěné rustikální posteli s nebesy. [1] Zdroj: www.shutterstock.com, Mirexon

5. V doplňcích je síla

Kromě stylových záclon a povlečení nelze při zařizování ložnice ve francouzském stylu také zapomenout na typické doplňky jako proutěné lucerny, tkané či drátěné koše, stylové nástěnné hodiny, vonné olejíčky či elegantní svícny.

Na postel navrstvěte polštáře a pokrývky různých tvarů a materiálů, od bavlny a kožešinu až po satén. [1] Zdroj: www.shutterstock.com, brodtcast

¹) Zdroje: [1,2] www.thespruce.com

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock