Podzimní Pardubická stavební výstava

V pardubickém výstavním centru Ideon proběhl ve dnech 8.–10. 10. 2009 podzimní turnus 14. Pardubické stavební výstavy. Výstava, kterou pořadatel, sdružení KJ výstavnictví, zaměřil na dotační program Zelená úsporám, se tradičně těšila velkému zájmu vystavovatelů i návštěvníků. Navázala na jarní stavební výstavy pořádané v Pardubicích a Hradci Králové.

Dvojice nejúspěšnějších stavebních výstav v Pardubickém a Královéhradeckém kraji, které veřejnost zná pod názvy Pardubická stavební výstava, resp. hradecká Stavba a zahrada, měla druhý říjnový týden 2009 další pokračování. Pod názvem 14. Pardubická stavební výstava – podzim se od čtvrtka 8. do soboty 10. října v pardubickém výstavním centru Ideon vedle Chrudimky sešlo 162 vystavovatelů. Ti představili více než 9 tis. návštěvníkům nejnovější výrobky a služby pro výstavbu a rekonstrukce. Časopis Stavebnictví a interiér byl mediálním partnerem výstavy.

Jako pokaždé jsme i tuto akci chtěli něčím obohatit. Tentokrát se přirozeně nabízel dotační program Zelená úsporám, který po prázdninách začíná nabírat na tempu,” řekl nám PaedDr. Milan Juklíček za pořádající sdružení KJ výstavnictví. „Naším cílem bylo seznámit nejširší veřejnost v Pardubickém a Královéhradeckém kraji s tímto programem, který vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a administruje Státní fond životního prostředí (SFŽP). Stavební výstava je k tomu ideální prostředí, neboť vystavovatelé, vesměs odborné realizační firmy, respektive výrobci stavebních materiálů nebo jejich zástupci zařadili program Zelená úsporám pevně do svých plánů a nabídek.” Doplňme, že stánek SFŽP patřil mezi největší a neměl nouzi o návštěvníky a dotazy.

Cílem programu Zelená úsporám je podle oficiálního komuniké zajistit realizaci opatření vedoucích k úsporám energie a využití obnovitelných zdrojů energie v rodinných a bytových domech. V praxi to znamená stavět nové domy určené k pobytu s nadprůměrně dobrou tepelnou izolací, vysoce tepelněizolačními okny a a vysoce účinnou otopnou soustavou, která využívá obnovitelných zdrojů energie, což je např. dřevo, geotermální energie nebo sluneční záření. Program se týká i rekonstrukcí, které musejí probíhat ve stejném duchu. Tzn. zateplování, výměna oken, změna soustavy topení na dřevo, pelety apod., instalace tepelných čerpadel nebo termických slunečních kolektorů.

Naši krátkou reportáž zakončíme slovy jednoho z návštěvníků, který se zastavil na stánku našeho vydavatelství. Jeho slova lze chápat i jako vysoké ocenění práce dvojice PaedDr. Milan Juklíček a Josef Kašpar, kteří reprezentují pořádající sdružení KJ výstavnictví: „Plete se, kdo si myslí, že tato regionální výstava je jen jakási prostší napodobenina honosných veletrhů. Navštívil jsem brněnský stavební veletrh i For Arch v Praze, viděl jsem tam plno skvělých výrobků, ale vážně o konkrétním kontraktu jsem začal jednat až tady. Uvítal jsem, že je tu více realizačních firem, které jsou navíc nablízku.”.

Autor:
Foto: Jiří Hejhálek