Kvalitní izolací zabráníte zbytečným tepelným ztrátám a ochráníte interiér před vlhkostí. Zdroj: Danler

Střechou a podlahou uniká až 25 % tepla. Správná tepelná izolace řeší i víc problémů naráz

Investovali jste do izolace střechy a fasády, nechali jste si nainstalovat nová kvalitní okna a říkáte si, že jste možné tepelné úniky minimalizovali, jak jen to jde? Teplo z domu ale může unikat i spodem. Kvalitní izolací zabráníte zbytečným tepelným ztrátám a ochráníte interiér před vlhkostí.

Správně zateplená podlaha  nejenže dělá bydlení příjemnější a v dlouhodobém horizontu šetří vaši peněženku, ale navíc snižuje míru pronikání hluku, čímž přispívá k vytvoření většího soukromí v bytech a domech. K tomuto účelu se u nás většinou používají polystyrenové desky. Jaké další materiály jsou na trhu a na co si dát pozor?

Kdy se obrátit na odborníky?

a) Potřebujete zateplit podlahu na terénu v nepodsklepeném domě.
b) Chcete zateplit podlahu nad sklepem nebo nad nevytápěným přízemím.
c) Máte v plánu izolovat strop s podlahou nad venkovním prostorem, případně zem lodžie nad vytápěnou místností.

Jaké způsoby se nabízí?

První možností je zateplování ze strany nevytápěné místnosti (tzn. z jejího stropu). Tento způsob můžete realizovat jen když je podlaha nad zateplovanou místností přístupná. Nejde přitom jen o fyzický přístup ke konstrukci. V cestě mohou stát i vztahy vlastníků nemovitosti. Zateplení lze dále provést ze strany vytápěné místnosti. Toto řešení často naráží na nutnost snížit světlou výšku místnosti. Při použití tepelné izolace na bázi tvrzené fenolické pěny získáte cca dvojnásobný tepelně izolační účinek oproti běžné polystyrénové izolaci (EPS) stejné tloušťky.

Izolaci podsklepeného domu snadno vyřešíte zateplením stropu sklepa. V budově bez podsklepení se musí nejprve odstranit stávající podlahová krytina a až následně se vytvoří nové souvrství s izolací. Zdroj: Audrius Merfeldas

Pozor na tyto chyby

Základem úspěchu je vybrat vhodný materiál. Ten se volí dle druhu podlahy, kterou máte doma.

Rozlišujeme 2 typy:

a) Těžká podlaha, tvořená tzv. mokrou cestou, se vyskytuje zejména u zděných staveb. Zhotovena je zpravidla z betonu nebo anhydritů. Její nevýhodu v podání velkého zatížení budovy vyvažuje tuhost, pevnost a dobrá izolace proti hluku. Jinou nevýhodou je malá tepelná izolace těžké podlahové konstrukce, což se řeší vrstvou minerální vaty nebo pěnového polystyrénu v podlahovém souvrství.

b) Lehkou podlahu najdeme zejména v dřevostavbách. Na základovou desku budoucí dřevostavby se položí roznášecí vrstva zpravidla z dřevoštěpkových OSB nebo sádrovláknitých desek, na kterou se poté klade podlahová krytina.

Kromě výběru nevhodného materiálu bývá prohřeškem podcenění technologického postupu, k němuž dochází hlavně při zateplování svépomocí, a dále podcenění tloušťky izolace. Ta by měla být spíše větší. Minimální tloušťku stanoví norma ČSN 73 0540-2.

I sokl ovlivňuje celkovou spotřebu energií

Často opomíjenou částí domu je samotný sokl (pata zdi, jež chrání spodní část domu). Právě zde může dojít ke vzniku tepelných mostů, které se časem projeví zpravidla na fasádě. Zateplení je nutné udělat po celém obvodu budovy až do nezámrzné hloubky, kde teplota v zimě neklesne pod bod mrazu, což odpovídá cca 80 centimetrům pod úrovní terénu. Do suterénů se hodí desky z expandovaného polystyrenu se sníženou nasákavostí a pro sokly a podzemní stěny poté desky z nenasákavého expandovaného polystyrenu s profilovaným povrchem.

Dle odborníků ze Sdružení EPS ČR jsou části budov, které těsně přiléhají k zemi, rizikovými místy, kde může docházet k promrzání základů a tvorbě koutových plísní. Zdroj: U. J. Alexander

Jaký zvolit materiál?

Mezi nejoblíbenější tepelněizolační materiál do podlah patří pěnový expandovaný polystyren. Desky z něj vyrobené jsou vhodné pro běžně zatěžované podlahy bez požadavku na útlum kročejového hluku (rušivý zvuk vznikající při chůzi). V případě, kdy nebudete mít na zateplení ze strany podhledu nevytápěné místnosti dostatek prostoru, zvolte polyuretanové desky, jež mají povrch z jedné či dvou stran opatřený hliníkovou fólií. Pokud se chcete vyhnout polystyrenovým deskám a hledáte univerzální řešení, vsaďte na tzv. pěnobeton (tuhá minerální tepelná izolace), pomocí něhož zároveň vyřešíte nerovnosti krytiny a ochráníte elektrické rozvody. Skvělých výsledků dosáhnete kombinací pěnobetonu jako podkladu a anhydritové krytiny, která dobře tlumí hluk.

Alternativu k EPS představují desky z minerální vaty. Ta je oproti polystyrenu výrazně dražší a také stlačitelná – proto ji nelze použít ve vyšších skladbách podlah, ale hodí se pro těžké plovoucí krytiny. Zdroj: irin-k

Koberce mají smysl

Úsporu vám přinese i umístění vhodného koberce, který dokáže ušetřit až 5 % výdajů za vytápění, což může za zimní sezonu činit až 3 000 korun. Výjimkou jsou domácnosti využívající podlahové vytápění, zde by byl výsledek opačný. Nejefektivnější jsou silné koberce s vysokým vlasem, položené ideálně ode zdi ke zdi. Příjemným bonusem je zútulnění interiéru, zlepšení akustiky, snížení hluku při chůzi, ale i zvýšení bezpečnosti, což oceníte zvláště v případě, když máte malé děti.

Huňaté koberce – tzv. shaggy dokážou ušetřit až několik tisíc ročně. Investice do nich se vám brzy vrátí. Zdroj: KUPRYNENKO ANDRII

Zdroje:

  • www.isover.cz
  • https://epscr.cz/
  • Carpet Institute of Australia Limited
Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock