Podhledová rekuperační jednotka XS-FLAT-90-RO
V nedávné době uvedla společnost 2VV na trh novou rekuperační jednotku XS-FLAT-90-RO. Tímto produktem tak rozšířila a navázala na své portfólium v čím dál žádanější a technologicky stále více rozvíjející se oblasti HRU. Jednotka byla vyvíjena s důrazem na maximální úsporný provoz, užitné a komfortní vlastnosti pro uživatele a široké možnosti výběru při projektování řešící individuální požadavky staveb.
Pro usnadnění výběru vhodného typu jednotky je možné využít návrhového programu na větrací a rekuperační jednotky, který je umístěn na www.2vv.cz.
Široké využití
Podstropní rekuperační jednotka XS-FLAT-90-RO nabízí díky svým parametrům široké využití především v komerční sféře. Vyrábí se ve třech základních velikostech pokrývající vzduchové výkony od 800 do 2500 m3/h. Díky své minimální zástavbové výšce v rozmezí 350 až 490 mm můžeme hovořit o nejširší výkonové řadě podstropních rekuperačních jednotek, které jsou zvláště vhodné pro instalaci do podhledů (i těch stávajících). Minimální zástavbová výška však rozhodně není na úkor tloušťky pláště jednotky, který ve všech třech velikostech činí 30 mm.
Energetické úspory
V dnešních trendech úspor a potřeb snižování energetické náročnosti budov obecně, jakož i jejich nezbytným vybavením HVAC zařízením s pokud možno co nejúspornějším provozem, má jednotka XS-FLAT-90-RO rozhodně co nabídnout. Její srdce tvoří hliníkový protiproudý rekuperační výměník, který díky jedinečné technologii 2VV SWIRL CHAMBER SYSTEM nabízí až 90% účinnost. Maximální možné využití rekuperace ve všech klimatických podmínkách zajišťuje plynulý plně automatický by-pass. Díky energeticky úsporným EC motorům značky EBM vykazuje rekuperační jednotka velice nízkou hodnotu SFP (Specific Fan Power) 0,19 W/(m3h).
U jednotky XS-FLAT-90-RO bylo myšleno nejen na energetické úspory během samotného provozu, ale také úspory v tzv. STAND BY režimu, kdy jednotka neběží a je připravena v pohotovostním stavu k okamžitému zapnutí. V tomto STAND BY režimu je spotřeba jednotky pouhý 1 W.
Komfortní ovládání
Intuitivní a uživatelsky příjemné ovládání jednotky pomocí Touch screen ovladače zajišťuje maximální komfort pro všechny uživatele. Touch screen ovladače je plně využito i při prvním nastavení a spuštění jednotky. Snadné a správné nastavení jednotky je řízeno Instalačním průvodcem přímo pomocí Touch screen ovladače a je tak lehce zvládnutelným procesem i pro běžného uživatele. Sofistikovaná regulace s možností napojení na BMS (building management system) přes protokol Modbus RTU umožňuje využití jednotky pro MONO (CAV) i MULTI (VAV, DCV) zónní větrání. V automatickém režimu je jednotka řízena pomocí čidel CO2, RH, která jsou součástí nepovinného příslušenství.
Větrání na konstantní průtok vzduchu
CAV (Constant Air Volume). Větrací jednotka udržuje požadovaný konstantní průtok vzduchu. I v případě zvýšení tlakové ztráty ve vzduchotechnickém rozvodu se větrací jednotka snaží udržet nastavený vzduchový výkon. Zvýšení tlakové ztráty může být způsobeno například zanášením filtrů.
Tento systém je vhodný pro větrání jedné místnosti, kde je nutné udržovat konstantní přívod vzduchu, mluvíme o monozonním větrání.
Pokud je CAV použito při větrání více místností a uzavře se část vzduchotechnického rozvodu, jednotka stále udržuje konstantní vzduchový výkon. V tomto případě se vzduch z uzavřené části vzduchotechnického rozvodu rozdělí do otevřených částí vzduchotechnického rozvodu, což způsobí zvýšení přívodu vzduchu do otevřené části daného rozvodu.
Větrání na konstantní tlak ve vzduchotechnickém rozvodu
VAV (Variable Air Volume). Větrací jednotka udržuje konstantní tlak. V případě zvýšení tlakové ztráty jednotka redukuje vzduchový výkon, tak aby dosáhla požadovaného tlaku v potrubí. Zvýšení tlakové ztráty může být způsobeno například uzavřením části vzduchotechnického rozvodu. V takovém případě se zvýší tlaková ztráta a větrací jednotka redukuje vzduchový výkon. Přívod vzduchu do zbytku otevřeného vzduchotechnického rozvodu se tak nezmění. Při opětovném otevření vzduchotechnického rozvodu se tlaková ztráta sníží a větrací jednotka reaguje zvýšením vzduchového výkonu tak, aby dosáhla požadovaného tlaku v potrubí a znovuotevřená část vzduchotechnického rozvodu opět disponovala požadovaným přívodem vzduchu.
Tento systém je vhodný pro větrání více místností, kde je nutné udržovat konstantní přívod vzduchu do jednotlivých místností nezávisle na podmínkách ve zbytku vzduchotechnického rozvodu, mluvíme o multizonním větrání.
Větrání řízené dle požadavku na kvalitu vzduchu
DCV (Demand Controlled Ventilation). Jedná se o VAV systém doplněný o plynule regulovatelné klapky (VAV klapky) umístěné na přívodním potrubí do větrané místnosti. Na každou VAV klapku je připojen AQS (Air Quality Sensor), který na základě měření kvality vzduchu plynule reguluje otevření VAV klapky. Tato funkce umožňuje plynule reagovat na požadavek udržení kvality vzduchu ve větrané místnosti. V případě, že AQS (senzor CO2, RH, SMOKE...) naměří v místnosti hodnoty snížené kvality vzduchu, otevírá VAV klapku a zajišťuje dostatečný přívod vzduchu tak, aby se udržela kvalita vzduchu na požadované úrovni. Naopak pokud AQS senzor naměří dobrou kvalitu vzduchu (není potřeba větrat), VAV klapka se zavírá a místnost je větrána pouze minimálním přívodem vzduchu, což šetří energii vydanou na větrání.
Větrací jednotka u tohoto systému reaguje na změny tlaku ve vzduchotechnickém rozvodu stejně, jako u VAV systému. Vzduchový výkon větrací jednotky, je ale přímo úměrný kvalitě vzduchu ve větraných místnostech.
Tento systém je vhodný pro větrání více místností, kde je nutné udržovat požadovanou kvalitu vzduchu v jednotlivých místnostech, nezávisle na podmínkách v ostatních větraných místnostech a udržení spotřeby energie na nejnižší možné úrovni, mluvíme o multizonním větrání s hlídáním kvality vzduchu a spotřeby energie