Nové hlavní nádraží v Plzni je teď opravdovou chloubou města – nejen že usnadňuje cestování, ale zároveň krásně spojuje historické kouzlo s moderním stylem. Celková rekonstrukce vyšla na více než miliardu korun.

Plzeň má nové nádraží, na kterém se čepuje pivo

Plzeňské hlavní nádraží prošlo rozsáhlou rekonstrukcí, která z něj učinila harmonické místo plné historických prvků a moderní architektury. Návštěvníci nyní mohou využít moderní centrální prostor s přehlednými pokladnami, projít se rozšířenou obchodní pasáží, která se rozprostírá na ploše 150 metrů čtverečních, nebo si zajít na oběd do restaurace přímo u nástupiště.

Vlaky zažívají svou renesanci, a tak se po řadě míst po celé České republice rekonstruují nádraží. Výjimkou není ani plzeňské nádraží. To prošlo pečlivou rekonstrukcí, jež mu vdechla nový život. Po modernizaci nástupišť přišla na řadu i samotná budova, která teď cestujícím nabízí pohodlnější a příjemnější prostředí. Největší proměny se dočkala horní hala, jež se přeměnila na moderní obchodní pasáž. Ta teď nabízí nejen více prostoru, ale i nejrůznější obchůdky a kavárny. Rekonstrukce se ujali architekti z ateliéru A8000 ve spolupráci se SUDOP PRAHA. Proměnili nádraží ve stylovou vstupní bránu do Plzně hrdě odrážející ducha města. Jak se vám tato proměna líbí?

Architekti z ateliéru A8000 vrátili plzeňskému nádraží jeho historické kouzlo. Moderní design se tu snoubí s nostalgickým nádechem minulosti a proměňuje běžný pohyb cestujících v zážitek, který spojuje funkčnost s estetikou starých časů.
Celková rekonstrukce plzeňského hlavního nádraží začala v květnu 2021 a trvala více než tři roky. Budova získala nejen novou střechu a fasádu, ale také svěží podobu, která ctí její historii a modernizuje ji pro budoucnost.

V hlavní hale vás pohltí atmosféra minulosti

Plzeňské hlavní nádraží, otevřené už v roce 1907, bylo vždycky jednou z dominant města. Jeho majestátní novorenesanční a secesní budova s vysokými klenbami a bohatou výzdobou připomínala dobu, kdy železnice znamenala pokrok a prosperitu. Ale jak šel čas, nádraží už přestávalo vyhovovat potřebám moderních cestujících, proto se Správa železnic rozhodla pro změnu. Za architektonickým návrhem stojí architekti z ateliéru A8000 spolu se SUDOP PRAHA, kteří se zaměřili na jedinečné spojení historie a modernity. Budova nyní září v původních krémových a šedých tónech a hlavní hala vítá cestující novým, odolným nábytkem z moderního materiálu, který zajišťuje maximální pohodlí při čekání. Na atmosféře přidává i jedinečná replika historické dlažby navracející prostoru jeho původní eleganci, nebo slavná socha slévače, která připomíná historii nádraží i města [1]. Výsledkem je příjemné prostředí, v němž se cestující mohou na chvíli zastavit a nasát atmosféru místa, které nezapomíná na své kořeny a přitom je připraveno plně sloužit dnešním potřebám.

Výpravní budova plzeňského nádraží, která je od roku 2000 chráněnou památkou, stojí na rozdíl od většiny ostatních nádražních budov v Česku přímo uprostřed kolejiště.

Nádraží je novou bránou do města

Rekonstrukce přinesla nové prostory, které výrazně zpříjemňují cestování. Zásadní proměnou prošly centrální pokladna a informační centrum, kde si cestující nyní mohou pohodlně zakoupit jízdenky všech přepravních společností na jednom místě, což dříve nebylo možné. Architekti kladli důraz na přehlednost a vizuální sjednocení – pokladny proto spojili pod jednotný černý pult s minimalistickým designem. Nově zde najdete také restauraci se zahrádkou a příjemným venkovním posezením. Zde si lze vychutnat oběd nebo večeři s výhledem na projíždějící vlaky. Exteriér a interiér propojují celoprosklené dveře umocňující vzdušnost prostoru. Jako příjemný bonus nabízí nádraží bezbariérové toalety a moderní navigační systémy, které usnadňují orientaci nevidomým a sluchově postiženým. Celý prostor je navíc monitorován bezpečnostními kamerami, takže cestující mohou mít pocit pohodlí a bezpečí.

Mezi novinky patří vytápěná hala s moderními pokladnami, rozšířená komerční zóna plná občerstvení, kde nechybí KFC, prodejny asijských specialit ani drogerie. Milovníky piva potěší nově otevřená restaurace Pivstro, kde se točí pravé plzeňské [2].

Zdroje

Oficiální tisková zpráva ateliéru A8000. 22. října 2024. PIARISTI

Doplňující zdroje:

[1] Opravené plzeňské nádraží má nové zázemí, jediné KFC i asijský obchod. iDNES.cz. 4. ledna 2024. Dostupné z: idnes.cz

[2] Správa železnic. Na plzeňském nádraží se nově čepuje plzeňské pivo [online]. 2023 [cit. 2024-11-05]. Dostupné z: www.spravazeleznic.cz

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Ondřej Bouška; Zdroj: PIARISTI