Poběžovice zahájily obnovu zchátralého zámku, má být národní kulturní památkou
Poběžovice (Domažlicko) 26. října (ČTK) - Poběžovice na Domažlicku zahájily obnovu svého zámku. Po 20 letech, kdy památka chátrala, začali stavbaři opravovat barokní krov a střechu na nejzchátralejší části. Město už požádalo ministerstvo kultury (MK) o prohlášení zámku národní kulturní památkou, podporují to kraj a památkáři. Hotové jsou také hlavní vstupní dveře. ČTK to řekl starosta Martin Kopecký (Nezávislí za Poběžovice).
Podle něj je třeba každý rok opravit na zámku malou část, ne 20 let čekat na větší investici. Poslední větší práce tam byly před dvaceti lety. Město je připraveno dávat do zámku ze svého milion korun ročně. Cenu kompletní rekonstrukce odhaduje až na 750 milionů Kč.
"Do konce roku stabilizujeme střechu v části pod věží, kde byla destrukce a napadení houbou největší. Z plochy střechy se opraví pětina," uvedl. Na první etapu za dva miliony korun dalo MK čtvrtinu. Město už má projekt i povolení na kompletní rekonstrukci střechy, na niž shání ještě 13 milionů. Žádá o dotace MK a Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Příští rok bude pokračovat opravou barokního schodiště u hlavního vstupu za dva miliony korun.
Opravy ale mohou omezit vysoké výdaje na energie a město navíc dokončuje obnovu kostela v Šitboři, která už stála deset milionů korun, polovinu z toho dalo MK, Česko-německý fond budoucnosti, místní i němečtí rodáci. "Dva roky tam budeme ještě sanovat zdi lodi a pak se rozhodneme, co dál. Jestli ji zastřešíme, nebo necháme zakonzervované jako důkaz doby," řekl Kopecký.
Slovenské hrady, přehlídka velkoleposti
Češi se letos vydávají o dovolené prozkoumat především tuzemsko, avšak již tradičně vyrážejí i ke slovenským sousedům. Kromě návštěvy Tater či termálních koupelí, které jsou…
Projektů na rekonstrukci zámku už bylo několik, vždy s jiným využitím. Plzeňský ateliér Soukup - Opl - Švehla teď kreslí studii pro projekt a využití novějšího jižního křídla, kde je 20 let opravená střecha. Následně město zadá projekt za 2,2 milionu Kč. Jižní křídlo by mělo být kulturním centrem se sálem, ubytováním a kavárnou.
Město už požádalo MK o prohlášení zámku národní kulturní památkou. "Rozhoduje se to v listopadu. Maximálně příští rok by to mělo být, protože kraj tomu dal plnou podporu, i Národní památkový ústav, takže by tomu nemělo nic bránit," uvedl starosta. Poté by zámek dostával více dotací z MK i EU. Jeho celková rekonstrukce se odhaduje na půl miliardy korun, podle Kopeckého ale spíš na 750 milionů Kč. Je vytvořená pracovní skupina s památkáři, úředníky, stavbaři a projektanty.
Téma: Stavby
Poběžovice v září uspořádaly v Bruselu výstavu věnovanou českému mysliteli Richardu Mikulášovi Coudenhove-Kalergimu, který na zámku žil a byl otcem myšlenky o sjednocené Evropě. "Je velmi důležité zámek v evropských kruzích propagovat, protože má i evropskou historii. K tématu by se určitě jeho část využila, mohly by se tam setkávat evropské špičky," řekl Kopecký.
Richardův otec byl diplomatem v Japonsku, kde se oženil s dcerou obchodníka Micuko Aojamovou. Na zámek rodina přišla, když byl Richardovi rok. "Chceme tam také expozici k paní Micuko, jejíž odkaz stále žije. V regionu je to něco tak speciálního, protože to byla první Japonka, která žila v Evropě," uvedl starosta. Velmi činná v tomto směru je japonská spisovatelka Masumi Muraki Bötcherová, která vozí do Poběžovic návštěvy z Japonska a Německa. "Japonci sem hodně jezdí," řekl. Město se k jejich vlivu odkazuje také zenovou zahradou míru vybudovanou v roce 2015.