Pohledové lité podlahy v bytové a občanské výstavbě

Přirozená, odolná a pokaždé originální je litá podlaha z cementových potěrů CemFlow® Look. Stává se trvalým prvkem nadčasového interiéru a kromě toho do sebe navždy vtiskne místo a den, kdy byla realizována. CemFlow Look může být přirozeně šedý nebo, dle přání zákazníka, i v jednom z barevných odstínů, který podtrhne jeho strukturu. Technologicky jsou lité potěry tvořeny svým složením, velmi kvalitně provedenou pokládkou a ošetřováním samotného potěru.

CemFlow Look se hodí pro novostavby i pro rekonstrukce domů, bytů, administrativních budov, obchodních center a dalších občanských staveb. Hladkost a lesk dodávají finální povrchové vrstvě lité podlahy cykly broušení a leštění, které následují po úplném vyzrání litého cementového potěru. Výsledkem je atraktivní finální povrch hladký, pevný, odolný, vzhledově podobný materiálu teracco. Toto stále oblíbenější architektonické řešení může v budoucnu nahradit používání dlažeb a litých finálních stěrek, stejně jako je tomu v zahraničí.

Přírodní šedá stále nejžádanější

U plně probarvených variant potěru jsou využívány speciální pigmenty. „Ty obarví cementovou složku směsi, zatímco kamenivo si uchovává svůj jedinečný vzhled," říká Ing. Jan Veselý ze skupiny Českomoravský beton. „V nabídce máme širokou škálu barevných odstínů, i když nejvyšší procento realizovaných podlah stále tvoří přírodní šedá,” doplňuje Jan Veselý. I lité podlahy ale zaznamenávají módní trendy: pokud byl v minulosti zájem o barevnou podlahu CemFlow Look, byla to dost často černá. Černou podlahou z potěrů CemFlow Look se pyšní například stylová restaurace Bastion na Praze 2. V poslední době je naopak zájem opět o bílou. Čím bělejší, tím lépe. Zájem je ale i o jiné odstíny: podlaha domodra je například k vidění v restauraci Pinta na Argentinské ulici v Praze 7, oranžová v jedné z prodejen ve Fashion Arena Outlet Center v Praze Štěrboholích. Přírodní odstín mohou obdivovat Pražané v Café Lajka na Letné nebo v Bílkově vile, ale i v první značkové prodejně NOWACO v pražské Havlíčkově ulici naproti Masarykovu nádraží. Nejnovější referencí je realizace přírodní broušené podlahy v centru zábavy ROBINSON v Jihlavě a realizace přírodní broušené podlahy v technickém muzeu ALTERNÁTOR v Třebíči. Obě pohledové lité podlahy prováděla společnost Profimat s.r.o., materiál CemFlow Look byl dodáván z provozů skupiny Českomoravský beton.

Referenční stavba: Rodinný zábavný park ROBINSON Jihlava

Nedávno vybudovaný ostrov zábavy pro děti i rodiče byl otevřený v srpnu loňského roku. Podlahový systém z broušeného, leštěného a impregnovaného litého cemen- tového potěru CemFlow® Look byl zvolen na galerii s dětským dopravním hřištěm. Na povrchu lité podlahy bylo provedeno dopravní značení, po kterém děti jezdí šlapacími auty.

Podlaha z litého cementového potěru CemFlow® Look byla zvolena na galerii s dětským dopravním hřištěm

Postup lití podlahy

Lité potěry se vyrábějí na provozech skupiny Českomoravský beton a na stavbu se dopravují v čerstvém stavu autodomíchávači. Do konstrukce se litá směs dopravuje pomocí mobilních pístových čerpadel přes násypku autodomíchávače gumovými hadicemi. Maximální dopravní vzdálenost pístovým čerpadlem činí 150 m vodorovně nebo 30 m svisle. Litá podlaha z CemFlow Look se obvykle realizuje do výšky cca 5 až 6 cm nad trubky podlahového topení a vyniká mimořádnou rovinností a rychlým nárůstem pevností po zatvrdnutí. Proto je možno ji brzy zatížit. Za jeden den je možné nalít plochu až 1 000 m2. Poté se pomocí speciálních nivelačních hrazd povrch podlahy zpracovává, tzv. vlněním. Následné důkladné ošetřování litého potěru může významně ovlivnit jeho konečné vlastnosti, ale i rychlost jejich dosažení. Pro omezení smrštění z vysychání a vzniku trhlin je nutné ihned po znivelování jejich povrch ošetřit ochranným postřikem, který je součástí dodávky lité směsi. Je třeba mít na paměti, že rozhodující pro výslednou kvalitu není jen materiál, ale také jeho řádné zpracování a vylití a zejména následná povrchová úprava.

Vysoký lesk, pololesk i mat

U pohledového cementového potěru hraje klíčovou roli právě konečná fáze úpravy, která nastává po vyzrání potěru, zpravidla po 30 dnech od lití podlahy. Následuje systém broušení a leštění, který je specifický podle požadovaného výsledku (lesk, pololesk, mat), zakončený densifikací povrchu, což je napuštění bezbarvým krystalizačním přípravkem pro jeho vytvrzení. Povrch je pak chráněn proti usazování mikroorganismů a lze jej normálně čistit. Broušení probíhá za využití speciálního strojního vybavení, vizuálně připomínajícího stroje na broušení dřevěných podlah. Stroje jsou vybavené diamantovými prvky a liší se velikostí. U krajů a v rozích se používají stroje ruční, v ploše pak stroje mnohonásobně větší, vážící až několik set kilogramů. Počet cyklů záleží na tvrdosti povrchu, takže finální podlaha z litého betonu je pochopitelně náročnější na realizaci než z cementového potěru. Obecně lze říci, že povrch cementového litého potěru plochy 200 m2 se brousí a leští asi 14 dní. Vždy však záleží na konkrétní stavbě a koordinaci probíhajících prací.

Referenční stavba: Elektrotechnické centrum ALTERNÁTOR Třebíč

V objektu bývalé kotelny areálu zrušených továren vzniklo za podpory EU vzdělávací centrum. Pro vstupní halu s recepcí a galerii s expozicí bývalé továrny BOPO byla architektem zvolena pohledová podlaha z litého cementového potěru CemFlow® Look. Po vylití byl potěr asi za tři týdny broušený planetovou bruskou s diamantovými nástroji a opatřen impregnací.

Ve vstupní hale elektrotechnického centra Alternátor s recepcí byla použita pohledová podlaha z CemFlow® Look

Renovace litých podlah

Litá podlaha z pohledového potěru se velmi snadno udržuje, stačí ji setřít vlhkým hadrem. Jednou týdně se doporučuje ošetřit ji přípravkem pro udržení lesku. Ale i na ni má vliv čas. Zpravidla se při běžném provozu objeví větší či menší rýhy. Renovace pohledové podlahy z litého potěru CemFlow Look se doporučuje přibližně po 5 až 10 letech, podle způsobu užívání a údržby. Jak barevné, tak přírodní šedé podlahy z litých cementových potěrů, ale i podlahy z litého betonu lze poměrně snadno zrenovovat. Nejprve se odstraní původní impregnace, v dalších krocích se podlaha přebrousí a přeleští, čímž se vyčistí. V poslední fázi se opět naimpregnuje.

K litým podlahám nabízí skupina Českomoravský beton zdarma technické poradenství a konzultace. Zkušení odborníci pomohou v rámci servisu zákazníkům s výběrem vhodného materiálu a skladby podlahové konstrukce, případně zprostředkují pokládku lité originální podlahy na klíč prostřednictvím prověřených partnerů.

Podrobné informace a kontakty naleznete na www.transportbeton.cz.

Autor:
Foto: Archiv firmy