Poklep na základní kámen koncertního sálu v Ostravě

Slavnostní ceremoniál vrcholící poklepem na základní kámen budoucího koncertního sálu v Ostravě, se uskutečnil 19. července 2024. Na vyleštěnou stranu žulového třítunového balvanu z lomu v Mrákotíně, klepala kladívka v rukou prezidenta České republiky Petra Pavla, amerického architekta Stevena Holla a zástupců Moravskoslezského kraje i statutárního města Ostravy.

Připomeneme si, o jak významnou stavbu jde. Do více než šedesátiletého kulturního domu bude vestavěn nový koncertní sál, který autor projektu Steven Holl nazval Perfektním akustickým nástrojem ve svém pouzdře. Prosklené stěny a světlíky umožní, aby do budovy pronikl dostatek denního světla. Poslouží i v noci pro osvětlení hlavního vchodu a městského parku.

Hlavní koncertní sál o kapacitě 1 300 sedadel, do tvaru vinohradu, bude rozdělen do menších sekcí. Mimořádná akustika sálu je dílem americké pobočky společnosti Nagata Acoustic, v čele s věhlasným japonským akustikem Yasuhisou Toyotou. Ve výšce 15 metrů nad jevištěm zavěšený zvukový reflektor odráží zvuk s patřičným časovým zpožděním pro hudebníky i publikum. Další vylepšení akustiky zajistí pravoúhlé podhledy a obložení z javorového dřeva.

K dalším interiérovým vybavením patří restaurace, kavárna, reprezentativní salon, dále komorní sál o 515 místech, zázemí pro stočlený ochestr Janáčkovy filharmonie, divadelní sál pro 490 diváků, edukační centrum s dvě stě místy i prostory pro volnočasové aktivity. Střední část kulturního domu zaberou šatny účinkujících, kanceláře, ladírny, zkušebny a sklady pro menší hudební nástroje. Z boční části objektu bude nahrávací studio.

Ze stavebního hlediska nás zajímá i vnější plášť. Bude z titanzinkové střešní krytiny. Fotovoltaika na střeše současné budovy pokryje část roční spotřeby energie. Geotermální vrty a soustava tepelných čerpadel řeší kvalitu vzduchu a energetickou náročnost budovy.

Steven Holl

K osobnosti architekta Stevena Holla a jeho Studia Steven Holl Architects: obhájce udržitelnosti životního prostředí, zatravění střech, recyklace a využití geotermální energie. Prosazuje denní světlo tam, kde se většinou nevyskytuje. - "Všechny místnosti mají být přirozeně odvětlené. I uvnitř budovy je nutná možnost vnímat, jak den plyne a vidět zapadající slunce." K novému koncertnímu sálu poznamenal: „Díky kvalitní hudbě umožní Ostravě se zviditelnit na světové hudební mapě. Jeho podoba dokonalého akustického nástroje umístěného ve svém pouzdře získá svou konkrétní podobu v reálném prostoru a s reálným zvukem. Jedná se o nesmírně vzrušující okamžik pro českou hudbu i architekturu."

Janáčkova filharmonie je žádaným a veleúspěšným hudebním tělesem, známým již 70 let daleko za hranicemi svého domovského města. Rekonstrukcí Domu kultury města Ostravy a výstavbou nového koncertního sálu je nucena využívat náhradních prostor. Koncertuje doma v bývalém kině Vesmír, náhradním prostorem bylo i parkoviště před zmíněným domem kultury v čase poklepu na základní kámen. V jeho podání zazněla symfonická báseň Vltava ze Smetanova cyklu Má vlast. Nebylo by od věci, kdyby se našel hudební skladatel, který by podobně zhudebnil tok řeky Ostravice. Vsadím se, že při zahajovacím koncertu u příležitosti otevření nového koncertního sálu v roce 2027 by jediné oko nezůstalo suché.

Autor: Mgr. Zdeněk Svoboda
Foto: Mgr. Zdeněk Svoboda