Pojišťovna UNIQA v Českých Budějovicích
Pojišťovna UNIQA otevřela v loňském roce v Českých Budějovicích svou pobočku v nové administrativní budově. Autorem architektonického návrhu nové pobočky UNIQA je místní architektonický ateliér Studio ARCHA s.r.o., který patří mezi zkušené uživatele CAD systému Allplan firmy Nemetschek.
Pojišťovna UNIQA v roce 2001 vypsala výběrové řízení na vypracování architektonického návrhu nové administrativní budovy v Českých Budějovicích a oslovila vybrané architektonické ateliéry. Vítězem výběrového řízení se stal architektonický ateliér Studio ARCHA s.r.o. z Českých Budějovic, který zároveň připravil kompletní projektovou dokumentaci stavby, asistoval při výběru dodavatelů stavby a zajistil stavební dozor.
Nová budova pojišťovny UNIQA je situována do velmi exponovaného prostoru v blízkosti historického centra přímo naproti známému hotelu Gomel. Jedná se o frekventovanou oblast s dobrou dopravní dostupností, která se v nejbližší době bude dále rozvíjet. Byl to jeden z nejhezčích volných pozemků v centru Českých Budějovic, vhodných pro tento typ zástavby.
Architektonické řešení
Návrh Studia ARCHA vycházel z požadavků investora, který kladl důraz především na vytvoření příjemného prostředí pro zákazníky pojiš.ovny a pro své zaměstnance. Moderní čtyřpodlažní budova s pátým ustupujícím podlažím je navržena s ohledem na maximální funkčnost objektu, přičemž zachovává škálu firemních barev v lehkých odstínech šedé a modré. Důležitým úkolem architektů bylo citlivé začlenění nového objektu do okolní zástavby.
Počítačové zpracování
Studio ARCHA při projektování plně využívá výpočetní techniku. Architektonický návrh administrativní budovy pojišťovny UNIQA včetně kompletní projektové dokumentace byl zpracován v CAD systému Allplanu. Již v úvodní fázi studie byl v Allplanu vytvořen 3D model stavby, který posloužil nejen k přípravě prezentace pro účely výběrového řízení a následné jednání s investorem, ale byl zároveň využit při zpracování výkresové dokumentace v dalších fázích projektu. Prostorový model usnadnil vykreslení potřebných řezů a pohledů a umožnil výsledné generování výkazů výměr. Projektanti rovněž ocenili užitečnou funkci místností, která zajistí automatické vytvoření výkazů místností a vložení popisu místností do výkresů.
Pro účely prezentace návrhu investorovi byl prostorový model budoucí stavby přenesen z Allplanu do specializovaného vizualizačního systému Cinema 4D dodávaného rovněž firmou Nemetschek. V systému Cinema 4D byl vytvořen zákres nové budovy do stávající zástavby a zároveň byla připravena zajímavá animace celého objektu.
Navštívil jsem Studio ARCHA v Českých Budějovicích a zeptal se jeho zástupců na jejich zkušenosti s tímto projektem a s využitím výpočetní techniky. Na mé otázky odpovídal Ing. Vladan Daněk, jednatel firmy a Ing.arch. Martin Kouba, autor návrhu budovy pojiš.ovny UNIQA v Českých Budějovicích.
Jak hodnotíte Vaši spolupráci s investorem při návrhu budovy pojišťovny UNIQA v Českých Budějovicích?
Ing. Daněk: „Jednalo se o první projekt, který jsme s pojišťovnou UNIQA realizovali a naše spolupráce byla od samého počátku vynikající. Ať už se jednalo o perfektní přípravu výběrového řízení, tak i v dalším průběhu projektu. Investor nezasahoval do architektonického řešení a zachoval náš architektonický návrh, který se podařilo realizovat prakticky v původní podobě. To bylo zásadním předpokladem úspěšné realizace tohoto projektu. Ne vždy máme štěstí na takové porozumění investora.“
Při zpracování tohoto projektu jste plně využívali počítače. Jaké máte ve Vašem ateliéru zkušenosti s nasazením výpočetní techniky?
Ing. Daněk: „Na počítačích projektujeme již od roku 1998, kdy jsme si pořídili první licenci systému Allplan. Všechny naše projekty od samého začátku až do fáze prováděcích výkresů zpracováváme v počítači jako 3D model a snažíme se maximálně využít všechny funkce, které Allplan nabízí. Dnes si již nedovedeme představit, že bychom pracovali jinak nežli ve 3D.“
Kolik pracovníků ve Vašem ateliéru projektuje na počítači?
Ing. Daněk: „V současné době u nás pracuje sedm inženýrů a tři architekti a každý z nich má k dispozici počítač s CAD systémem Allplan. Všichni ovládají práci na počítači natolik, že jsou zcela soběstační. Nezaměstnáváme další pracovníky, kteří by měli na starosti pouze počítačové zpracování. To nám zajistí dobrou týmovou spolupráci a umožní dosažení vysoké produktivity práce.“
Při návrhu pobočky pojiš.ovny UNIQA jste vytvořili pěkné prezentace. Využíváte často u Vašich projektů vizualizaci?
Ing. Arch. Kouba: „Kvalitní prezentace architektonického návrhu klientovi je pro nás velmi důležitá. Prezentaci ve formě vizualizací a animací vytváříme prakticky ke každému projektu. Pro vizualizace využíváme nyní výhradně specializovaný software Cinema 4D, který nabízí opravdu profesionální nástroje a navíc má velmi dobře řešený přenos dat ze systému Allplan.“
Ing. Daněk: „Kvalitní vizualizace samozřejmě zvyšuje naše šance na získání zakázky.“
Připravujete takto kvalitní vizualizace také u menších projektů?
Ing. Arch. Kouba: „Vizualizaci chápeme jako běžnou součást našich návrhů, a proto ji používáme i u zakázek středního a menšího rozsahu. Pokud již máme k dispozici 3D model v Allplanu, není potom pro nás nijak náročné tento model přenést do systému Cinema 4D a zde v poměrně krátké době vytvořit efektní prezentaci.“
Používáte ve Vašem ateliéru další systémy?
Ing. Daněk: „Na začátku naše volba padla na Allplan a protože nám svou filozofií vyhovuje, zůstali jsme u jednoho CAD systému. Každý rok přikoupíme další pracoviště podle toho, jak přibývají další zakázky a další pracovníci. Pro vizualizace používáme zatím jednu licenci systému Cinema 4D v jeho aktuální verzi 8.0.“
Děkuji za rozhovor a přeji Vám hodně úspěchů při další práci.