Piešťany a hotel Thermia Palace
Více jak sto let jsou léčebné koupele ve slovenských Piešťanech na předním místě v Evropě. Léčí se v nich pacienti trpící revmatismem a neduhy pohybového ústrojí. Léčivé sirné bahno je zlatem a minerální voda léčivou perlou Piešťan.
To vysvětluje nápis Surge et ambula (v překladu Vstaň a jdi) a umocňuje bronzová socha Berlolamače od bratislavského sochaře Roberta Kühmayera v popředí Kolonádového mostu. Nás více zajímaly, byť v tomto článku jen ve stručnosti popsané, zdejší významné stavby – lázeňské hotely. Vybrali jsme secesní skvost renovovaný v roce 1912 ve stylu Art Nouveau – Danubius Health Spa Resort Thermia Palace.
Thermia Palace
Nabízí pobyt v 11 luxusních pokojích a apartmánech. Chodbou je spojený s komplexem koupelí Irma. Projektantem byl absolvent Vysoké školy technické ve Vídni architekt Armin Hegedüs.
Aby při stavbě základů, původně do hloubky, nedošlo k narušení režimu termálních vod, bylo využito řešení prof. budapešťské polytechniky Aladára Kovácse Sebestényho. Thermia Palace stojí na železobetonové desce tloušťky 1,5 metru. Kopule hlavního bazénu balneoterapie Irmy stojí na železobetonových pilotech. Za povšimnutí stojí střešní krytina bobrovka, ozdobné věžičky, kotlíky, svody, kupole a další klempířské prvky – všechny z mědi.
Tajemství léčivých zdrojů
Neodpustíme si pro úplnost výše uvedených informací doplnit několik řádků o obou unikátních přírodních zdrojích: prvním je sirné bahno, peloid, který vzniká v mrtvém rameni řeky Váhu. Po vytěžení z řeky se ukládá do speciálních bazénů, kde rok dozrává. Díky unikátnímu živému ekosystému mikroorganizmů a přítoku sirné minerální vody získává výjimečné fyzikální, chemické a biologické vlastnosti. Zralé má mazlavou máslovou konzistenci a ocelově modrou až černou barvu. Teplé 45 °C se nanáší přímo na tělo. Druhým přírodním léčivým zdrojem je termální minerální voda o teplotě až 69 °C. Její složení: středně mineralizovaná, síranově-hydrogenouhličitanová, vápenato-sodná, s obsahem sirovodíku a dalších minerálních látek.