Variabilita plášťů celokovových (zejména) průmyslových staveb – realita začátku 3. tisíciletí
Pro svoje mechanické i užitné vlastnosti – snadnou tvarovatelnost, pestrou barevnost – mají tenkostěnné kovové profily svoje nezastupitelné místo v různých částech staveb.
V nosných konstrukcích a podkonstrukcích neodpovídá zatím stupeň jejich použití možnostem, které nabízejí, ale i zde jsou již oblasti, kde zejména WT nosníky (nosníky s vlnitou stojinou) u velkorozponových zastřešení (např.multikina) nemají srovnatelnou technickou a cenovou alternativu, obdobně tenkostěnné vaznice nebo paždíky s rostoucím rozponem hmotnostně i cenově vytlačují jakoukoliv konkurenci.
Podstatně širší použití mají tenkostěnné kovové profily v konstrukcích střech a stěn, zejména v těch skládaných; ty jsou tvořeny jednak nosnými kovovými profily – u stěn to jsou takřka výlučně ocelové širokopásnicové kazety, u střech zejména trapézové plechy ať již podélně přes nosnou konstrukci nebo po spádu na vaznicích, výjimečně opět ocelové kazety (vhodné zejména do průmyslových a skladových staveb), jednak vnější, povětrnosti odolným pláštěm: u stěn se jedná o širokou škálu svislých nebo vodorovných kovových (ocelových, hliníkových) trapézových plechů, vlnovek a stěnových lamel se spárou nebo beze spár, hladkých nebo mikroprofilovaných. U střech se pak jedná o střešní krytinové profily s krytým spojem jak pro rovinné, tak i zakřivené (konkávně, konvexně) střechy. Kovové fasádní kazety pak díky své rozměrové variabilitě a podstatně výhodnější ceně tvoří ideální přechod od celoplošných plechových fasád k velkoplošným plášťům typu – bond, a to i s ohledem na možnou barevnost.
Kromě skládaných plášťů nacházejí vzhledem k rychlosti montáže, jakož i vzhledem k eliminaci vlivů počasí, stále více uplatnění sendvičové panely (jádro PUR nebo minerální, které je oboustranně opláštěné tenkostěnným kovovým profilovaným plechem) opět jak na střechách, tak i na stěnách (svisle na paždících nebo s určitými omezeními levněji vodorovně přímo na sloupech).
Zajímavou stavbou z hlediska žití shora jmenovaných konstrukcí je stavba firmy Benett a.s. v Trhových Svinech. Projekt HZ studia z Českých Budějovic přímo vybízel k použití tenkostěnných kovových profilů ve všech směrech.
Dispozičně se jedná o zateplenou skladovou halu pro zboží s nebezpečím zamrznutí s dvoupodlažní administrativní přístavbou, vše situováno v jednom objektu o půdorysu 18 × 54 m modulově, výška hřebene 7,88 m. Ocelová nosná konstrukce haly i skeletu, je bez paždíků a vaznic, opláštění, které je řešeno skládaným střešním pláštěm s nosným TR plechem a kovovou krytinou s krytým spojem Kliptec 400 na nosném roštu skrytém v tepelně izolační vrstvě nad celým půdorysem objektu, je doplněno opět skládaným stěnovým pláštěm z nosných kazet, které jsou vyplněny minerální izolací na vnitřní straně, fasádních kazet na straně vnější u patrové administrativní části a stěnovým vlnitým PUR sendvičem položeným vodorovně na skladové halové části.
Protože se jedná o kovové materiály, jejichž vzhled je ještě podpořen kovovou barevností (AlZn povrch Kliptecu 400, RAL 7037 na stěnových sendvičích a RAL 7016 na stěnových kazetách), odpovídá celý vzhled názvu titulku tj. stavbě 3. tisíciletí.
S trochou nadsázky se dá hovořit o celokovovém objektu, pochopitelně vyjma tepelných izolací (ty jsou minerální) a výplní otvorů, kde průhledné je zatím pouze sklo nebo plast.