Plachetnice ze skla a hliníku
Firma Aluprof vyrábějící systémové hliníkové konstrukce vybavila budovu nového vědecko-technologického parku v Gdyni (Polsko) řešeními fasády, které sama vyvinula. Tato budova se vyznačuje lehkými profily, zaoblenými tvary a prvky z izolačního skla s povrchy, které splňují stanovené funkce.
V rámci rychle pokračující výstavby přístavního města Gdyně (Polsko) firma Aluprof vybavila moderní objekt Pomořského vědecko-technologického parku fasádními systémy s jedinečnou konstrukcí. Tento komplex budov s celkovou užitnou plochou překračující 80 000 metrů čtverečních byl nedávno ukončen a tvoří ústřední bod modernizované části města. Jeho projekt byl inspirován architekturou památkových budov, které se zachovaly v dané oblasti.
Tvar plavidla je výzvou
K Pomořskému vědecko-technologickému parku patří kancelářská a konferenční budova, jejichž fasády jsou řešeny tak, aby splňovaly různorodé požadavky. Například fasáda jedné z budov měla být dle zadání průhledná. Výrobce hliníkových systémů zrealizoval tento nápad podle vlastní koncepce a specifikace, s použitím velkých prosklených ploch a úzkých profilů.
Vzhledem k obrovským rozměrům budovy klíčovou roli v procesu vývoje systému sehrály statické výpočty. Kancelářská budova byla výjimečnou výzvou vzhledem k jejímu atypickému tvaru, který připomíná plachetnici. Fasáda se sloupkovou a příčkovou konstrukcí má jak otvíravá, tak i pevná okna. Díky tomu, že se neodlišují vzhledem, se celkový pohled na budovu z vnitřní a vnější strany vyznačuje harmonickým vzhledem.
Firma Aluprof je toho názoru, že používání tepelně-izolačních skel vyplněných vzácným plynem, v tomto případě kryptonem, zabraňuje nadměrnému růstu teploty v interiérech, a tímto v nich zajišťuje příjemné klima a vysokou úroveň komfortu. Kromě toho rozdílná úprava povrchu skel umožňuje, aby skla následně plnila různé funkce. Jeden z těchto povrchů odráží sluneční světlo, další splňuje funkci tepelně-izolační vrstvy. „Navrhli jsme promyšleným způsobem výjimečně odolnou fasádu s jedinečnou konstrukcí, která splňuje požadavky tohoto konkrétního objektu. Vynikající tepelná izolace zajišťuje maximální energetickou účinnost a optimální akustiku v interiérech”, říká Dariusz Rusniok, hlavní konstruktér fasád budov ve firmě Aluprof.
Systém a jeho recyklace
K realizaci objektu v souladu s jeho specifikací bylo použito několik desítek tisíc tun hliníku. Firma nepoužívala k výrobě materiálů primární energii, aby se se na minimum snížil vliv tohoto procesu na životní prostředí. „V případě výměny fasády budou všechny díly staré konstrukce včetně profilů a těsnění vhodné k recyklaci a opětovnému použití” – říká Rusniok. Schémata, fotografie a videoukázky představující tento a jiné objekty charakteristické pro pokračující výstavbu Gdyně bylo možné zhlédnout před nedávnem na jedné z výstav pořádaných v Berlíně.