Pohodlné vytápění bez prachu, špíny a starostí

Neustále rostoucí náklady na vytápění budov a přípravu teplé užitkové vody nás mnohem více než před lety nutí k zamyšlení, jaký zdroj energie do budoucna využívat. Nabízí se celá řada možností s větším či menším počtem výhod a nevýhod, z nichž není snadný výběr. Tento článek se snaží informovat o vytápění, jemuž v minulosti nebyla věnována taková pozornost, ačkoliv by si ji jistě po právu zasloužilo. Tímto druhem vytápění je výroba tepla používající jako palivo nízkosirný extra lehký topný olej.

Mnoho lidí v ČR si při vyřčení slůvek »LEHKÝ TOPNÝ OLEJ« v první řadě vybaví gigantické podvody, jež se v průběhu 90tých let odehrály v naší republice. Tento fakt poněkud zastínil skutečnost, že právě topné oleje jsou dnes ve světě nejpoužívanějším palivem pro výrobu tepla. S datem našeho blížícího se vstupu do Evropské unie je stále aktuálnější otázka narovnání cen všech druhů energií. Pro ilustraci jsme použili situaci v sousedním Německu, k níž se po vstupu do unie přiblížíme. Z průměrných údajů za léta 2001 a 2002, při roční spotřebě cca 33 500 kWh energie, vychází cena plynu pro domácnosti o více než 40 % vyšší než cena topného oleje (zdroj: IWO Deutschland, www.iwo.de). Dá se tedy předpokládat, že právě vytápění topnými oleji se do budoucna stane jedním z hojně využívaných zdrojů výroby tepelné energie v ČR.
Pro větší informovanost všech, kteří mají v úmyslu tímto čistým způsobem vytápět své objekty, se zde v následujících řádcích zmíníme o všem, co by je mohlo zajímat.
Moderní olejové vytápění dneška je naprosto odlišné od toho, co si většina lidí pamatuje z let minulých. Jistě si každý z nás alespoň trochu dokáže vybavit naftová kamna, která se dolévala z opodál stojícího kanystru. Vše bylo doprovázeno nevábnou vůní nafty a všude přítomnými mastnými skvrnami podle toho, jak šikovná byla osoba, jenž naftu do kamen doplňovala. Tato situace je naštěstí již dávno za námi a současná technologie uskladnění a spalování topného oleje je na míle vzdálena původní skutečnosti. Olejovou kotelnu současnosti můžeme rozdělit do dvou celků. Prvním je vlastní úložiště paliva, druhým pak kotel spalující topný olej, nezřídka doplněn zásobníkem na teplou užitkovou vodu a příslušným typem automatické regulace. Oběma celkům se nyní budeme věnovat podrobněji.
Vlastní úložiště topného oleje je dnes tvořeno většinou plastovými nádržemi s variabilní kapacitou od 700 do 5 000 litrů. Nádrže se dají spojovat do tzv. baterií, takže výsledná kapacita úložiště může dosáhnout až 25 000 litrů. Nádrže jsou dodávány v provedení jednoplášťovém a dvouplášťovém. Pro úložiště vybavené jednoplášťovými nádržemi je nutno zbudovat navíc ochrannou jímku, která zachytí 100 % obsahu paliva uskladněného v nádržích. V případě, že kapacita úložiště nepřesáhne 5 000 litrů, což je kapacita plně postačující pro běžný rodinný dům, může vše být umístěno v místnosti společně s kotlem, za předpokladu odstupu úložiště od kotle minimálně 1 m. Na trhu se vyskytuje celá řada typů nádrží od různých výrobců. Většinou se jedná a výrobky německé provenience a můžeme zde uvést výrobce jako SCHÜTZ, WERIT, ROTH apod.
Kotle spalující topný olej jsou na trh dodávány v provedení stacionárním či závěsném s odtahem spalin do komína nebo v provedení s odtahem spalin na vnější plášť budovy (tzv. turbo). Záleží čistě na požadavku zákazníka, jaké provedení si vybere. Nabídka je opravdu široká. Většina z tuzemských či zahraničních výrobců tepelné techniky má v nabídce alespoň několik typů kotlů pro spalování topného oleje. Mezi nejvýznamnější výrobce patří firmy BUDERUS, VIESSMANN, LAMBORGHINI, DAKON nebo VIADRUS. Většina kotlů splňuje ty nejnáročnější požadavky zákazníků. Jmenujme především vysokou účinnost spalování (až 95 %), provozní spolehlivost, snadnou ovladatelnost, nízkou produkci emisí jako jsou oxidy uhlíku, dusíku, síry apod.
Jako palivo je v moderních olejových kotelnách používán nízkosirný extralehký topný olej, což je produkt svými vlastnostmi blízký motorové naftě. Vyznačuje se především vysokou výhřevností, velmi nízkým obsahem látek znečišťujících ovzduší, chemickou a fyzikální stálostí a snadným způsobem uskladnění. Doprava od dodavatele k odběrateli probíhá pomocí speciálních cisternových automobilů, které jsou schopny topný olej přečerpat do zásobníků umístěných v objektu odběratele.
V rámci Evropské unie se v posledních letech vyprofilovala celá řada firem nabízející své služby právě v tomto odvětví. Situace u nás je poněkud odlišná. Všeobecná informovanost obyvatelstva o této možnosti vytápění je ve srovnání s ostatními druhy paliv jako plyn, uhlí, dřevo nebo elektrická energie mizivá, ačkoliv nízkosirný extra lehký topný olej svými užitnými vlastnostmi vysoce převyšuje pevná paliva a lehce konkuruje ostatním »čistým« palivům jako je plyn nebo propan. Firem poskytujících své služby právě v oblasti vytápění topnými oleji je v ČR téměř »jako šafránu«. Jednou z nejdéle působících v tomto sektoru je firma PORTOIL s.r.o., sídlící v Ústí nad Labem, kterou bychom vám tímto rádi představili.
Společnost byla založena v roce 1995 a od počátku svého působení se věnovala dodávkám světlých rafinérských produktů, jako jsou automobilové benziny, motorová nafta a topné oleje. Díky neutěšené situaci na trhu a stále sílících požadavcích z řad odběratelů topných olejů po dalších službách, se PORTOIL s.r.o. začal od roku 1999 programově věnovat kompletnímu servisu pro všechny odběratele, kteří se rozhodli topit právě nízkosirnými extra lehkými topnými oleji, tak aby vyhověl všem jejich požadavkům a přáním. V současné chvíli se dá říci, že firma nabízí svým potenciálním i stálým zákazníkům kompletní služby v odvětví vytápění topným olejem, a to bez nadsázky »od A do Z«. V běžné praxi to tedy znamená, že zákazník, který se na firmu obrátí si může být jist, že se mu dostane odborné péče v těchto oblastech:
• dodávka a montáž kompletní olejové kotelny a úložiště paliva, samozřejmě včetně projektové dokumentace a spolupráce při vyřízení příslušných povolení, případně nabídka financování stavby kotelny nebo její rekonstrukce,
• dodávka nízkosirného extra lehkého topného oleje E-TOP, včetně dopravy na místo určení a stočení do zásobníků,
• provedení servisního zásahu v případě přerušení provozu kotelny v důsledku poruchy,
• převzetí provozu kotelny do vlastní správy v rámci programu ENERGIE,
• informace o vývoji cen paliva a významných novinkách prostřednictvím internetu, e-mailu nebo SMS.
Zkrátka řečeno, existuje jen velmi málo otázek, na které by zákazník dostal odpověď »NE« nebo »NEUMÍME«.
Pro doplnění informací jsme se zeptali ředitele společnosti, pana Richarda Richtermoce, na několik otázek, jež v souvislosti s uvedenou problematikou nejčastěji zajímají zákazníky.

Jak je to s dostupností objektů zásobo-vacími cisternami?
Naše společnost PORTOIL je vybavena moderními automobilovými cisternami do těžkého terénu s pohonem všech náprav, schopnými zásobovat odběratele v průběhu celého roku i ve velmi nepřístupných lokalitách hor, a to i v zimním období. Dostaneme se prakticky všude, kde je alespoň náznak zpevněné vozovky. Limitující je pro nás pouze profil, tzn. nízké, úzké tunely, keře a stromy vyčnívající do vozovky, případně mosty s velmi nízkou nosností. V případě, že se nedostaneme až přímo k objektu, jsou cisterny vybaveny stáčecí hadicí o délce až 60 m, jež je dle našich dlouhodobých zkušeností ve většině případů dostačující.

Ve kterých regionech ČR působíte?
Díky našemu přístupu jsme si dokázali vybudovat síť spokojených zákazníků po celém území Čech. Při pohledu na mapu se mi vybavují jména zákazníků od Šumavy až k Orlickým horám. Naše kotelny jsou prakticky ve všech oblastech země, ve velkých městech i malých vískách a samotách.

Jaký vliv na cenu topného oleje má vzdálenost kotelny od zásobovacího místa?
Vzhledem k tomu, že se naše cisterny pohybují po celém území Čech, je naše prodejní cena u jednotlivé dodávky do 10 000 litrů kalkulována již včetně dopravy právě v rámci Čech. Při větších objemech je samozřejmě cena určována individuálně. Vzdálenost nerozhoduje ani při větší četnosti zavážení.

Jak rychle jste schopni zareagovat na objednávku topného oleje?
V plné zimní sezóně jsme schopni zavážet do 24 hodin po objednání, v letní sezóně je doba závozu o něco delší, přibližně do 72 hodin.

Kam vám mohou lidé telefonovat a kdy?
Pro styk se zákazníky máme zřízenu stálou telefonní linku 472 777 701, na které je přítomen dispečer ve službě v době od 8.00 do 20.00 hodin každý den. V ostatních hodinách nahradí dispečera záznamové zařízení. Na této lince jsou rovněž přijímána hlášení o poruchách a závadách kotlů, které jsou průběžně řešeny našimi servisními techniky. Během topné sezóny řešíme veškeré poruchové stavy a závady na kotelnách v průměru do šesti hodin od nahlášení.

Lze při kontaktu s vámi používat i internet?
Ano, máme své vlastní stránky umístěné na adrese www.portoil.cz, kde mohou zákazníci získat veškeré informace o společnosti, našich službách, cenách, o dění v našem oboru ve světě i doma, zkrátka vše co může přispět k jednodušší orientaci při získání zvolených informací. Při změně cen můžeme zasílat zákazníkům SMS nebo e-mailové zprávy o aktualizaci cen. V neposlední řadě lze pomocí internetu také objednávat dodávku topného oleje. Dle reakcí zákazníků jsou naše internetové stránky neustále vyvíjeny a zlepšovány jak po stránce technické, tak po stránce designové.

Co si může zákazník představit pod pojmem »převzetí kotelny do správy v rámci programu ENERGIE«?
Toto je naše unikátní služba pro majitele tepelných zdrojů spalujících topný olej. V naší obchodní nabídce ji najdete pod názvem »Program ENERGIE«. Při tvorbě tohoto produktu jsme vycházeli ze skutečnosti, že jedinou věcí, kterou náš zákazník vyžaduje a je pro něj důležitá, je tepelná pohoda uvnitř vytápěného objektu. Jednoduše řečeno, zákazník nechce mít starosti s dodávkou paliva, sháněním servisního technika k provedení pravidelné údržby celého zařízení nebo k zásahu v případě poruchy, sledováním termínů povinných revizí apod. V rámci programu ENERGIE ho tedy všech těchto nepříjemných starostí zbavíme. Uzavře-li tedy zákazník s námi příslušné smlouvy a my se staneme provozovatelem jeho zařízení, pak všechny povinnosti spojené s provozem zařízení přebírá naše společnost. Pro doplnění bych uvedl, že v současnosti takto úspěšně provozujeme po celém uzemí Čech více než 1 500 kotelen od rodinných domů přes školy až po výrobní podniky.
Závěrem bych ještě podotkl, že nabízíme výhodnou spolupráci všem, kteří se o tento typ vytápění zajímají z profesního hlediska, zejména projektantům, topenářským firmám apod.

Autor: Jan Kuchař
Foto: Archiv firmy